SME

Astma

Pri astme dochádza k nadmernej aktivite dýchacích ciest. Ak sa priedušky dostanú do kontaktu s alegénom, prudko sa stiahnu. Postihnutý človek pocíti ťažobu v hrudníku, stratí dych, zachváti ho kašeľ a vzápätí začne sipľavo dýchať. Takto nejako sa

prejavuje astmatický záchvat.

Hlavným zdrojom alergénov sú pele zo stromov, plevel a traviny, koža a srsť zvierat, roztoče z domáceho prachu a plesne. Medzi osobami staršími ako 40 rokov predstavuje astma podiel pacientov trpiacich na astmu alegického pôvodu zhruba 50%. U ostatných sa astma rozvinie v dôsledku opakujúcich sa zápalov priedušiek, prípadne prehnaného fajčenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Ako predísť asmatickému záchvatu spôsobenému fyzickou námahou? Astmatický záchvat môže vyvolať aj fyzická námaha. Všimli ste sti počas ranného joggingu, že sa príznaky astmy zosilňujú? Alebo sa vám stalo, že ste pri ťažkej fyzickej plráci zrazu nevedeli chytiť dych? V ľudskej populácii trpí na astmu približne každý desiaty človek.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vás trápi astma prečítajte si nasledujúce rady.

 

Pri intenzívnom tréningu neotvárajte ústa

Vdychovanie vzduchu otvorenými ústami počas intenzívnej námahy vysúša a ochladzuje hrdlo, čo podporuje záchvat astmy. Snažte sa dýchať nosom.

 

Voda prospieva astmatikom

Plávanie predstavuje pre astmatikov ideálnu fyzickú námahu. Pri plávaní titiž vzhľadom na vysokú vlhkosť prostredia nevysychá sliznica v ústach ani v hrdle. Astmatici však môžu praktizovať každý druh športu, ktorý si nevyžaduje dlhodobú námahu.

 

Pred tréningom užite lieky

Pri bežeckých disciplínach si dožičte čas na oddych. Ak pobežíte bez prestávky, rýchlo sa unavíte. Pred začiatkom tréningu sa nezabudnite rozcvičiť a užiť preventívne protiastmatický liek. Dajte si ho 15 minút pred plánovanou námahou, vyhnete sa tak problémom.

SkryťVypnúť reklamu

 

Kedy treba navštíviť lekára? Každý príznak astmy berte vážne

Úmrtnosť zapríčinená týmto ochorením vzrástla počas posledných rokov o 23%.

Čo spôsobuje tento alarmujúci údaj? Mnohí pacienti si neuvedomujú riziko vyplývajúce zo zanedbania choroby. Keď sa im minú lieky, pokúšajú sa pomôcť si sami alebo vyhľadajú lekára príliš neskoro.

Keď sa príznaky choroby začnú prudko zosiľňovať, nesmiete otáľať s návštevou lekára.

To znamená, že ak ste donedávna užívali inhalátor raz alebo dva razy do týžňa a teraz ho potrebujete trikrát alebo štyrikrát za deň, vás stav sa výrazne zhoršil a urýchlene potrebujete lekársku pomoc.

 

Ako vybabrať s astmou? Vyhýbajte sa zadymeným miestnostiam

Osoby trpiace na astmu by sa mali vyhýbať predovšetkým dusným, zadymeným priestorom, a to najmä v zime, keď sa zriedkavo otvárajú okná.

SkryťVypnúť reklamu

Ak fajčíte v prítomnosti astmatika, jeho zdravotné ťažkosti sa ešte väčšmi prehĺbia (týka sa to najmä detí).

 

Nekúrte drevom

Príznaky astmy zhoršuje aj kúrenie v kozube alebo kachliach na drevo. Kachle na drevo či kozuby predstavujú pre astmatikov potenciálny zdroj závažných problémov, pretože v nich dochádza k emisii organických prachových častíc, ktoré dráždia dýchacie cesty. Ak sa nemôžete vyhnúť tomuto spôsobu vykurovania, skontrolujte, či sú kachle a komín patrične utesnené. Postarajte sa aj o dôkladné vetrania a zabezpečte, aby komín dostatočne odvádzal dym.

 

Upokojujúce prostriedky pred spaním

Niektorí jedinci s astmou trpia na tzv. aspiračný syndróm, pri ktorom sa časť obsahu žalúdka dostane počas spánku do hltana a následne do dýchacích ciest. Tento jav sa nazýva pažerákový reflux. Najčastejšie k nemu dochádza, keď astmatik spí bez podušky. Osoby trpiace na astmu by preto mali spať opreté o vankúš alebo podložku, a to až v 45 stupňovom uhle. Pred spaním môžete užiť like, ktorý redukuje nadbytok žalúdočných kyselín. Plný žalúdok totiž môže pri aspiračnom syndróme vyvolať astmatický záchvat.

SkryťVypnúť reklamu

 

Vyhýbajte sa prudkej zime

Silný závan arktického vzduchu môže sťažiť dýchanie aj zdravým jedincom. Podľa možnosti nechoďte von, keď je veľká zima.

 

Kúpte si poriadny šál

Ak dýchate mrazivý vzduch, dbajte na to, aby ste mali zakryté ústa aj nos. Studený vzduch môže vyvolať astmatický záchvat, ale ak si šálom zakryjete ústa aj noc, vdychujete teplý, vlhký vzduch.

 

Suché, teplé podnebie

Pre osoby trpiace na astmu je najpriaznivejšie suché, teplé podnebie. Dôležitý je tiež čistý vzduch, ktorý neobsahuje priemyselné splodiny.

 

Klimatizáciu v aute používajte s rozvahou

Klimatizácia v aute prospieva astmatikom jedine vtedy, ak neprivádza dovnútra vonkajší vzduch. Chladný a prašný vzduch dráždi priedušky. Výrobcovia automobilov, ktorí rýchlo reagujú na potreby zákazníkov, už uviedli na trh vozidlá s klimatizáciou a filtrom na zachytávanie prachu.

SkryťVypnúť reklamu

 

Premýšľajte o tom, čo konzumujete

Astmatický záchvat môžu vyvolať aj potravinárske výrobky obsahujúce obzvlášť silné alergény. Medzi najnebezpečnejšie patria mliečne produkty, vajcia, orechy a plody mora. Vypracujte si zoznam potravín, ktorým by ste sa mali vyhýbať.

 

Vráťte sa do obývačky

Nevstupujte do kuchyne, ak zacítie vôňu jedla, ktoré vám spôsobuje alergický záchvat.

 

Opatrne soľte

Dávajte pozor aj na soľ a konzervačné prostriedky. Disiričitan a pravdepodobne aj glutaman sodný môžu spôsobiť astmatický záchvat. Disiričitan sa nachádza vo víne, v pive, v krevetách a v sušenom ovocí. Glutaman sa zase používa na dochutenie jedál, nájdete ho aj v sáčkových polievkach.

 

Vyhýbajte sa acylpyrínu

SkryťVypnúť reklamu

Lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú nesmú užívať jedinci so zápalom vedľajších nosových dutín, s polypózou alebo alergickými reakciami. Tieto choroby sa vyskytujú u osôb s enzýmovým defektom premeny acetylsalicylovej kyseliny. Aj keď nejdeo vyslovenú precitlivelosť, u mnohých astmatikov môže už jedna tableta acylpyrínu alebo podobného lieku vyvolať životunebezpečný záchvat.

Paralen (paracetamol), voľne dostupný like proti bolesti, tieto nepriaznivé účinky nemá.

 

Inhalátor používajte podľa návodu

Pomocou inhalátora môžete rýchlo zastaviť astmatický záchvat, ale musíteho používať presne podľa návodu.

Nepoužívajte inhalátor na osvieženie dychu. Nestriekajte like na zadnú stenu hrdla, lebo potom sa nedostane do pľúc.

Ak si pri inhalácii všimnete, že vám z úst vychádza ľahký opar, použili ste inhalátor nesprávne. Zlú metódu ste zvolili aj vtedy, keď ste si inhalátor vložili do úst a niekoľkokrát rýchlo za sebou stlačili gombík. Podstatné je, aby ste skoordinovali vdych s uvoľnením dávky lieku z dávkovača inhalátora.

SkryťVypnúť reklamu

Inhalátor držte tesne pred otvorenými ústami, zhlboka sa nadýchite a po pol sekunde stlačte gombík na inhalátore. Vdych by mal trvať ešte chvíľku po podaní lieku, potom by ste mali na 3 až 5 sekúnd zadržať dych.

Pomalý nádych rošíri priedušky, ale rýchle, po sebe nasledujúce vdychy už tento efekt nezvýšia. Podstatne väčšiu účinnosť docielite, ak po prvom vdychu počkáte 2 až 5 minút a potom like znova aplikujete.

Predávkovanie inhalačnými liekmi roširujúcimi priedušky môže viesť k nebezpečnému zrýchleniu srdcovej činnosti. Preto uvedené prípravky používajte presne podľa pokynov lekára. Všeobecne sa predpokladá, že pri ťažkom astmatickom záchvate možno like vdýchnuť maximálne štyrikrát (2 vdychy po 20 minútach).

 

Kofeín namiesto inhalátora

SkryťVypnúť reklamu

Ak počas astmatického záchvatu nemáte poruke inhalátor, môžete užiť kofeín. Tabletka kofeínu alebo niekoľko hrnčekov silnej kávy by mali záchvat utíšiť. Kofeín patrí totiž do rovnakej skupiny ako prípravky teofylín a aminofylín, ktoré rozširujú priedušky. Kofeín však nemôže nahradiť skutočnú liečbu a možno ho použiť len v prípade núdze.

 

Na záver Pri liečbe astmy pomáha aj vitamín B6, ktorého protiastmatické účinky objavili lekári náhodne. Nadmerné dávky tohto vitmínu však môžu pôsobiť toxicky, preto ho môžete užívať len pod dohľadom lekára.

Na to, aby ste rozpoznali najvýznamnejšie prejavy zhoršenia astmy, musíte dokonale poznať vlastný organizmus. Keď zaznamenáte prvé príznaky a ihneď podniknete príslušné kroky, nemusí sa ťažká forma choroby vôbec rozvinúť. Čím skôr zájdete k lekárovi, tým väčšia bude nádej, že sa vyliečite.

SkryťVypnúť reklamu

 

[ Späť na hlavné menu ]

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu