pravidelne ako prevenciu, nakoniec, niet sa čomu čudovať pri ich cene. Sú pre naše telo potrebné umelé vitamíny a v akej dávke?
Umelé vitamíny V súčasných lekárňach si môžete vybrať najmenej zo 100 druhov najrôznejších vitamínových prípravkov. Stačí klasický celaskon, alebo treba siahnuť radšej po multivitamínoch? Ako ich užívať?
V prvom rade si musíme uvedomiť, že vitamín nie je všeliek. Podľa základnej definície je to látka, ktorá je v istom množstve nevyhnutne potrebná pre bezporuchovú funkciu zdravého organizmu. Zaujímavé je, že rôzne druhy cicavcov majú rozdielne požiadavky na nevyhnutné látky a mnohé si vedia vytvoriť vitamín, ktorý ľudské telo nevie a napriek tomu ho potrebuje. Musí ho získavať zo stravy alebo formou užívania umelých prípravkov.
V podstate sa dá povedať, že umelé vitamíny nie sú potrebné, keď máme primerane zloženú racionálnu stravu. Kto to však o sebe môže dnes prehlásiť? A navyše nás obklopuje množstvo iných škodlivých faktorov...
Základné „céčko“ Po nástupe multivitamínových prípravkov na trh dostáva klasický celaskon košom. Patrí však medzi najzákladnejšie vitamíny, ktoré sú potrebné na správnu funkciu organizmu. Navyše patrí medzi vitamíny, ktoré si nie je naše telo schopné vytvoriť z iných látok – zosyntetizovať.
Vitamíny však liečia iba tú chorobu, ktorú vyvolal ich dlhotrvajúci a vážny nedostatok. Medzi najznámejšie a aj v histórii časté ochorenia z nedostatku vitamínov patrí napríklad skorbut – nedostatok „céčka“. V minulosti, keď ešte nebol C vitamín objavený, robilo toto ochorenie veľké problémy napríklad námorníkom počas dlhých plavieb, pretože ich stravu tvorilo najmä solené mäso. Síce ešte neodhalili podstatu problému, ale už vtedy zistili, že tomuto ochoreniu námorníkov možno predísť tým, že k solenému mäsu začali námorníci konzumovať veľké dávky kyslej kapusty. Stala sa rovnako prirodzenou súčasťou lode ako kormidlo. Dnes vieme, že kyslá kapusta obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Námorníci takýmto spôsobom uplatňovali prevenciu predchádzaniu chorobám, hoci sami o tom nevedeli.
Koľko C vitamínu potrebujeme? Názory odborníkov sú rozdielne. Rôzne príručky zdravej výživy uvádzajú, že organizmus človeka potrebuje asi od 30 do 80 mg denne. Toto množstvo sa ale považuje za nevyhnutnú, minimálnu dávku. Ak človek prijíma po dlhšiu dobu menej vitamínu C ako uvedené množstvo, začínajú sa u neho prejavovať poruchy zdravia. Vzniká znížená odolnosť proti chorobám, malátnosť, „jarná únava“. Keďže sa tento vitamín v tele nehromadí, organizmus ho musí dostávať neustále, najlepšie v častých, menších dávkach v priebehu dňa. A navyše najmä fajčiari by mali dbať na zvýšenú konzumáciu C vitamínu, pretože fajčenie ho odbúrava.
Na druhej strane C vitamín patrí medzi vitamíny, ktoré neublížia organizmu ani vo väčšom množstve. Telo si zoberie potrebné množstvo a ostatné vylúči. Ale treba si uvedomiť, že aj vitamín C sa musí v tele najprv zmeniť – a tým jeho vysoké dávky zaťažujú celý organizmus.
Potreba vitamínu C v organizme človeka sa mení, a to aj podľa ročného obdobia a jeho stravovacích návykoch. Je rozdielna u fyzicky ťažko pracujúceho človeka a takého, ktorého zamestnanie je menej náročné, iné množstvo vitamínu C potrebuje človek zdravý ako chorý, či v rekonvalescencii po chorobe. Všeobecne platí, že vitamíny získané stravou sú pre nás prijateľnejšie ako umelé vo forme tabliet. Telo sa s nimi skôr vysporiada.
Prečo je dôležitý? Vitamín C patrí medzi tzv. antioxidatívne látky - účinne zneškodňuje v organizme tie cudzorodé látky, ktoré obsahujú kyslík, vychytáva škodliviny a ochraňuje nás pred ich vplyvom. Veľmi dôležitým vplyvom tohto vitamínu je jeho pôsobenie na obranu – imunitu organizmu. Preto je účinný aj v prevencii chorôb, najmä infekčných. Okrem toho zabraňuje vzniku rakovinotvorných zlúčenín a môže významne znížiť riziko vzniku nádorovej choroby.
V dnešnej dobe mnohí trpíme nedostatkom tohto základného vitamínu. Spôsobuje ho nízka konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny, ale aj ničenie vitamínu varom alebo pôsobením kovov pri príprave jedla. Preto je užívanie umelého C vitamínu pre nás takmer nevyhnutnosťou. Napriek tomu, by sme sa mali snažiť, aspoň v obdobiach zvýšenej záťaže, jesť viac čerstvého ovocia a zeleniny. Pre porovnanie: grapefruit alebo pomaranč obsahuje nepomerne viac vitamínu C, ako v rovnakej cene zakúpené vitamínové prípravky z lekárne. Surová zelenina, najmä koreňová, obsahuje okrem toho aj mikroprvky, ktoré sú nevyhnutné pre život. Ovocie a zelenina obsahujú aj celý rad iných vitamínov v prirodzených, a teda pre telo prijateľných, pomeroch.