Príznaky Hrčka alebo lokálne zhrubnutie časti prsníka, zmeny jeho tvaru, veľkosti, či symetrie Vytrvalá bolesť a pocit napätia v prsníku Sčervenanie jamky, zväčšené póry, zápal Číry alebo krvavý výtok z bradavky, jej vpadnutie alebo iná
Príznaky Hrčka alebo lokálne zhrubnutie časti prsníka, zmeny jeho tvaru, veľkosti, či symetrie Vytrvalá bolesť a pocit napätia v prsníku Sčervenanie jamky, zväčšené póry, zápal Číry alebo krvavý výtok z bradavky, jej vpadnutie alebo iná deformita
Rizikové skupiny Zhubný nádor prsníka patrí mezdi najčastejšie zhubné ochorenie u žien. Výskyt ochorenia stúpa s vekom a vo väčšine prípadov sa začína až po prechode. K rizikovým faktorom patrí:
Významný výskyt zhubných nádorov prsníka v priamom príbuzenstve Prítomnosť mutovaného génu, ktorý môže byť zodpovedný za ochorenie Včasný začiatok menštruácie (pred 12. rokom života) a prvá gravidita v neskoršom veku (po 30. roku života) alebo neskorý nástup menopauzy (po 55. roku života) Obezita Predchádzajúce nádorové ochorenie prsníka, maternice alebo vaječníkov Podľa niektorých štúdii sú i ďalšie rizikové faktory:
Dlhodobá hormonálna terapia v menopauze Fajčenie Pitie viac ako dvoch pohárikov alkoholu denne Odborníci sa však zhodujú na tom, že asi 80% žien s nádorom prsníka nebolo vystavených nijakému z uvedených rizikových faktorov, preto by po prvých príznakoch choroby mali pátrať všetky ženy.
Priebeh Asi 90% zhubného bujnenia sa začína v mliečnej žľaze, najčastejšie v mliekovodoch alebo v mliečnych žliazkach.
Niektoré nádory sa zväčšujú veľmi pomaly a celé roky sa nikam nešíria, iné zdvojnásobia svoju veľkosť v priebehu niekoľkých dní. Priemerne sa nádor zväčší na dovjnásobok asi za 100 dní a môže trvať aj niekoľko rokov, kým sa zistí.
Zároveň s narastaním počtu nádorových buniek dochádza aj k ich rozširovaniu do okolitých tkaním a lymfatických uzlín v podpazuší, niekedy až na krk a ku kľúčnej kosti. Vzdialené ložiská (metastázy) sú najčastejšie v kostiach, pľúcach a pečeni.
Väčšina zhubných nádorov prebieha spočiatku nebolestivo, ale ako nádor rastie a rozširuje sa, spôsobuje napätie a bolest v prsníku. Ďalším zdrojom bolesti sú metastázy v kostiach a iných častiach tela.
Čo robiť Ak lzistíte nejaký varovný príznak tohto ochorenia, čo najskôr choďte k lekárovi. Včasné zistenie nádoru a okamžitý začiatok liečby výrazne zvyšujú nádej na prežitie.
Aspoň raz mesačne si sama vyšetrite prsníky, okrem toho raz ročne choďte na lekárske vyšetrenie prsníkov. Po 40. roku života sa niekedy odporúča absolvovať raz za dva roky mamografické vyšetrenie, po 50. roku, každý rok.
Ak sa dozviete, že máte rakovinu prsníka, obstarajte si všetky informácie o možnej liečbe. Uvedomte si, že takmer 85% pacientiek s takouto diagnózou je aj po piatich rokoch celkom v poriadku. Bez ohľadu na relatívne dobré prognózy je ťažké žiť s vedomím, že máte rakovinu. Veľa žien s podobným postihnutám sa združuje v spolkoch a potrebuje veľkú podporu rodiny.
Liečba Liečba rakoviny zaznamenáva ustavičný pokrok, no jej základom naďalej zostáva operácia, pri ktorej sa odstráni nádor s určitou časťou okolitého tkaniva. Podľa závažnosti môže ísť o vybratie hrčky, ale treba rátať aj s možnosťou odstránenia celého prsníka a uzlín v podpazuší. Po operácii väčšinou nasleduje niektorá z nasledovných foriem liečby:
Ožarovanie – sa aplikuje zvyčajne po jednoduchom odstránení nádoru. Liečba prebieha ambulantne najčastejšie 5 dní v týždni počas 4-6 týždňov. K vedľajším účinkom patrí únava, opuchy a zhrubnutie kože na miestach ožiarenia Chemoterapia – sa používa čoraz častejšie. Niekedy sa vykonáva ešte pred operáciou, aby sa zmenšil rozsah nádorui a metastáz. Konkrétne lieky a dĺžka ich podávania závisia od druhu nádoru Hormonálna terapia – sa uplatňuje vtedy, keď sa v nádore nachádzajú receptory pre estrogén, hlavný ženský pohlavný hormón. Pri niektorých typoch ochorení sa ženám pred menopauzou chirurgicky odstaňujú vaječníky, aby sa zabránilo produkcii ženských hormónov. Liečba bolesti je veľmi individálna.
Prevencia Vzhľadom na to, že príčina vzniku väčšiny nádorov nie je známa, nejestvuje ani nijaká spoľahlivá prevencia. Ženám so zvýšeným rizikom sa odporúča častá kontrola a vyhýbanie sa niektorým ovplyvniteľným faktorom.
SAMOVYŠETRENIE PRSNÍKOV
Postavte sa pred zrkadlo a ruky si zopnite za hlavou. Vypnite prsia a všímajte si zmeny ich obrysu, nerovnomerný tvar, nerovnosti a iné zmeny. Dajte ruky vbok, zľahka sa predkloňte a opäť pozorujte vonkajší tvar prsníkov. Pri sprchovaní si rukami prehmatajte namydlené prsníky, pátrajte po každej hrčke, všímajte si zhrubnutie kože a iné zmeny. Ti isté urobte aj v podpazuší. Samovyšetrenie dokončite v ľahu na chrbet s vankúšom pod plecom a rukou zdvihnutou nad hlavou. Prstami druhej ruky si vyšetrite prsní i jamku pod pazuchou.