Príznaky angíny
- Náhle sa zjavujúca bolesť v krku, narastajúca pri hltaní – môže zasahovať až do ucha
- Horúčka, bolesť hlavy a vracanie
- Zdurenie lymfatických uzlín na krku
Angína sa vyskytuje zväčša v detstve, najčastejšie ju vyvolávajú streptokoky alebo iné baktérie a vírusy.
Priebeh angíny
Krčné mandle sú párové lymfatické uzliny zasadené v mäkkom tkanive medzi ústnou dutinou a krkom. Ich úlohou je zachytávať látky a mikroorganizmy, ktoré vstupujú ústami do tela. Pri priamej infekcii krčných mandlí vzniká angína (tonzilitída).
Prvotné príznaky sú intenzívna bolesť v krku, bolestivé až znemožňujúce hltanie. Častá je takisto horúčka a opuch lymfatických uzlín na krku.
Vírusový zápal mandlí zvyčajne prejde počas týždňa aj bez liečby. Bakteriálny zápal je závažnejšie ochorenie, ktoré vyžaduje liečbu, aby sa zabránilo postihnutiu ďalších orgánov.

Liečba angíny
Neliečená streptokoková angína môže poškodiť srdcové chlopne a obličky. Postupom času neliečenému pacientovi hrozí zápal chlopní či zlyhanie obličiek.
Čo najskôr navštívte lekára, aby ste sa vyhli závažným komplikáciám neliečeného bakteriálneho zápalu mandlí. Počas liečby môžete kloktať teplou slanou vodou (jedna čajová lyžička soli na pohár vody) alebo zeleným čajom na utíšenie bolesti.
Pri zistení zápalu mandlí lekár urobí výter tampónom a získaná vzorka sa mikroskopicky preskúma, prípadne kultivuje, aby sa identifikoval mikroorganizmus. Streptokoková angína sa zvyčajne lieči užívaním penicilínu alebo iných antibiotík asi 10 dní.
Paracetamol je vhodný na zníženie horúčky a bolesti – deťom sa nepodáva acypyrín, pretože môže vyvolať Reyeov syndróm, zriedkavé ochorenie poškodzujúce pečeň a mozog.
Odstránenie krčných mandlí sa odporúča pri opakovaných zápaloch, prípadne pri chronickom opuchu a zápale mandlí.
Prevencia angíny
Streptokokové infekcie sú veľmi nákazlivé, je potrebné vykonať výter a pri náleze liečiť aj ostatných členov rodiny. Dodržiavajte hygienu: Neobhrýzať ceruzky, umývať si ruky, piť z vlastného pohára – znižuje sa tým riziko ochorenia.