SME

Záhady bolesti

Prečo pri infarkte cítime silnejšiu bolesť v chrbte, v čeľusti alebo v ruke ako v hrudníku? Ako môže človek cítiť intenzívnu bolesť v amputovanej končatine? Príčinou sú nervové dráhy spolu s mozgom, pamäťou a podmieňovaním.   Sťahovavá

Prečo pri infarkte cítime silnejšiu bolesť v chrbte, v čeľusti alebo v ruke ako v hrudníku? Ako môže človek cítiť intenzívnu bolesť v amputovanej končatine? Príčinou sú nervové dráhy spolu s mozgom, pamäťou a podmieňovaním.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Sťahovavá bolesť Akútna bolesť sa zvyčajne dá presne lokalizovať; zvláštnu výnimku predstavuje takzvaná prenesená bolesť. Je to bolesť, ktorá je okrem miesta vzniku vnímaná aj na iných miestach, niekedy dokonca miesto zranenia vôbec nebolí.

Najznámejším príkladom sú infarktové bolesti, ktoré sa presúvajú do rúk a chrbta, prípadne brucha či čeľuste – tieto miesta môžu bolieť väčšmi ako hrudník.

SkryťVypnúť reklamu

Často sa prenesená bolesť prejavuje aj pri ochorení žlčníka, keď pohyb žlčových kamienkov vyvoláva intenzívnu bolesť v chrbte alebo v hornej časti hrudníka. Slepé črevo bolieva často v strede brucha a nie vpravo dole, v bezprostrednej blízkosti apendixu.

Prenesená bolesť vzniká preto, že nervové vlákna väčšiny orgánov vstupujú do miechy na približne rovnakom mieste a vedú po rovnakých dráhach. Môže sa teda stať, že správa o bolesti z jedného miesta, napr. zo srdca, zasiahne nervové vlákna z iných oblastí, napr. ruky, čeľuste, chrbta alebo brucha, a výsledkom je bolesť pociťovaná v úplne zdravej časti tela.

Prenesená bolesť často mätie lekárov i pacientov.

 

Bolesť v susednýcho orgánoch Bolesť sa z miesta vzniku môže rezširovať aj vtedy, keď sú zasiahnuté susedné orgány. Napr. divertikulóza, čiže vydutiny malých vačkov v stene hrubého čreva, môže spôsobovať intenzívnu bolesť brucha, ktorá sa niekedy rozširuje smerom nahor, keď sú zasiahnuté i ďalšie časti čriev.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že je poškodený nerv, môže sa bolesť šíriť po celej dĺžke nervu alebo v jeho časti. Najbežnejším prípadom je ischias – bolesť vystreľuje z chrbta do zadku a ďalej do nohy.

 

Fantómová bolesť Jednou z najtrýznivejších – a najzáhadnejších – typov bolesti je tá, ktorú zažívajú ľudia pri amputácii končatín. Nazýva sa fantómová bolesť a prejavuje sa ako intenzívne pálenie, svrbenie alebo brnenie v končatine, o ktorú postihnutý prišiel.

Bolesť je totiž jedna z mnohých spomienok, ktoré sa uchovávajú v ľudskom mozgu. Dá sa predpokladať, že nesmiernu či dlhodobú bolesť si mozog dobre pamätá. V prípade fantómovej bolesti stačí nepatrné podráždenie nervov v blízkosti amputácie a do mozgu sa môžu vysielať signály, ktoré spomienky na niekdajšiu bolesť aktivujú. Centrum bolesti v mozgu v podstate reaguje tak, akoby končatina stále existovala, a vysiela naliehavé správy o bolesti zo zásobarne starých spomienok.

SkryťVypnúť reklamu

 

Prirodzené látky proti bolesti Takmer súčasne s tým, ako sa vydávajú z miesta poškodenia do mozgu správy o bolesti, začína telo produkovať utišujúce prostriedky, aby vnem zmiernili. Funguje to asi takto? Na palec vám padne ťažký predmet. Bez rozmýšľania odtiahnete nohu, možno zakľajete a budete poskakovať na druhej nohe. Toto konanie je vyvolané správami o bolesti, ktoré boli po rýchlych dráhach vyslané do reflexného oblúka v mieche, ktorý zabezpečuje všetky mimovoľné činnosti.

Súčasne sa správy o bolesti vysielajú do mozgu, ktorý ich interpretuje a posiela ohlasy po zostupných nervových dáhach. Tieto dráhy prechádzajú rovnakými bránami bolesti v mozgu a v mieche ako nervy, ktoré prenášajú vzostupné správy smerom do mozgu. Ohlasy spôsobia, že sa v mozgu začnú uvoľňovať chemické látky, ktoré sa nazývajú endorfíny. Sú to látky podobné morfínu a fungujú ako účinné tlmiče bolesti tým, že zabraňujú prenášaniu správo o bolesti. Endorfíny prechádzajú rovnakými vrátkami ako správy o bolesti; to znamená, že čím viac endorfínov sa nahromadí v mieste vrátok, tým menej správ o bolesti sa môže preniesť. Endorfíny sa okrem toho viažu na rovnaké receptory v mozgu ako správy o bolesti, a tým jej pociťovanie zmierňujú.

SkryťVypnúť reklamu

 

Reakcia typu „útok alebo útek“

Výskumy ukazujú, že v tele niektorých ľudí sa vytvára viac endorfínov ako u iných, a preto tieto osoby znášajú bolesť lepšie. Endorfíny sa uvoľňujú, keď je telo v strese, prípadne zmiernia bolesť, aby sa telo mohlo sústrediť na prekonanie nebezpečenstva. Ich hladina stúpa aj počas cvičenia alebo dlhšej fyzickej námahe.

 

Povery o bolesti Pri takých komplexných javoch, ako je bolesť, sa často ťažko odlišujú fakty a povery, pretože podstata bolesti je veľmi zložitá a individuálna. Nespočetné štúdie však dokazujú, že pacienti, ktorí svojej bolesti rozumejú a poznajú príčiny, sú schopní vyrovnať sa s ňou lepšie ako tí, čo majú hlavu plnú poloprávd a falošných predstáv.

 

SkryťVypnúť reklamu

Povera: Rakovina je vždy veľmi bolestivá

Skutočnosť: Hoci rakovina nepochybne spôsobuje bolesť, vôbec to nieje pravidlom. Väčšina začínajúcich, lokalizovaných nádorov naopak nebolí.

 

Povera: Väčšina liekov proti bolesti, ktoré sú na lekársky predpis, je návyková.

Skutočnosť: Z liekov proti bolesti, ktoré predpisujú lekári, je len malá časť návykových. Týka sa to najmä liekov na báze morfínu alebo iných látok morfínového typu. Ak sa úžívajú podľa predpisu v období niekoľko týždňov na zmiernenie intenzívnej bolesti sú tieto látky vysoko účinné a nevzniká závislosť. Nie závislosť samotná, ale strach z jej vzniku spôsobuje, že mnohým ľuďom sa nedostane najúčinnejší prostriedok na zmiernenie bolesti.

 

Povera: Acypyrín a iné voľne dostupné lieky nemajú nijaké vedľajšie účinky.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočnosť: Nijaký absolútne bezpečný liek nejestvuje. Riziko možno znížiť tak, že sa tieto farmaká užívajú len v opodstatnených prípadoch, neberú sa na lačný žalúdok a nekombinujú sa s alkoholom.

 

Povera: Zhoršenie chronickej bolesti zvyčajne znamená zhoršenie choroby, ktorá bolesť vyvoláva.

Skutočnosť: Niekedy to platí, ale vo väčšine prípadov chronická bolesť pretrváva a niekedy sa dokonca zhoršuje aj dlho po tom, keď sa jej príčina odstránila.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 657
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 23 033
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 853
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 933
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 405
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 109
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 310
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 563
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Keith Kellogg, Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu.

Kellogg článok The Times korigoval.


17
Predseda SNS Andrej Danko.

Danka mrzí, že ešte nie sú vyriešené viaceré veci.


a 1 ďalší 16
Prezident Peter Pellegrini.

Čo zaznelo vo víkendových diskusných reláciách.


TASR a 1 ďalší 9
Marek Rozkoš a Ráchel Šoltésová ako manželia v seriáli Sľub.

Jazyk seriálu Sľub vás do osemdesiatych rokov neprenesie.


94
SkryťZatvoriť reklamu