Ako to vlastne je? Otázka, na ktorú hľadá odpoveď mnoho párov: čakáme dieťatko, je to nádherná udalosť, no ako je to s intímnym životom? Možme žiť tak, ako doteraz? Alebo sa treba obmedziť?
Keď ostanete tehotná, prispôsobí sa vaše telo tomuto stavu. Túto zmenu pocítite telesne i psychicky. Určite si položíte otázku: "Môžem aj nadalej sexuálne žiť tak ako doteraz alebo nie?"
Najčastejšími otázkami sú:
Môže penis zraniť plod? Zvyšuje sa pri pohlavnom styku v tehotenstve riziko infekcie? Stratím dieťa, ak dosiahnem orgazmus? Sú lepšie a horšie polohy pri sexe vo vzťahu k plodu? Už i tieto pochybnosti stačia na to, aby obaja partneri stratili (aspoň z časti) chuť na sex počas tehotenstva. No na druhej strane je hladina hormónov počas tehotenstva veľmi vysoká a ženy preciťujú sexuálny zážitok intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým. Spravidla po uplynutí prvého trimestra sa postupne stráca sexuálny záujem, hlavne, ak nastúpi únava a nevoľnosť, nasledovaná krátkym vzplanutím pocitu rozkoše v druhom trimestri, aby v treťom opäť došlo k ochabnutiu.
Uvedomte si, že sex a pohlavný styk nie sú počas tehotenstva škodlivé. Len zriedkakedy navrhuje lekár alebo pôrodná sestra, byť počas tehotenstva zdržanlivý.
Pokiaľ sa počas prvého trimestra tehotenstva vyskytne po pohlavnom styku krvácanie, mali by ste o tom informovať svojho lekára. Pravdepodobne vám poradí byť zdržanlivejšou. Zdržanlivosť však neznamená, že je zakázané mať sex do konca tehotenstva!
Dieťa je dostatočne chránené a neuškodia mu ani pohyby ani kontakt s partnerom. S určitosťou budete cítit po orgazme kontrakcie v maternici. Tento pocit sa však rýchlo stratí. Nemusíte mať obavy, tieto kontrakcie „neaktivujú“ pôrod.
Bruško sa zväčšuje...čo teraz? V prvom trimestri tehotenstva sú embryo a maternica tak malé, že „bruško“ nie je možné ani vidieť, ani cítiť. Postupne však bruško narastá a môže vzniknúť problém s polohou, keď je muž pri pohlavnom styku „navrchu“. Nastáva čas vyskúšať iné polohy, pri ktorých nie je priamo vyvíjaný tlak na bruško, napríklad tzv. lyžicovú polohu, pri ktorej obaja parnteri ležia na pravej alebo ľavej strane, žena pred mužom alebo súlož od zadu.
Čo robiť, keď chýba chuť? Počas tehotenstva môže chuť na sex kolísať na strane oboch partnerov. Na to by ste nemali zabúdať a byť patrične ohľaduplní voči partnerovi. Úspešné milovanie závisí vždy na oboch partneroch, či už je žena tehotná alebo nie.
Čas po pôrode Mnoho žien považuje za ťažké viesť po pôrode dieťaťa normálny sexuálny život tak ako predtým. Dieťa si vyžaduje veľa času, rodičia sú unavení. Predovštekým matka, ktorá často trpí nedostakom a prerušovaným spánkom je nadmieru vyčerpaná. Často preto uprednostňuje spánok pred sexom.
Rozprávajte sa spolu! Vysvetlite partnerovi, že Vaša nechuť na sex nesúvisí s láskou k nemu. Maznajte sa s ním, hladkajte ho, dotýkajte sa ho. Nie vždy sa musia všetky nežnosti končiť sexom.