Príznaky Akútna bronchitída – sťažené dýchanie, časté záchvaty kašľa s produkciou žltého alebo sivého hlienu, bolesť v hornej časti hrudníka, ktorá sa zhoršuje pri kašli, niekedy teplota, bolesť v krku a ďalšie chrípkové príznaky Chronická bronchitída – kašeľ s produkcou hlienu, ktorý trvá dlhšie ako tri mesiace a najmenej dva roky po sebe sa vracia, sipenie a dýchavičnosť, prípadne úbytok hmotnosti
Rizikové skupiny Akútnu bronchitídu môže dostať každý, najčastejšie ako kompikáciu nádchy alebo chrípky. Chronická bronchitída je rozšírená u fajčiarov, najmä v strednom a staršom veku a u ľudí žijúcich v prostredí so znečisteným vzduchom.
Priebeh Akútna bronchitída je ochorenie chrípkovej a nádchovej sezóny. Keď sa vírusové ochorenie dostane do pľúc, môže k nemu pribudnúť bakteriálna infekcia. Dôjde k zápalu slizníc dýchacích ciest, zvýši sa tvorba hustého lepkavého hlienu, ktorý upcháva dýchacie cesty. Kašeľ pomáha odstraňovať hlien a spriechodňovať pľúca, ale ruší pri spánku a spôsobuje bolesť v hornej časti hrudníka.
Bronchitída zvyčane ustúpi v priebehu dvoch až troch týždňov. Ak trvá dlhšie ako tri mesiace alebo sa stále vracia, hovoríme o chronickej bronchitíde, ktorá môže viesť k chronickej obštrukčnej bronchopulmonálnej chorobe (CHOCHBP), ktorej výsledkom je emfyzém (rozdutie pľúc).
Čo robiť Pite veľké množstvo tekutín, aby hlien nebol taký mazľavý. Zdržiavajte sa v teple a doprajte si výdatný odpočinok. Používajte zvlhčovače vzduchu. Môžno použiť aj niektoré voľnodostupné lieky na vykašliavanie. Kašeľ je však na vyčistenie pľúc nevyhnutný. Ak si na hrudník pritisnete vankúš, zmierni to bolesť pri kašli. Prestaňte fajčiť a vyhýbajte sa zafajčeným priestorom.
Liečba Väčšinou sa predpisujú antibiotiká. Buď sa kultiváciou najskôr zistí presný pôvodca infekcie, alebo sa rovno predpíše niektoré penicilínové či iné širokospektrálne antibiobikum. Vždy treba vybrať celú dávku, a to aj keď ustúpia príznaky, inak mikroorganizmy v tele zostanú odolné voči bežným antibiotikám.
Prevencia Bronchitíde nemožno predísť, ale je vhodné urobiť niektoré opatrenia. Odporúča sa očkovanie proti chrípke, najmä starším osobám a ľuďom s vysokým rizikom bronchitídy. Vyhýbajte sa kontaktu s chorými v okolí, pravidelne si umývajte ruky, najmä po pobyte na verejných miestach. Pri vysokom stupni znečistenia ovzdušia nevychádzajte von a nevetrajte. Ak pracujete s dráždivými látkami, používajte ochranné pomôcky.
UPOZORNENIE
Ak máte chronickú bronchitídu, choďte k lekárovi hneď pri prvých príznakoch prechladnutia alebo chrípky. Hoci pri vírusových ochorenia sa antibiotiká nepredpisujú, v tomto prípade sú niekedy vhodné ako prevencia vzniku druhotnej bakteriálnej infekcie.