Ráno ste strávili pred zrkadlom 20 minút, kým ste si upravili vlasy. Prešlo niekoľko hodín a vaša hlava vyzerá, akoby ste na ňu práve vyliali fľašu oleja...
Mastnotu vlasov zapríčiňujú viaceré faktory. Pri vlasovom korienku sa nachádza mazová žľaza, ktorá vylučuje maz (tzv. sebum). Kožný maz pokrýva každý vlas. Osoby s hustou hrivou majú teda najväčšie predpoklady na mastné vlasy.
Mastná pokožka hlavy najčastejšie trápi jedincov so svetlými, hodvábnymi vlasmi. Maz totiž ľahko prilipne na jemné a rovné vlasy. Kučeravé vlasy preto málokedy pôsobia mastným dojmom.
Aktivita mazových žliaz rstie pod vplyvom tepla, vlhka a hormónov. Stres zvyšuje hladinu mužského hormónu androgénu, ktorý sa vyskytuje v mužskom aj ženskom organizme.
Zvýšenú mastnotu pokožky u mužov však nespôsobuje len andrgén, ale aj kvalita vlasov. Muži majú obykle slabšie vlasy ako ženy. Kým u mužov sa na 1 cm2 pokožky hlavy nachádza primerne 311, u žien je to len 278.
Ako vybabrať s mastnými vlasmi? Každodenné umývanie šampónom
Na mastné vlasy najlepšie pôsobí každodenné umývanie šampónom. Mazové žľazy stále pracujú. Častým umývaním pokožky hlavy sa však spomalí ich činnosť a odstráni sekrét.
Lepšie sú číre šampóny
Odstraňujú mastnotu a nezanechávajú na vlasoch zvyšky mydla.
Masáž pokožky hlavy
Keď si umývate vlasy, poriadne si premasírujte pokožku hlavy. Ak máte suché vlasy, nepoužívajte masáž. Masírovanie nasucho totiž stimuluje mazové žľazy.
Dvojité šampónovanie
Veľmi mastné vlasy vyžadujú dvojité šampónovanie. Šampón nechajte pôsobiť zhruba 5 minút.
Nepoužívajte tužidlá ani laky
Nespevňujte si účes gélom ani lakom. Tieto prípravky totiž zvyšujú mastnotu vlasov.
Tužidlá na mastné vlasy
Ak si chcete nevyhnutne „spevniť“ účes, vyberte si výrobok, ktorý je určený na mastné vlasy.
Skontrolujte výsledok
Po každom umytí hlavy sa presvedčte, či sú vlasy dostatočne zbavené mastnoty. V opačnom prípade ich znova našampónujte a umyte.
Sťahujúca zmes
Činnosť mazových žliaz sa obmedzí, ak na pokožku hlavy použijete špeciálnu sťahujúcu zmes. Odporúča sa zmes z liehového orechového extraktu a ústnej vody (v pomere 1:1). Vlasy potierajte vatovým tampónom navlhčeným v roztoku. Výťažok z orecha má sťahujúce a ústna voda dezinfekčné účinky. Pri veľmi mastných vlasoch môžete procedúru opakovať po každom umytí hlavy.
Vlasy si nekefujte
Týmto spôsobom sa totiž maz prenáša od korienkov až ku končekom.
Prestrihávanie vlasov
Ďalšou účinnou formou starostlivosti o pokožku hlavy je pravidelné prestrihávanie vlasov, ktoré sa robí v profesionálnych kaderníckych salónoch.
Vysúšanie vlasov
Mastné vlasy sa musia sušiť v protismere rastu. Mastné vlasy sú zvyčajne rovné a splývavé. Opticky zväčšia svoj objem, ak ich počas vysúšanie zdvihnete hrebeňom pri korienkoch.
Odreagujte sa
Ak prežívate napätie a stres, organizmus vylučuje väčšie množstvo andrdogénu, ktorý stimuluje činnosť mazových žliaz. Doprajte si preto chvíľu pokoja. Na fyzické aj psychické uvoľnenie existujú rôzne relaxačné metódy.
Antikoncepčné tabletky
Ak užívate ústne antikoncepčné prostriedky a zároveň vás trápia mastné vlasy, poraďte sa s gynekológom. Antikoncepčné tabletky totiž ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu organizmu. Dokonca majú vplyv aj na činnosť mazových žliaz.
Oplachovanie vlasov roztokom octu
Na mastnú pokožku hlavy pôsobí blahodarne aj vínny ocot. Polievková lyžica octu sa zmieša s pol litrom vody. Roztokom si opláchnite umyté vlasy. Octová kúra má tonizačné účinky a odstraňuje zvyšky mydla.
Na záver Staré dobré babkine recepty – pivo alebo citrón.
Skúste na úpravu mastných vlasov použiť pivo, ktoré má priaznivejšie účinky na pokožku hlavy ako nezdravé gély a penové tužidlá. Ak sa bojíte „zápachu“ z piva, skúste druhý recept. Šťavu z dvoch citrónov zrieďte litrom destilovanej vody. Vlasy si opláchnite týmto roztokom.