Pred modrinami sa sotva uchránime. Zato môžete zmenšiť riziko zmodrenia veľkých podliatin a pričiniť sa o to, aby sa čo najrýchlejšie vstrebali. Môžete pri tom využiť aj nasledujúce rady.
Kedy treba navštíviť lekára? Ďalšie príčiny vzniku modrín
Ak modriny vzniknú samovoľne, bez zjavnej príčiny, neodkladne vyhľadajte lekára. Podliatiny toitž v ojedinelých prípadoch signalizujú vážnejšie ochorenia (napr. krvnú chorobu).
Rovnako AIDS spôsobuje vznik nachových, zhrubnutých miest, ktoré sa podobajú modrinám.
Opísané kožné zmeny sa objavujú v pokročilejšom štádiu choroby, spravidla sa vyskytujú vo veľkom množstve a sú nádorového pôvodu. Nazývajú sa Kaposiho sarkóm.
Ako vybabrať s modrinami? Studené obklady
Ak pri pomliaždení hrozí vznik modriny, na postihnuté miesto okamžite priložte ľad. Obklady prikladajte najmenej deň, prípadne aj dlhšie.
Ľad sa prikladá v 15 minútových prestávkach. Medzi obkadmi musí koža znovu nadobudnúť prirodzenú teplotu.
Ochladzovanie sťahuje cievy, vďaka čomu na postihnuté miesto prúdi menej krvi. Chlad zároveň zmenšuje opuch a zmierňuje bolesť.
Teplé obklady
Po uplynutí 24 hodín treba nahradiť studené obklady teplými, ktoré zlepšia prúdenie krvi na mieste úrazu.
Čo najvyššie
Modriny predstavujú drobné výrony krvi. Nezabudajte preto na zásadu, že stekajúca tekutina sa hromadí v najnižšie položenom mieste. Postihnutú časť tela s modrinou by ste teda mali umiestniť čo najvyššie.
Pridajte do stravy vitamín C
osoby s nedostatokom vitamínu C majú väčší sklon k vzniku krvných výronov. Odborníci preto odporúčajú v prípade úrazu a modrín zvýšiť príjem vitamínu C.
Vitamín C sa podieľa na tvorbe ochrannej kolagénovej vrstvy na stenách kožných ciev. Cievy tváre, rúk a chodidiel majú tenšiu kolagénovú blanu ako napríklad cievy na stehne. Preto sú modriny na týchto miestach obyčajne tmavšie.
Jedinci so sklonom k modrinám by mali na posilnenie tvorby kolagénu trikrát denne užívať 500 mg. vitamínu C.
O tejto kúre sa však bezpodmienečne poraďte s lekárom.
Pozor na vybrané lieky a látky
Pamätajte si, že acylpyrín podporuje proces zmodrenia podliatin. Rovnako pôsobia aj lieky znižujúce zrážanlivosť krvi. Sklon k tvorbe modrín majú takisto jedinci závislí od alkoholu alebo omamných látok.
UPOZORNENIE: Lieky podporujúce krvácanie sa môžu užívať len pod dohľadom lekára.
Na záver Je tak veľa možností, ako prísť k modrine a ešte oveľa viac, ako k nej neprísť. Hore boli rady, čo robiť, keď už jednu, či niekoľko máme. Ale najlepšie je, dobre si zvážiť nástrahy v byte, na ceste, v zamestnaní, či pri športe, ktoré na nás striehnu a skúsiť sa im vyhnúť.
Jedna rada, ak máte modrinu na stehne a chcete si dať sukňu, potrite ju trochou podkladového krému, prepudrujte. Kontrast nebude taký viditeľný a vy možete ukázať svoje pekné nôžky.