SME

OPAĽOVANIE: Nedávajte slnku košom

S rednutím ozónovej vrstvy a zhoršovaním účinkov slnka na našu kožu sa čoraz viac obraciame na soláriá a siahame po samoopaľovacích prostriedkoch. Úplne vyhýbanie sa pobytu na slnku však tiež nie je zdravé.   Soláriá O ich škodlivosti alebo

S rednutím ozónovej vrstvy a zhoršovaním účinkov slnka na našu kožu sa čoraz viac obraciame na soláriá a siahame po samoopaľovacích prostriedkoch. Úplne vyhýbanie sa pobytu na slnku však tiež nie je zdravé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Soláriá O ich škodlivosti alebo neškodlivosti na náš organizmus stále prebiehajú diskusie. Zrejme tu platí to isté, čo takmer pre každú záležitosť – všetkého veľa škodí. Takže návšteva solária by mala byť v prvom rade primeraná a dôležité je začať krátkymi pobytmi, ktoré môžeme postupne zvyšovať – podľa typu pokožky. Ak máte bledú kožu a vystavíte sa dlhému pôsobeniu solária – môžete sa spáliť podobne ako na slnku. Medzi najobľúbenejšie druhy dnes patria turbo soláriá, v ktorých stojíte, pretože zabezpečujú rovnomerné opálenie na oboch stranách naraz. Najviac sa využívajú v zimných mesiacoch a pred dovolenkovým obdobím, aby vyburcovali náš pigment a telo pripravili na pobyt na slnku. Treba však myslieť aj na to, že ošetrovanie kože je aj pri takomto spôsobe opaľovania potrebné. Najvhodnejšie sú telové mlieka, ktoré dodávajú pokožke pružnosť a potrebné vitamíny. Absolútne nevhodné sú soláriá pre ľudí trpiacimi klaustrofóbiou – nie každý dokáže v uzatvorenom stiesnenom priestor vydržať niekoľko minút, či desiatok minút.

SkryťVypnúť reklamu

 

Samoopaľovacie prostriedky Sa stávajú čoraz obľúbenejšie. Pri výbere krému, spreju alebo mlieka si vyberajte v prvom rade kvalitu, aj keď bude finančne náročnejšia. Nepoužívajte ich narýchlo, keď nemáte dostatok času a trpezlivosti. Menej kvalitné produkty vám na kráse nepridajú, skôr naopak, navyše budete mať problémy ako neželané „opálenie“ odstrániť. Najťažšie aplikovateľné sú krémy. Ak nemáte čistú, suchú, pílingom a mliekom ošetrenú pokožku veľmi ľahko vám vzniknú nepekné fľaky. Nikdy si ich nenanášajte priamo na miesta, ktoré chcete opáliť, ale na ruku a poriadne porozotierajte, aby vznikla tenká vrstva.

Zuzana, 26 rokov: „Mám veľmi citlivú pokožku, pri opaľovaní na slnku sa mi robia pľuzgiere. Začala som používať samoopaľovacie prostriedky, aby som veľmi „nekričala“ svojou bielobou. Som študentka a nemám peňazí navyše, takže som si vyberala také, ktoré neboli veľmi drahé. Oľutovala som to už pri prvých aplikáciách. Krém som sa snažila čo najlepšie ponatierať – aj s pomocou kamarátky. Vstrebával sa mi neskutočne dlho. Ešte po niekoľkých hodinách som bola mastná. Okrem toho, že mi krém nepríjemne zašpinil oblečenie, objavili sa žltohnedé fľaky, s ktorými som bojovala poriadne dlho a agresívne – kefou, aby som ich zničila. A navyše na tvári sa mi objavili škaredé hnisavé vyrážky.“

SkryťVypnúť reklamu

Husté krémy sú vhodnejšie pre suchú pokožku a na tvár je dobré používať prípravky, ktoré sú určené len na túto funkciu. Ťažšie sa vstrebávajú a po aplikácii je potrebné mať natreté miesta čo najdlhšie vyzlečené, niekedy až 2-3 hodiny. Ak sa pri „schnutí“ posadíte, pravdepodobne budete nepríjemne prekvapení škvrnami alebo fľakmi. To si vyžaduje naozaj pevné nervy. Samozrejme, dôležitá je kvalita výrobku, nie vždy to musí takto dopadnúť.

Telové mlieka dokáže naša pokožka vstrebať rýchlejšie a sú oveľa jemnejšie, pokiaľ ide o obsah tuku. Opäť je však potrebná dokonalá predopaľovacia príprava.

Ak nemáte toľko času, prípadne trpezlivosti, najlepšie spravíte, ak použijete sprej. Nepoužívajte ho však na tvár. Na trhu sú dostupné spreje, ktoré môžete pri používaní otáčať do potrebných polôh, a tým si zabezpečíte rovnomerné opálenie aj na menej dostupných miestach. Ani v tomto prípade nezabudnite na dokonalé roztretie a čas potrebný na vstrebanie.

SkryťVypnúť reklamu

Po aplikácii akéhokoľvek „samoopaľovača“ je nevyhnutné umyť si ruky alebo ich vydrhnúť kefkou, lebo prostriedky začnú rýchlo pracovať a ľahko sa vám môže stať, že budete mať fľakaté oranžové ruky, prsty a najmä dlane. Ani ten najkvalitnejší samoopaľovací prostriedok, napriek reklamám, nedá vašej pokožke prirodzený vzhľad opálenia. Vždy bude mať nádych do hnedožltá, oranžova, v lepších prípadoch sa bude podobať neprirodzenému bronzu. Aby ste ani „samoopaľovanie“ nepreháňali, zo začiatku si aplikujte tenkú vrstvu každý deň, neskôr dva razy za týždeň takzvanú udržiavaciu vrstvu. Ideálne je zvoliť si krém, sprej alebo mlieko určené presne pre váš typ a farbu pokožky.

 

Prirodzené opaľovanie Ani solárium ani „samoopaľovače“ však nenahradia nášmu telu to, čo mu dáva slnko. Samozrejme, treba byť opatrný – opaľovať sa dopoludnia do jedenástej hodiny a popoludní po pätnástej a používať opaľovacie prípravky s vysokým ochranných filtrom /nezabúdajte na ne, aj keď idete na záhradu alebo na prechádzku, a tiež na to, že UV lúče siahajú na vašu pokožku aj v tieni a „pod mrakom“, doprajte si vysoký prísun tekutín/. Ideálne opálenie dosiahnete, keď sa budete na slnku pohybovať /bicyklovanie, loptové hry, bedminton.../ pravidelne dve hodiny denne. Dávajte si pozor na opaľovanie na vode, môžete sa ľahko spáliť.

SkryťVypnúť reklamu

Po zime je náš organizmus vyčerpaný a okrem prísunu vitamínov, najlepšie v prirodzenej forme ovocia a zeleniny, potrebuje aj slnečné lúče. Sú potrebné na zlepšenie nálady, zvýšenie imunity. V tele ovplyvňujú najmä tvorbu D vitamínu a serotonínu, látok, ktoré veľmi pozitívne pôsobia najmä na našu psychiku. Nie nadarmo sa hovorí – „usmievavý ako slniečko“. Takže nedávajte slnku košom, ale rozumne využite jeho dary tak, aby váš organizmus bol pripravený v čo najväčšej pohode stráviť aj ostatné ročné obdobia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu