Prehľad Cytomegália je vírusová infekcia, ktorá u inak zdravých ľudí prebieha spravidla nepozorovane. U osôb s oslabenou imunitou alebo u novorodencov však predstavuje vážny obraz choroby. Symptómy u infikovaných novorodencov sú duševné poškodenie, hluchota, zápal pľúc, hepatitída a retinitída (= zápal sietnice v oku). U dospelých bývajú často postihované pľúca, pečeň, oko a žalúdočno-črevný trakt. Pri značne zníženej obranyschopnosti organizmu nie sú zriedkavé smrteľné priebehy. Liečba by mala prebiehať v špecializovaných oddeleniach.
Pôvodca Cytomegalovírus (CMV) patrí do skupiny vírusov herpesu ako aj vírus herpesu simplex. Ide o malé častice s veľkosťou 90 nm. Obsahujú DNA.
Cesty šírenia infekcie spermiovými sekrétmi, slinami, ako i podaním krvi alebo krvných zložiek
Výskyt a rozšírenie nákazy celosvetovo, rozšírenie nákazy činí približne 40 %, vo vývojových krajinách dokonca až 100 %.
Inkubačná doba žiadne údaje
Symptómy a klinika V detskom alebo dojčenskom veku prebieha infekcia väčšinou bez viditeľných chorobných príznakov. Naproti tomu dochádza pri infekcii plodu skôr k potratom než k vývojovým anomáliám.
Pri nových infekciách vo veku dospelosti sa objavuje dlhotrvajúca horúčka s opuchom lymfatických uzlín. Obzvlášť ohrození sú pacienti s oslabenou imunitou, napr. po transplantáciách orgánov. V týchto prípadoch dochádza k mimoriadne ťažkým a dokonca k smrteľným prípadom.
Retinitída spôsobená cytomegalovírusom Zahmlené videnie, výpadky zorného poľa, znížená ostrosť videnia a iné zmenené zmyslové vnímania najprv na jednom oku sú typické. Oko samé o sebe nie je bolestivé a navonok nie je ničím nápadné. Príliš neskoro nasadená liečba vždy vedie k oslepnutiu najprv jedného, potom aj druhého oka. Na očnom pozadí možno vidieť väčšinou periférne položené belavé zmeny alebo krvácania.
Manifestácia CMV v žalúdočno-črevnom trakte Obzvlášť časté sú ťažkosti s prehĺtaním, pálenie za hrudnou kosťou alebo ťažkosti, aké bývajú spôsobované žalúdočným alebo dvanástnikovým vredom. Zriedkavejšie je ochorenie hlbších črevných úsekov. Hnačka, horúčka, strata chuti do jedla, strata telesnej hmotnosti a kŕčovité alebo pretrvávajúce bolesti sú možné. Príležitostne sa vyskytujú vredy sliznice až po krvavý zánik tkaniva (hemoragické nekrózy). V súvislosti s tým sú rovnako zriedkavé komplikácie ako je perforácia čreva, krvácanie alebo zápaly pobrušnice.
Diagnóza nastáva odberom vzorky tkaniva po predchádzajúcom vylúčení iných príčin infekcie.
Zápal pľúc spôsobený CMV (vírusová pneumónia) Klinicky sa objavuje suchý, neproduktívny kašeľ, čiže kašeľ bez tvorenia hlienu a dýchavičnosti. Na röntgénovej snímke toraxu sa ukáže intersticiálny infiltrát (vyšetrenie priedušiek endoskopom). Vo vzorkách sa často nájdu aj iní pôvodcovia, ktorí môžu spôsobovať rovnaké necharakteristické symptómy. Preto sa vždy musia vylúčiť iné príčiny než infekcia cytomegalovírusom.
Iné manifestácie napadnutie nadobličiek, zápal mozgu, ulcerácie (vredy) kože
Diagnóza Klinická diagnóza stojí v popredí. Kvôli necharakteristickým symptómom je však ťažká. Celá rada iných vírusových, bakteriálnych alebo plesňových infekcií môže byť zodpovedná za podobné symptómy. Spravidla preto ide o vylučovaciu diagnostiku. Vo vzorkách tkaniva možno dokázať typické, zmenené takzvané „bunky ako sovie oči“. Sérologický dôkaz je síce možný, nemôže však rozlíšiť medzi akútnym ochorením a púhou infekciou. U pacientov s oslabenou imunitou je preto nespoľahlivý. V niektorých centrách možno previesť určenie „Immediate Early Antigen“. Ako prvý znak infekcie spôsobenej cytomegalovírusom je toto určenie pozitívne až v 98 %. Kvantitatívne určenie je možné, nie vždy však existuje presná súvislosť s vážnosťou ochorenia.
Terapia Okrem liečby chorobných symptómov je nutná aj špecifická liečba. K dispozícii sú dva lieky: foskarnet a gancyklovir. Pri retinitíde spôsobenej CMV dochádza pravidelne po vysadení terapie k opätovnému zhoršeniu. Preto musí po akútnej liečbe nasledovať supresná terapia.
Prognóza Prognóza závisí od stavu imunitného systému. Pri infekcii v materskom tele nie sú nezvyčajné potraty. V priaznivom prípade prebieha infekcia bez chorobných príznakov, vírusy však v tele ostávajú po celý život. Pri oslabenom imunitnom systéme môžu byť napadnuté všetky orgány až po smrteľný koniec.
Iné očkovanie neexistuje