SME

Pime na zdravie – nie na alkoholizmus

Dáte si pohárik? S touto otázkou sa stretávame takmer denne. Či sme na návšteve, na „voľnejšom“ rokovaní, alebo sa stretneme s priateľmi a známymi vonku. Veru, keby sme si ho dali vždy, keď sme vyzvaní, či ponúknutí, boli by z nás už alkoholici.

Dáte si pohárik? S touto otázkou sa stretávame takmer denne. Či sme na návšteve, na „voľnejšom“ rokovaní, alebo sa stretneme s priateľmi a známymi vonku. Veru, keby sme si ho dali vždy, keď sme vyzvaní, či ponúknutí, boli by z nás už alkoholici. Vplyv na konzumáciu alkoholu má aj spoločensko-ekonomická situácia. Čím viac problémov nás trápi, tým je väčšia pravdepodobnosť, že budeme riešenie hľadať v alkohole, napriek tomu, že si uvedomujeme, že tam nie je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Igor, 43 rokov: „Alkoholu som nikdy neholdoval. Po problémoch, keď zrušili našu firmu a zostal som nezamestnaný, začali veľké problémy aj v našej domácnosti. Nakoniec ma to zlomilo a dnes si už neviem predstaviť deň bez niekoľkých poldecákov. Viem, že mi to nepomôže, ani mojej rodine, ale už naozaj neviem ako to mám vydržať. Alkohol ma na čas utlmí, netrápim sa a vidím život v krajších farbách.“

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí sa však po užití alkoholu stávajú ešte agresívnejší a nešťastnejší. Keď sa ocitneme v nepríjemnej situácii, zväčša sa snažíme vytvoriť si fikciu, v ktorej by sme všetko zdolali, alebo v ktorej je všetko ináč ako v realite. Preto siahneme na alkohol, v niektorých prípadoch dokonca na drogy, či iné omamujúce prostriedky. Tým sa však naša situácia mnohokrát zhorší. Nie sú zriedkavé prípady rozpadu rodiny a straty priateľov. Neraz sa tým začne bludný kruh, z ktorého sa bez pomoci lekárov a najmä svojej pevnej vôle nedostaneme. Netrvá dlho a negatívny vplyv alkoholu sa prejaví na našom zdraví.

 

Škodí, či neškodí? Alkohol v malom množstve však môže byť aj liekom. Je dôležité, o aký druh alkoholického nápoja ide, a čo považujeme za malé množstvo. Najhoršou kombináciou, ktorá doslova rúca našu pečeň, a žiaľ v slovenských krčmách aj najobľúbenejšou, je pivo „so zápražkou“, teda s poldecákom. Pohárik vína po jedle zase uľahčuje trávenie a prekrví organizmus. Ale nemalo by to byť, samozrejme, po každom jedle, každý deň a ten pohárik by mal mať najviac dva deci. Za najmenej škodlivý alkoholický nápoj, ktorý má dokonca množstvo pozitívnych vplyvov na organizmus, sa považuje pivo. Neznamená to však, že ho máme vypiť niekoľko litrov denne a bude nám lepšie. Stále obsahuje alkohol, ktorý je pre nás škodlivý. Pozitívne pôsobia iba ostatné zložky piva. Malé pivo nám určite neuškodí (ak sme zdraví), ani vtedy, keby sme ho pili každý deň.

SkryťVypnúť reklamu

 

Čo pozitívne obsahuje pivo? V prvom rade sú to vitamíny skupiny B a minerály – najmä horčík a draslík, ktoré pôsobia preventívne proti srdcovocievnym ochoreniam. Obsahuje aj dôležité stopové prvky: selén, zinok, meď a chróm. Nie je tomu dávno, čo vedci zistili, že niektoré látky zo sladu a z jačmeňa majú antioxidačné vlastnosti, teda pôsobia preventívne proti ateroskleróze, diabetu, nádorovým ochoreniam a napríklad aj Alzheimerovej chorobe. Pozitívny je aj močopudný účinok piva, ktorý prečisťuje ľadviny a zabraňuje tak vzniku obličkových kameňov.

Liter piva nám zabezpečí 10 – 40% vitamínov skupiny B, ktoré potrebujeme na jeden deň. Keby sme však chceli celú dennú dávku pokryť pivom, skôr by sme si ublížili ako pomohli. Môže za to obsah alkoholu. I keď je relatívne – v porovnaní s inými alkoholickými nápojmi – nízky, mali by sme myslieť na to, že ľudský organizmus je schopný tolerovať v prípade mužov množstvo alkoholu obsiahnuté v 3 litra piva, u žien je to maximálne jedno pivo. Po prekročení týchto limitov sa začínajú prejavovať negatívnej účinky alkoholu v organizme, ktoré veľmi ľahko prehlušia tie pozitívne.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé výsledky dosiahli výskumom belgickí vedci, sledovali stav pacientov, liečených na vážnu alkoholickú cirhózu pečene. Ich krv obsahovala významne menej selénu ako krv zdravých. Podávanie selénových kvasníc po štyri mesiace zvýšilo obsah tohto prvku v krvi pacientov skoro na dvojnásobok a viedlo k celkovému zlepšeniu stavu pečene. Možno očakávať, že doplnenie chýbajúceho selénu do organizmu pomôže nielen prinavrátiť stratené zdravie, ale prispeje aj k jeho upevneniu a predĺženiu života.

Neberme však túto informáciu ako návod. Na škodlivosti alkoholu na náš organizmus to nič nemení. Tiež si musíme uvedomiť, že ak máme zdravotné problémy napríklad s ľadvinami, tráviacim ústrojenstvom, či trpíme zníženou imunitou, alkohol by do nášho nápojového lístka nemal vôbec patriť, a to ani v tých najmenších dávkach.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 031
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 857
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 267
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 054
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu