neboleli. Dnes prejdeme pešo priemerne dva kilometre za deň a už to cítime v nohách. Nevraviac o tom, ak sa vyberieme na túru, ktorá má trošku viac ako spomínané dva kilometre. Prečo?
Väčšina z nás má sedavé zamestnanie, kam sa dá, vozíme sa autom alebo hromadnou dopravou, po večeroch sedíme pri televízii, namiesto aktívneho pohybu sa radšej venujeme napríklad pozeraniu videa alebo počítačovým hrám. Sedením a ležaním strávime až 70% dňa. Iste, sú výnimky – športovci, ľudia, ktorí pracujú postojačky a podobne. Niekedy máme pocit, že nohy sú len našim takmer nepotrebným doplnkom. Napriek tomu, či skôr práve preto, často trpíme únavou a bolesťami nôh. A navyše – často sa o ne zabúdame aj starať.
Ivana, 42 rokov, pedikérka: „Z vlastných skúseností môžem povedať, že väčšina žien, ktoré navštevujú pedikúru má s nohami veľké problémy. Väčšinou ide o deformity prstov na nohách, množstvo otlakov, neúmerne zhrubnutú kožu na niektorých miestach. Keď zoberiem do úvahy, že len nízke percento žien, či mužov chodí na pedikúru, neviem si ani predstaviť, ako musia vyzerať nohy ostatných. Častým problémom sú aj plesne na nohách, ktoré sú väčšinou tiež spôsobené nekvalitnou obuvou a celodenným nosením jedných topánok. Podobné situácie sa dajú vyriešiť jednoducho – v práci sa prezúvajte. Ale návšteva pedikúry je raz za čas potrebná v každom prípade, aj keď nemáte žiadne „nožné“ problémy.“
Je paradoxné, akú pozornosť venujeme vlastnému autu – a pritom našim vlastným nohám, na ktoré sme nemuseli šetriť a dovedú nás vždy tam, kam chceme, takmer žiadnu. Auto pravidelne umývame, vozíme do servisu, dokupujeme nové zariadenia... O peniazoch nehovoriac. Kedy ste si naposledy urobili generálku vlastných nôh?
Okrem pravidelnej chôdze – optimum je aspoň 5 kilometrov denne /čo pomôže nielen našim nohám, ale aj nášmu celkovému fyzickému i psychickému zdraviu/ by sme mali venovať pozornosť aj pravidelnému ošetrovaniu nôh. Najviac zla však dokážu urobiť nekvalitné topánky. Tie si väčšinou vyberáme podľa módnosti, farby, ale málokedy myslíme na to, ako sa v nich naše nohy budú cítiť. Ak ich uväzníme do nekvalitnej obuvi, môže sa stať, že nebudú dostatočne prekrvené, budú znetvorené tlakom tela a topánky, môžu spôsobiť aj neúmerné zaťaženie chrbtice a navyše takéto nepohodlie negatívne ovplyvňuje celý náš stav. Medzi najväčšie „zabijáky“ nôh patria topánky na vysokom podpätku. Neznamená to však, že sa ich musíme úplne vzdať, ale ich nosenie by sme mali značne obmedziť – maximálne dve-tri hodiny denne, pretože vysokými podpätkami sa telo dostáva do neprirodzenej polohy a trpí, čo sa pri častom nosení môže odraziť na našom zdraví. Po takejto záťaži by sme ich pred spaním mali potešiť jemnou masážou s vhodným uvoľňujúcim, či regeneračným krémom, pobytom v studenej vode s pridaním morskej soli alebo v bylinkovom kúpeli. Aspoň raz za mesiac by sme mali ísť na pedikúru, kde nám odborník okrem masáže nôh spraví aj iné základné ošetrenia – odstráni prebytočnú zrohovatenú kožu a podobne.
Aby sme si vybrali pohodlnú obuv, mali by sme jej nákupu venovať väčšiu pozornosť a aj viac času ako sme zvyknutí. Iste, je dôležité ako topánky vyzerajú, ako nám „sedia“ na nohe. Najdôležitejšie je však pohodlie nôh. Najmä my – ženy dokáže pre svoju krásu prežiť veľa – aj nepríjemné pocity a bolesť. Pokiaľ ide o výber topánok, robíme veľkú chybu, ktorá sa nám nemusí vyplatiť. Výsledkom sú neraz znetvorené‚ prsty na nohách plné pľuzgierov, otlakov a "kurích ôk", ktoré nám ukazujú aj mnohé elegantné dámy v lete na kúpalisku. Topánky nesmú v žiadnom prípade tlačiť, omínať. Ak máme takéto pocity, bez ohľadu na krásu ich odložme a siahnime po pohodlnejších. Nemali by sme zabúdať ani na to, že rovnako ako my, aj nohy potrebujú dýchať. Preto by mala byť obuv vzdušná, zhotovená z pórovitej pravej kože. Aj keď možno práve nie sme finančne na výslní, do obuvi by sme mali investovať. Radšej si kúpme jedny naozaj kvalitné a pohodlné topánky ako troje lacné, aj keď pekné, ale nekvalitné. Topánky si skúšajte na hrubšiu ponožku, a to aj keď ich budete nosiť na pančušky či tenké ponožky. Môžete tak ľahšie zistiť, či vás bude topánka tlačiť alebo nie. Dôležité je poprechádzať sa v oboch topánkach už v obchode. Dá sa tak predísť nepríjemnostiam, ktoré určite každý z nás zažil – keď po prvom použití topánok s krvavými chodidlami zistíme, že už ich viac nosiť nemôžeme.
Lacná obuv, odlievaná z gumy, či plastu, vcelku, môže byť síce trvácna, ale nohy sú v nej uzavreté do "parného kúpeľa". Pokožka nohy uzavretá v takejto obuvi je neustále vlhká, a po vyzutí upozorní na seba aj nepríjemným zápachom. Existujú síce špeciálne spreje, ale tie základný problém neriešia. Dokonca aj domáce papuče, ktoré sú pohodlné, nemusia byť pre nohy to najlepšie. Problémy pre nohy môže znamenať našľapovanie holej pokožky chodidla na obyčajne plastikovú vnútornú časť papúč alebo prepotenú plsť. Ak máte v byte koberce, je najideálnejšie chodiť bosí.
Dôležitú úlohu zohrávajú aj ponožky. Najideálnejšiu sú z prírodného savého materiálu. Boľavým a unaveným nohám, najmä v zimnom období pomôže teplý až horúci kúpeľ, do ktorého ponárame nohy po členky, asi na 20 - 30 minút. Unavené nohy si najlepšie odpočinú, ak si ich vyložíme vyššie, napríklad, ak pri čítaní sedíme s nohami vyloženými asi do výšky hlavy. V tejto polohe sa nohy odkrvia a zabráni sa tak aj tvorbe krčových žíl.