SME
Nedeľa, 9. august, 2020 | Meniny má ĽubomíraKrížovkyKrížovky

Astma

Pri astme dochádza k nadmernej aktivite dýchacích ciest. Ak sa priedušky dostanú do kontaktu s alegénom, prudko sa stiahnu. Postihnutý človek pocíti ťažobu v hrudníku, stratí dych, zachváti ho kašeľ a vzápätí začne sipľavo dýchať. Takto nejako sa

prejavuje astmatický záchvat.

Hlavným zdrojom alergénov sú pele zo stromov, plevel a traviny, koža a srsť zvierat, roztoče z domáceho prachu a plesne. Medzi osobami staršími ako 40 rokov predstavuje astma podiel pacientov trpiacich na astmu alegického pôvodu zhruba 50%. U ostatných sa astma rozvinie v dôsledku opakujúcich sa zápalov priedušiek, prípadne prehnaného fajčenia.

 

Ako predísť asmatickému záchvatu spôsobenému fyzickou námahou?

Astmatický záchvat môže vyvolať aj fyzická námaha. Všimli ste sti počas ranného joggingu, že sa príznaky astmy zosilňujú? Alebo sa vám stalo, že ste pri ťažkej fyzickej plráci zrazu nevedeli chytiť dych? V ľudskej populácii trpí na astmu približne každý desiaty človek.

Ak vás trápi astma prečítajte si nasledujúce rady.

 

Pri intenzívnom tréningu neotvárajte ústa

Vdychovanie vzduchu otvorenými ústami počas intenzívnej námahy vysúša a ochladzuje hrdlo, čo podporuje záchvat astmy. Snažte sa dýchať nosom.

 

Voda prospieva astmatikom

Plávanie predstavuje pre astmatikov ideálnu fyzickú námahu. Pri plávaní titiž vzhľadom na vysokú vlhkosť prostredia nevysychá sliznica v ústach ani v hrdle. Astmatici však môžu praktizovať každý druh športu, ktorý si nevyžaduje dlhodobú námahu.

 

Pred tréningom užite lieky

Pri bežeckých disciplínach si dožičte čas na oddych. Ak pobežíte bez prestávky, rýchlo sa unavíte. Pred začiatkom tréningu sa nezabudnite rozcvičiť a užiť preventívne protiastmatický liek. Dajte si ho 15 minút pred plánovanou námahou, vyhnete sa tak problémom.

 

Kedy treba navštíviť lekára?

Každý príznak astmy berte vážne

Úmrtnosť zapríčinená týmto ochorením vzrástla počas posledných rokov o 23%.

Čo spôsobuje tento alarmujúci údaj? Mnohí pacienti si neuvedomujú riziko vyplývajúce zo zanedbania choroby. Keď sa im minú lieky, pokúšajú sa pomôcť si sami alebo vyhľadajú lekára príliš neskoro.

Keď sa príznaky choroby začnú prudko zosiľňovať, nesmiete otáľať s návštevou lekára.

To znamená, že ak ste donedávna užívali inhalátor raz alebo dva razy do týžňa a teraz ho potrebujete trikrát alebo štyrikrát za deň, vás stav sa výrazne zhoršil a urýchlene potrebujete lekársku pomoc.

 

Ako vybabrať s astmou?

Vyhýbajte sa zadymeným miestnostiam

Osoby trpiace na astmu by sa mali vyhýbať predovšetkým dusným, zadymeným priestorom, a to najmä v zime, keď sa zriedkavo otvárajú okná.

Ak fajčíte v prítomnosti astmatika, jeho zdravotné ťažkosti sa ešte väčšmi prehĺbia (týka sa to najmä detí).

 

Nekúrte drevom

Príznaky astmy zhoršuje aj kúrenie v kozube alebo kachliach na drevo. Kachle na drevo či kozuby predstavujú pre astmatikov potenciálny zdroj závažných problémov, pretože v nich dochádza k emisii organických prachových častíc, ktoré dráždia dýchacie cesty. Ak sa nemôžete vyhnúť tomuto spôsobu vykurovania, skontrolujte, či sú kachle a komín patrične utesnené. Postarajte sa aj o dôkladné vetrania a zabezpečte, aby komín dostatočne odvádzal dym.

 

Upokojujúce prostriedky pred spaním

Niektorí jedinci s astmou trpia na tzv. aspiračný syndróm, pri ktorom sa časť obsahu žalúdka dostane počas spánku do hltana a následne do dýchacích ciest. Tento jav sa nazýva pažerákový reflux. Najčastejšie k nemu dochádza, keď astmatik spí bez podušky. Osoby trpiace na astmu by preto mali spať opreté o vankúš alebo podložku, a to až v 45 stupňovom uhle. Pred spaním môžete užiť like, ktorý redukuje nadbytok žalúdočných kyselín. Plný žalúdok totiž môže pri aspiračnom syndróme vyvolať astmatický záchvat.

 

Vyhýbajte sa prudkej zime

Silný závan arktického vzduchu môže sťažiť dýchanie aj zdravým jedincom. Podľa možnosti nechoďte von, keď je veľká zima.

 

Kúpte si poriadny šál

Ak dýchate mrazivý vzduch, dbajte na to, aby ste mali zakryté ústa aj nos. Studený vzduch môže vyvolať astmatický záchvat, ale ak si šálom zakryjete ústa aj noc, vdychujete teplý, vlhký vzduch.

 

Suché, teplé podnebie

Pre osoby trpiace na astmu je najpriaznivejšie suché, teplé podnebie. Dôležitý je tiež čistý vzduch, ktorý neobsahuje priemyselné splodiny.

 

Klimatizáciu v aute používajte s rozvahou

Klimatizácia v aute prospieva astmatikom jedine vtedy, ak neprivádza dovnútra vonkajší vzduch. Chladný a prašný vzduch dráždi priedušky. Výrobcovia automobilov, ktorí rýchlo reagujú na potreby zákazníkov, už uviedli na trh vozidlá s klimatizáciou a filtrom na zachytávanie prachu.

 

Premýšľajte o tom, čo konzumujete

Astmatický záchvat môžu vyvolať aj potravinárske výrobky obsahujúce obzvlášť silné alergény. Medzi najnebezpečnejšie patria mliečne produkty, vajcia, orechy a plody mora. Vypracujte si zoznam potravín, ktorým by ste sa mali vyhýbať.

 

Vráťte sa do obývačky

Nevstupujte do kuchyne, ak zacítie vôňu jedla, ktoré vám spôsobuje alergický záchvat.

 

Opatrne soľte

Dávajte pozor aj na soľ a konzervačné prostriedky. Disiričitan a pravdepodobne aj glutaman sodný môžu spôsobiť astmatický záchvat. Disiričitan sa nachádza vo víne, v pive, v krevetách a v sušenom ovocí. Glutaman sa zase používa na dochutenie jedál, nájdete ho aj v sáčkových polievkach.

 

Vyhýbajte sa acylpyrínu

Lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú nesmú užívať jedinci so zápalom vedľajších nosových dutín, s polypózou alebo alergickými reakciami. Tieto choroby sa vyskytujú u osôb s enzýmovým defektom premeny acetylsalicylovej kyseliny. Aj keď nejdeo vyslovenú precitlivelosť, u mnohých astmatikov môže už jedna tableta acylpyrínu alebo podobného lieku vyvolať životunebezpečný záchvat.

Paralen (paracetamol), voľne dostupný like proti bolesti, tieto nepriaznivé účinky nemá.

 

Inhalátor používajte podľa návodu

Pomocou inhalátora môžete rýchlo zastaviť astmatický záchvat, ale musíteho používať presne podľa návodu.

Nepoužívajte inhalátor na osvieženie dychu. Nestriekajte like na zadnú stenu hrdla, lebo potom sa nedostane do pľúc.

Ak si pri inhalácii všimnete, že vám z úst vychádza ľahký opar, použili ste inhalátor nesprávne. Zlú metódu ste zvolili aj vtedy, keď ste si inhalátor vložili do úst a niekoľkokrát rýchlo za sebou stlačili gombík. Podstatné je, aby ste skoordinovali vdych s uvoľnením dávky lieku z dávkovača inhalátora.

Inhalátor držte tesne pred otvorenými ústami, zhlboka sa nadýchite a po pol sekunde stlačte gombík na inhalátore. Vdych by mal trvať ešte chvíľku po podaní lieku, potom by ste mali na 3 až 5 sekúnd zadržať dych.

Pomalý nádych rošíri priedušky, ale rýchle, po sebe nasledujúce vdychy už tento efekt nezvýšia. Podstatne väčšiu účinnosť docielite, ak po prvom vdychu počkáte 2 až 5 minút a potom like znova aplikujete.

Predávkovanie inhalačnými liekmi roširujúcimi priedušky môže viesť k nebezpečnému zrýchleniu srdcovej činnosti. Preto uvedené prípravky používajte presne podľa pokynov lekára. Všeobecne sa predpokladá, že pri ťažkom astmatickom záchvate možno like vdýchnuť maximálne štyrikrát (2 vdychy po 20 minútach).

 

Kofeín namiesto inhalátora

Ak počas astmatického záchvatu nemáte poruke inhalátor, môžete užiť kofeín. Tabletka kofeínu alebo niekoľko hrnčekov silnej kávy by mali záchvat utíšiť. Kofeín patrí totiž do rovnakej skupiny ako prípravky teofylín a aminofylín, ktoré rozširujú priedušky. Kofeín však nemôže nahradiť skutočnú liečbu a možno ho použiť len v prípade núdze.

 

Na záver

Pri liečbe astmy pomáha aj vitamín B6, ktorého protiastmatické účinky objavili lekári náhodne. Nadmerné dávky tohto vitmínu však môžu pôsobiť toxicky, preto ho môžete užívať len pod dohľadom lekára.

Na to, aby ste rozpoznali najvýznamnejšie prejavy zhoršenia astmy, musíte dokonale poznať vlastný organizmus. Keď zaznamenáte prvé príznaky a ihneď podniknete príslušné kroky, nemusí sa ťažká forma choroby vôbec rozvinúť. Čím skôr zájdete k lekárovi, tým väčšia bude nádej, že sa vyliečite.

 

[ Späť na hlavné menu ]

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 24 044
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 16 803
 3. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 16 004
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 647
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 15 324
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 400
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 275
 8. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 260
 9. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 222
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 156
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Razenie tunela pod Braniskom v roku 1996
Kandidát na post predsedu Špecializovaného trestného súdu (STS) Michal Truban počas výberového konania.
Stĺpček Petra Schutza

Na širokorozchodný odkaz Kisku nadväzujú aj jeho siroty

Prognózy, že Remišová je záhuba či naopak svetlo na začiatku tunela, vravia iba toľko, že rečník je šarlatán a tlčhuba.

Peter Schutz.
Leto na ostrove Lokrum pri Dubrovníku. (11. 6. 2015, Lokrum, Chorvátsko)