SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Syndróm spánkového apnoe

Zhrnutie Syndróm spánkového apnoe je poruchou regulácie dýchania, ktorá sa vyznačuje prestávkami v dýchaní s minimálne 10 sekundovým trvaním, a výskytom viac ako 10 prestávok na jednu hodinu spánku. Muži sú postihnutí dvakrát častejšie ako

Zhrnutie

Syndróm spánkového apnoe je poruchou regulácie dýchania, ktorá sa vyznačuje prestávkami v dýchaní s minimálne 10 sekundovým trvaním, a výskytom viac ako 10 prestávok na jednu hodinu spánku. Muži sú postihnutí dvakrát častejšie ako ženy, 80% pacientov trpí aj nanadváhu. Príčinou syndrómu je obštrukcia (zúženie/zanesenie/upchatie vrchných dýchacích ciest) alebo nesprávne fungovanie dýchacieho svalstva.

Symptómy sú hlasné chrápanie s prestávkami v dýchaní, únava počas dňa, slabá koncentrácia a výkon, vysoký krvný tlak, poruchy srdcového rytmu, depresie a problémy s potenciou. Diagnóza sa stanovuje na základe príznakov pacienta, analýzy krvných plynov s meraním obsahu kyslíka a oxidu uhličitého, funkčnou diagnostikou pľúc a vyšetrením v špeciálnom spánkovom laboratóriu. Pri neliečenom syndróme spánkového apnoe sa môže vyskytnúť Cor pulmonale (čiže zhustenie stien a / alebo rozšírenie pravej srdcovej komory ako následok pľúcneho ochorenia, oslabenie / zlyhanie pravej srdcovej komory).

Kauzálna terapia (liečba) neexistuje. Symptomatická terapia spočíva v redukcii hmotnosti adipóznych (tučných) pacientov, korekcii prekážok v nosohltane (nosové polypy, mandle), ako aj v nasadení dýchacej masky, ktorá počas spánku zabezpečuje otvorené dýchacie cesty, čím odstraňuje prestávky v dýchaní a nedostatok kyslíka

 

Častosť

Výskyt syndrómu sa odhaduje na 4% u mužov a 2% u žien, starších ako 40 rokov. Viac ako 80% postihnutých trpí nadváhou. Intenzita výskytu sa zvyšuje zvyšovaním veku.

 

Ťažkosti a symptómy

Pacienti sa často sťažujú na únavu počas dňa s krátkymi nutkaním k spánku, predovšetkým pri monotónnej práci (napr. jazda na diaľnici), ranné bolesti hlavy, problémy s koncentráciou, pamäťou, depresie a problémy s potenciou.

Partneri postihnutých hovoria o nočných prestávkach pri dýchaní, hlasnom chrápaní a fázach hyperventilácie, t.z. rýchle dýchanie s hlasným chrápaním bez toho, aby sa postihnutý na tento prejav prebudil. Tieto fázy hyperventilácie vedú k prerušovanému a rušivém spánkovému rytmu s následkom chronického spánkového deficitu a únavy počas dňa.

Pri klinických vyšetreniach syndrómu sa ukazuje prítomnosť hyperglobúlie, t.z. premnoženia červených krviniek, ktorá je zapríčinená nedostatkom kyslíka počas noci.

Okrem toho je znížený obsah kyslíka v krvi pri súčasnom zvýšení CO2 - alebo oxidu uhličitého. Nedostatok kyslíka počas noci vedie k v pľúcach k zúženiu ciev, následne k zvýšeniu pulmonálneho odporu a v neposledom rade k zväčšeniu pravej komory srdca a oslabeniu / zlyhaniu pravej komory srdca (Cor pulmonale). Klinicky sa Cor pulmonale prejavuje rýchlymi údermi srdca, zo začiatku nedostatkom vzduchu pri zaťažení, neskôr aj v kľudnom stave, často sa dostaví zväčšenie pečene a opuchy nôh (ukladanie vody v nohách). Col pulmonale je dokazateľný na typických EKG zmenách, pri röntgene pľúc a prostredníctvom ultrazvuku srdca (echokardiografie).

 

Diferenciálne diagnózy

Z pohľadu diferenciálnej diagnózy je potrebné rozlišovať obštrukčné chrápanie bez syndrómu spánkového apnoe, ktoré sa vyskytuje u polovice všetkých mužov vo veku nad 50 rokov. Rozdiel oproti chrápaniu v spojitosti so syndrómom spánkového apnoe je abstinencia únavy počas dňa a zachovanie telesného výkonu, apnoické fázy netrvajú dlhšie ako desať sekúnd a neopakujú sa častejšie ako desaťkrát za hodinu spánku.

Ďalšími diferenciálnymi diagnózami môžu byť spánkové deficity pretrvávajúce dlhší čas, spavá choroba a narkolepsia, nutkanie ku krátkym spánkom, halucinácie, kataplexie (ochabnutie svalov) a pod. Diferenciálnu diagnózu je možné zabezpečiť v spánkovom labolatóriu.

 

Príčiny

Pri syndróme spánkového apnoe sa hovorí o dvoch príčinách. Najčastejšou je tzv. obštruktívny syndróm spánkového apnoe vyskytujúci sa vo viac ako 90% prípadoch, pri ktorom dochádza, oslabením svalstva hltana v spánku, k zaneseniu/zapchaniu dýchacích ciest. Pri uzatvorení dýchacích ciest vznikne nedostatok kyslíka, dôjde k nárastu oxidu uhličitého a bradykardie, t.z. k značne spomalenej pulzovej frekvencii. Nárast CO2 vedie k tomu, že mozog vydáva impulz na zvýšenie frekvencie dýchania a tým k hyperventilácii, čiže rýchlemu dýchaniu a k otvoreniu dýchacích ciest so súčasným nárastom srdcovej frekvencie.

Masívna nadváha, nosné polypy, zväčšené hltanové mandle, poloha na chrbte s dozadu naklonenou dolná čelusťou len podporujú vyššie uvedené neduhy. Pri výskyte adipozite (pretučnelosti), obezite a Cor pulmonale hovoríme o tzv. pickwickovom syndróme, pomenovanom po postave Little Joe z románu Charlesa Dickensa „Pickwicker“.

U menej ako desiatich percentách postihnutých sa nevyskytuje zanesenie/zapchanie dýchacích ciest, hovoríme o centrálnom syndróme spánkového apnoe, pri ktorom občas dochádza k nefunkčnosti dýchacieho svalstva na zákalde chýbajúcej stimulácie receptorov.

 

Diagnóza

Diagnóza syndrómu spánkového apnoe sa určuje na základa vlastnej anamnézy (pacient popisuje symptómy tak, ako ich vníma on) a cudzej anamnézy (príbuzní), a ďalej klinickými vyštreniami. Jednoznačné výsledky poskytne až spánkové laboratórium. K tomu ešte prežije pacient jednu noc v tzv. spánkovom laboratóriu, kde sú počas spánku pozorované hodnoty ako frekvencia dýchania, obsah kyslíka v krvi (bez potreby odobratia krvi, za pomoci photometrickej oxymetrie), zvuky vydávané pri dýchaní, echokardiogram (EKG) a krivka mozgových potenciálov (EEG).

Podľa výsledkov je možné po stanovení počtu a trvania dýchacích prestávaok vypočítať index syndrómu spánkového apnoe. Má prognostický význam a hlavnou hodnotou je počet dýchacích páuz počas jednej hodiny spánku. Apnoe index väčší ako dvadsať znamená pri neliečenom pacientovi 40 % -tnú úmrtnosť po ôsmich rokoch.

Pre stanovenie ostatných príčin nočného vynechávania/zlyhávania dýchania sa odporúča pacientom vyšetrenie u ušno-nosno-krčného lekára.

Pri diagnostike je potrebné nasadenie EKG a echokardiografie, príp. utrazvuk srdca, aby sa vylúčil Cor pulmonale alebo stanovil stupeň zaťaženia pravej komory srdca.

 

Terapia

Pre liečbu syndrómu spánkového apnoe existujú konvenčné metódy ako lieky a dýchacie masky na noc, ako aj chirurgické zákroky. Chirurgické zákroky sa týkajú operatívneho odstránenia prekážok v dýchacích cestách (ako napr. zväčšené mandle) prostredníctvom tonzilektómie a odstránenie nosových polypov (výrastkov).

Nakoľko väčšina pacientov má nadváhu, dá sa zlepšienie stavu dosiahnuť už aj redukciou váhy. Pokiaľ nepomôže schudnutie a syndróm naďalej pretrváva, osvedčilo sa použitie tzv. CPAP alebo BIPAP – masiek počas noci. Podľa výsledkov je v spánkovom laboratóriu naordinovaný a nastavený respirátor, ktorého úlohou je odstrániť kolaps dýchacích ciest spôsobených pretlakovým dýchaním, a tým obnoviť normálny spánkový rytmus. Chronická nespavosť odpadá, pacient prestáva trpieť únavou počas dňa, je výkonnejší a koncentrovanejší. Viac ako 90 % pacientov odporúča tento spôsob liečby.

Pri už existujúcom Cor pulmonale je na mieste medikamentózna terapia s cieľom znížiť zvýšený krvný tlak v malom krvnom obehu nasledovanom záťažou pravej srdcovej komory. Vhodné sú nitráty, Nifedipin a Theophyllin, preparát povzbudzujúci dýchanie a znižujúci tlak v pľúcnych cievach. Theophyllin musí byť „napasovaný“ individuálne na príslušný krvný obraz, pretože jeho predávkovanie vedie k zvyšovaniu srdečnej frekvencie, triaške, nevoľnosti a nepokojnosti. Pre úspešnú liečbu je dôležitá abstinencia alkoholu min. štyri hodiny pred spánkom, nikotínu a uspávacích alebo utišujúcich prostriedkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 316
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 205
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 828
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 975
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 013
  6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 786
  7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 722
  8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 3 902
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu