Takmer každý vie, že americký prezident George Washington mal zubnú protézu. Zato skutočnosť, že mu umelý chrup spôsoboval priam pekelné muky, je už menej známa.
Našťastie, dnes môžeme niekdajšie obete zubných protéz len ľutovať. Veď pred objavením účinných lepidiel a pást boli umelé zuby také nestabilné, že si ich mnohí majitelia museli pred jedlom odkladať.
Ani v súčasnosti sa však nedá tvrdiť, že všetky problémy spojené so zubnými náhradami patria nenávratne do minulosti. Po vložení novej protézy nezriedka vznikajú v ústnej dutine odreniny a otlaky. Nositeľov protéz spočiatku trápia obavy, či im protéza nevypadne z úst, mnohí majú problémy pri konzumovaní jedla a rozprávaní.
Ak dnes niekto potrebuje zubnú protézu, môže si vybrať z mnohých možností: existujú protézy celkové i čiastočné, vyberacie i napevno zasadené implantáty.
Ako vybabrať so zubnými protézami? Pozrite sa do zrkadla
Úsmev, zamračená tvár, šťastný alebo vážny výraz: celá mimika je spojená so zubami. Preto si pozorne pozrite v zrkadle, či váš umelý chrup dokonale sedí na ďasnách.
Overte si, ako rozprávate
Protézu otestujte niekoškými logopedickými cvičeniami. Napr. vymenujte všetky samohlásky a potom spoluhlásky. Cvičenie vám pomôže zvyknúť si na rozprávanie s náhradnými zubami.
Videokamera
Použitie videokamery má význam z niekoľkých dôvodov. Vidieť vlastnú tvár umožňuje pozrieť sa na seba očami druhých. Záznam môžete ukázať zubnému lekárovi a požiadať ho, aby na protéze vykonal prípadné korekcie.
So špáradlom opatrne
Pre jedincov s umelým chrupom môže znamenať používanie špáradla značné nebezpečenstvo. S protézou nie sú ústa také citlivé, ako keby ste mali vlastné zuby. Špáradlo sa môže v ústach zlomiť bez toho, aby ste o tom vedeli a kúsok drievka môže ľahko uviaznuť v krku.
Čítanie nahlas
Osoby, ktoré začínajú nosiť zubnú protézu, by mali čítať nahlas. Pri hlasnom čítaní si môžete ľahko kontrolovať výslovnosť a opravovať nedostatky.
Špeciálne lepidlo
Ak máte pocit, že vám protéza sklzáva, môžete použiť špeciálne lepidlo. Na trhu existuje množstvo durhov lepidiel na protézy, počnúc od mäkkých pást, ktoré môžu vyplniť medzery medzi podnebím, ďasnami a protézou, až po prostriedky, čo ich dočasne navzájom „zlepia“.
Postupujte od mäkkej stravy k tvrdšej a jedzte pomaly
Keď vám stomatológ nasadí umelý chrup, radšej sa chvíľu vyhýbajte tuhým pokrmom, ktoré sa musia prežúvať. Postupne ich znova zaraďte do stravy. Podujmite sa však na to až vtedy, keď prestanete vnímať, že „jete náhradnými zubami“.
Mydlo a voda
Po jedle protézu vyberte a vyčistite kefkou. Na čistenie použite obyčajné mydlo a vlažnú vodu.
Dvakrát denne
Implantáty zasadené v čeľusti vyžadujú, aby ste ich prinajmenšom dvakrát denne čistili bežným spôsobom. Ani najdokonalejšie implantáty nevydržia dlho, ak sa o ne nebudete správne starať. Na čistenie môžete používať najrôznejšie kefky. Dôležité je len jediné: aby vám umožnili dosiahnuť cieľ – čisté zuby.
Hygiena ústnej dutiny
Zubný povlak sa tvorí aj na ďasnách. O hygienu ústnej dutiny sa teda starajte aj vtedy, keď nemáte vlastné zuby. Ďasná sa čistia mäkkými zubnými kefkami od stredu k okrajom. Postupujte opatrne, ab ste nepoškodili sliznicu. Správna starostlivosť o ústnu dutinu odstraňuje nepríjemný pach dychu a udržiava ďasná v dobrom stave.
Pastilky
Pacienti s novou zubnou protézou sa počas prvých týždňov často sťažujú na nadmerné hromadenie slín v ústnej dutine. Túto komplikáciu prekonáte pomocou pastiliek. Pri cmúľaní dochádza k častejšiemu prehĺtaniu slín, takže sa nehromadia v ústach.
Masáž ďasien
Odborníci odporúčajú masáž ďasien. Masáž sa robí palcom a ukazovákom od stredu po okraje ďasien. Táto metóda podporuje prekrvovanie ďasien.
Vyplachovanie
Hygiene ďasien prospieva každodenné vyplachovanie úst pohárom teplej vody s lyžičkou soli.
Odpočinok
Vo vhodnej chvíli si zubnú protézu vyberte, aby si ďasná odpočinuli.
Na záver Asi vám neostáva nič iné, len že na zubnú protézu si treba zvyknúť postupne. Veď určite to stojí za to, najesť sa hocikde a mať pekný úsmev.