Príznaky Očná bolesť rôzneho rozsahu Pocit cudzieho telesa v oku Strata lesku rohovky Sčervenené oči Napuchnuté oči a spojovky Svetloplachosť Poruchy videnia
Rizikové skupiny Zápal rohovky postihuje ľudí v každom veku, mužov aj ženy rovnako.
Priebeh Pojem zápal rohovky zahŕňa väčšie množstvo infekcií, podráždení a zápalov.
Jedným z najčastejších je herpetický zápal spôsobený vírusom, ktorý vyvoláva opary. Prvým príznakom je sčervenanie oka, podráždenie a slzenie. V tomto štádiu sa infekcia podobá zápalu spojoviek, a môže prejsť sama. Často sa však vracia a vždy ohrozuje rohovku vznikom vredov, jaziev a porúch zraku.
Bakteriálny zápal rohovky je zvyčajne vyvolaný tzv. zlatým stafylokokom (Staphylococus aureus). Tento stav je omnoho bolestivejší ako herpetický zápal. Sprevádza ho výrazný opuch a žltý hustý výtok z oka, výrazné slzenie, zahmlené videnie a svetloplachosť. Infekcia môže rýchlo vytvoriť rohovkový vred.
Solárny zápal rohovky zapríčiňuje intenzívne ultrafialové svetlo, napr. svetlo zváracieho oblúka alebo slnečené lúče. Príznaky ako intenzívna bolesť, svetloplachosť, slzenie, kŕčovité sťahovanie viečok sa začínajú objavovať po 6 až 12 hodinách po expozícii. Bez liečby môže nastať trvalé poškodenie rohovky.
Čo robiť Neodkladajte návštevu u očného lekára. Výplachy vlažnou slanou vodou môžu zmierniť podráždenie. Počas liečby sa nevystavujte svetlu, noste tmavé okuliare. Nepozerajte televíziu a nepracujte na počítači. Chladné obklady zmiernňujú bolesť a v raných fázach hojenia lekár zvyčajne odporúča obväz na obe oči. Obväz zabraňuje pohybom očí a pomáha urýchliť hojenie.
Liečba Lieky
Zápal rohovky sa lieči kvapkami, ktoré sa predpisujú podľa vyvolávacej príčiny. Až do vymiznutia infekcie je nutná každodenná kontrola stavu u očného lekára.
Operácia
V niektorých prípadoch musí lekár odstrániť odumreté tkanivo rohovky.
Prevencia Často si umývajte ruky a nedotýkajte sa očí, najmä ak máte pásový opar na tvári. Nepozerajte sa priamo do slnka, noste slnečné okuliare s ochranným filtrom. Okuliare sú vždy potrebné pri lyžovaní či pobyte pri vode, lebo škodlivé sú aj odrazené lúče. Zrak si treba chrániť aj pri práci so zváračkou a silnými fotografickými lampami.
UPOZORNENIE
nikdy sa neusilujte liečiť zapálené oči svojpomocne. Predovšetkým nepoužívajte kvapky obsahujúce kortikoidy – nielenže môžu zhoršiť stav, ale môže sa prederaviť rohovka a nastať slepota!