ženám v prechode vážny problém. Netrpia ani tak telesne (nepravidelné krvácania, návaly horúčavy), ale predovštkým psychicky. Spoločenské normy posúvajú ženy po päťdesiatke z pohľadu sexuálneho do „krajiny nikoho“, spoločensky strácajú na vplyve i úcte, tvrdí psychoterapeutička. Protikladom sú cudzie kultúry, pretože prechod u nich nie je znakom pre choroby a miznutie ženskosti. Napríklad v Indii ženy s pribúdajúcim vekom získavajú na cene, sťažnosti ohľadom prechodu sú zriedkavé.
Turbulencia v tele Prechodné obdobie je obdobie krátko pred a krátko po poslednej menštruácií (menopauza). Medzi 45. a 55. rokom ukončuje telo pravidelnú menštruáciu. Nato sa v 70-80 percentách v tele ženy začínajú diať aktívne zmeny: popri častých potiažach ako sú návaly horúčavy, náladovosť a vyschýnanie sliznice, napríklad v pošve, mizne u niektorých žien aj chuť na sex. Dlhodobá absencia hormónov má za následok odvápnenie kostí siahajúceho až k osteoporózií a ochoreniam krvného obehu. Príčiny telesných problémov je potrebné vidieť v zlyhaní produkcie pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu. Lekári sa snažia tento nedostatok odstrániť terapiou zameranou na nahrádzanie chýbajúcich hormónov.
Strata hormónov neznamená stratu chuti na sex Strata pohlavného pudu (libido) má však postatné širšiu príčinu ako len hormonálny úpadok. Zmena ženskej sexuality z dôvodu hormonálneho úpadku po menopauze je predovšetkým predsudok. Často sa stáva, že sexuálne problémy medzi partnermi práve v tomto veku sú automaticky prenášané na ženu. Z vedeckého hľadiska však nie je dokázaná suvislosť medzi hormonálnym úpadkom a nechuťou k sexu. Hoci mnoho žien do určitej miery trpí pri pohlavnom styku z dôvodu suchej pošvy, nemá táto skutočnosť podstatný vplyv na chuť na sex a sexuálne uspokojenie.
Jedna zo štúdií, zdá sa, potvrdzuje toto tvrdenie. Brandenburgová sa spolu so svojím tímom pýtala 52 žien vo veku medzi 60-90 rokov na ich sexuálne želania a aktivity. Okolo 50 percent žien priznalo, že mávajú erotické sny a 75 percent priznalo aktívne dotykové aktivity svojho tela. Výsledok: to, čo ženy trápi najväčšmi je neistota, či to, čo ešte môžu ponúknuť vo svojom veku zodpovedá bežným predstavám.
Prechod môže mať dopad na každého Muži i ženy sa s pribúdajúcim vekom pozorujú a hodnotia čoraz kritickejšie. Vynárajú sa otázky: som ešte preňho atraktívna? Som ešte dostatočne potentný, aby som ju uspokojil? S týmito úvahami sa vynára strach a obavy z toho, že už nemáme svojmu partnerovi čo ponúknuť, resp. že zlyhávame. Ak sa hanbíme, prestávame komunikovať, čo môže viesť k vážnym krízam.
Napríklad operatívny zákrok na zúženie pošvy – zákrok, o ktorom uvažuje stále viac žien. Dôvod: myslia si, že vekom a pôrodmi už nie je pošva dostatočne úzka, aby uspokojila svojho partnera. No pri bližšom pohľade, tvrdí Brandenburg, sa problémom často ukazuje byť mužská impotencia, nie nízka atraktivita ženy. Korektúra pošvy nie je adekvátnym riešením pre riešenie impotencie, tvrdí Brandenburg. Jej odporúčanie znie: partneri sa musia vzájomne naučiť priznať intímne želania a obavy. Pretože jedno je isté - prechod môže mať dopad na každého, aj na muža.
Zdroj: netdoktor.de