Prehľad Pod embóliu sa rozumie náhle uzatvorenie krvnej cievy elementmi (krvná zrazenina alebo trombus, časti tumoru, plodová voda, vzduch), ktoré do nej boli do nej zavlečené krvným riečiskom. Venózna trombóza v nohe alebo panve je najčastejšou príčinou pľúcnej embólie. Za istých okolností (napr. predsieňová fibrilácia) môžu tromby vznikať aj v srdci a viesť k uzatvoreniu tepny. Podľa lokalizácie dochádza k mozgovej mŕtvici alebo k nedostatočnému zásobovaniu orgánu (črevo, oblička, srdce) resp. končatiny. Ťažkosti samozrejme závisia aj od postihnutej krvnej cievy. Liečba hlavne pri venóznych embóliách pozostáva z rozpustenia krvnej zrazeniny heparínom, pri arteriálnych embóliách môže byť nutná operácia. Na prevenciu sa väčšinou následne zavádza hemodilúcia pomocou Marcumaru.
Definícia Výraz embólia je odvodený od gréckeho slova embole, ktoré možno preložiť ako „vniknúť“.
Embólia sa definuje ako náhle uzatvorenie krvnej cievy embolom. Embolus je zavlečený útvar na krvnej ceste, ktorý je zaklinený do cievy, ktorá má menší priemer než embolus sám. Embolus nie je v krvi rozpustný a môže byť tak pevného (krvná zrazenina, tkanivo, parazity, nádorové bunky), ako i tekutého (tukové kvapôčky, plodová voda) alebo plynného (vzduchové bubliny) charakteru. Musí sa rozlišovať embolus a trombus. Trombus vedie k cievnemu uzatvoreniu na mieste jeho vzniku. Embolus je naproti tomu odplavený krvným tokom a spôsobuje uzatvorenie cievy na mieste vzdialenom od jeho pôvodného miesta. Z trombu sa teda môže stať embolus.
Lokalizácia Embólie sa najčastejšie nachádzajú v tepnách (artériách). Embolus, ktorý pochádza z ľavého srdca alebo z veľkých artérií, sa dostane do artérií telového obehu a môže viesť k embóliám v mozgu (60 %), v končatinách (30 %) a vo vnútornostiach napr. v obličke, slezine alebo čreve. Venózne embólie sa vyskytujú značne zriedkavejšie. Ak sa pôvod embolu nachádza v žilách, tak sa tento embolus žilami premiestni do pľúcnej tepny cez pravú polovicu srdca. Osobitný prípad tvorí paradoxná embólia. Pri otvorenom spojení medzi obidvomi srdcovými predsieňami, ako napr. pri otvorenom foramen ovale, sa potom do artérie telového obehu môže dostať venózny embolus.
Príčiny Spôsob, akým sa embólia vytvorí, je objasnený len čiastočne. Predpokladá sa však, že k embólii môžu viesť len „čerstvé“ tromby, lebo majú pomerne veľký podiel „voľných“ látok a nie sú ešte zjazvené. (pozri aj: trombóza).
Arteriálna embólia má svoj pôvod hlavne v ľavej polovici srdca. Za približne 90 % všetkých embólií sú zodpovedné srdcové ochorenia, ako napr. reumatické srdcové choroby s predsieňovou fibriláciou, srdcové infarkty s nástennými trombami, endokarditídy (zápaly vnútrosrdia) alebo aneuryzmy (vydutiny srdcovej steny). Srdcovnica (aorta) alebo iné veľké artérie sú skôr zriedkavým východiskovým bodom embólie.
Miesto pôvodu venóznej embólie treba hľadať v žile veľkého krvného obehu (telový obeh), väčšinou v oblasti dolnej končatiny. Embolus sa do pľúcnej artérie dostane cez pravú polovicu srdca a vedie k pľúcnej embólii, ktorá môže podľa veľkosti embolu viesť k smrti.
Zriedkavé príčiny resp. formy embólie
Ak embolus obsahuje pôvodcov ochorenia, hovorí sa o septickom embole. Môže viesť k hnisavej infekcii postihnutej oblasti. Baktériami nie je naproti tomu infikovaný blandný embolus. Pri metastatickom embole, ktorý sa skladá z komplexov nádorových buniek, sú tieto bunky schopné metastazovať. Okrem toho sa cez poškodené tkanivo môžu do krvného riečiska dostať tukové kvapôčky, plodová voda alebo parazity. Niekedy sa stane, že sa pri poraneniach žíl alebo zriedkavo aj pri komplikáciách pri operácii zavlečie krvou vzduch. Embolus, ktorý sa zachytil na rozvetvení dvoch ciev, sa označuje ako nasadajúci embolus.
Častosť Existuje zvýšená miera embólií vo vyššom veku. U žien sa embólie vyskytujú častejšie než u mužov. Obézni ľudia vykazujú väčšiu tendenciu ochorenia na embóliu než ľudia s normálnou hmotnosťou.
Rizikové faktory Najväčšie riziko embólie majú pacienti so srdcovými chorobami, najmä pri predsieňových fibriláciách s tvorbou trombov v ľavej predsieni. Pre embólie platia napokon tie isté rizikové faktory ako pre trombózy. Vyzdvihnúť tu však treba poškodenia cievnych stien pri artérioskleróze a ich rizikové faktory, ako fajčenie, vysoký krvný tlak (hypertónia), cukrovka (diabetes mellitus), nadváha (adipozita) ako i existenciu žilových ochorení, ako sú zápaly žíl alebo kŕčové žily (varixy).
Vysoký vek a príslušnosť k ženskému pohlaviu taktiež prispievajú k zvýšenému riziku.
Symptómy Ťažkosti závisia od miesta embólie. Vo všeobecnosti dochádza k náhle sa objavujúcej bolesti. Kvôli embolu je narušené zásobovanie krvou, čo vedie na jednej strane k funkčnej poruche postihnutého orgánu a na druhej strane môže dokonca spôsobiť odumretie tkaniva. V oblastiach, ktoré môžu vďaka dobrým kolaterálnym krvným obehom disponovať takzvanými kolaterálami, môžu malé embólie prebiehať bez značných porúch.
Embólia končatín je pri napadnutí veľkej artérie charakterizovaná pomocou „6 P“. Pain (bolesť), Paleness (bledosť), Paresthesia (porucha citlivosti), Pulslessness (strata pulzu), Paralysis (ochrnutie) a Prostation (šok).
Pľúcna embólia je charakterizovaná náhlou dýchavičnosťou (dyspnoe), zrýchlením dýchania (tachypnoe), rýchlym tlkotom srdca (trachykardia), poklesom krvného tlaku (hypotónia) a obehovým šokom. Pri príslušnej veľkosti upchatej krvnej cievy spôsobuje smrť kvôli preťaženiu srdca. Embólie mozgu (mozgová porážka) vedú k strate vedomia a k ochrnutiam. Relatívne zriedkavé embólie koronárnych ciev môžu byť príčinou srdcového infarktu. Ten je väčšinou následkom poruchy prekrvenia, ktorá vzniká vo forme trombózy na základe kôrnatenia ciev.
Diagnóza Ak na základe ťažkostí pacienta existuje podozrenie na embóliu končatín je pomoc zobrazovacích vyšetrovacích metód na potvrdenie diagnózy väčšinou druhoradá. Na základe náhle sa objavujúcej bolesti, bledosti kože, teplotného rozdielu k opačnej strane, chýbajúcich pulzov a cievnych šelestov je stanovenie diagnózy možné lekárskym vyšetrením. V ťažkých prípadoch môžu pomôcť špeciálne vyšetrenia ultrazvukom, ako Dopplerova sonografia alebo sa môže previesť angiografia, t. zn. zobrazenie ciev pomocou kontrastných látok pri röntgénovaní.
Pľúcnu embóliu možno dokázať pomocou rôznych zobrazovacích vyšetrovacích metód. Uprednostňuje sa vyšetrenie otvorenými žiaričmi (scintigrafia pľúc) a angiografia pľúcnych artérií.
Bezpodmienečne treba vylúčiť trombózy, lebo môžu ukrývať nebezpečenstvo ďalších embólií.
Terapia Pri akútnom uzatvorení artérie končatiny sú nevyhnutnými prvotnými opatreniami odstránenie bolesti, uloženie končatín nadol, mäkké polohovanie a ochrana pred stratou tepla. Ihneď treba začať s intravenóznym podávaním heparínu a pacient sa musí bezodkladne dopraviť na kliniku. Tam sa rozhodne, či bude nasledovať konzervatívna, rozumej medikamentózna, alebo chirurgická terapia. U cca. 90 % pacientov sa embolus odstraňuje embolektómiou. Niekedy sa v rámci diagnostického zobrazenia ciev podarí odstrániť embolus pomocou katétra alebo sa ho podarí rozpustiť na mieste („lýzová terapia“). Liečba pľúcnej embólie prebieha podobným spôsobom.
Po priamej liečbe embólie treba pátrať po jej príčine a odstrániť ju. Ak sú príčinou trombózy dolných končatín a ak sa tieto nedajú odstrániť, môže byť potrebné vsadenie takzvanej kavalnej bariéry do dolných dutých žíl (vena cava inferior), ktorá funguje podobne ako sitko. Akútna liečba potom pokračuje intravenóznym podávaním heparínu, a potom sa môže, cca. po jednom týždni, zmeniť na orálne užívaný preparát (Marcumar). Aby sa zabránilo zopakovaniu embólie, mala by táto terapia pokračovať minimálne 6 mesiacov.
Komplikácie Komplikácie závisia od miesta embólie. Pľúcna embólia resp. srdcový infarkt následkom embólie koronárnych ciev môžu viesť k smrti. Embólie na končatinách môžu spôsobiť trvalé obmedzenia funkcií, alebo - v extrémnom prípade - dokonca stratu postihnutých končatín. Embólia mozgu. môže mať na základe neurologických výpadkov, ako sú ochrnutia alebo poruchy reči, za následok stratu samostatnosti a viesť k tomu, že postihnutá osoba si bude vyžadovať starostlivosť.
Profylaxia užívanie liekov proti zrážaniu krvi (heparín) antikoagulanciá (Marcumar) kyselina acetylsalicylová (acylpirín) pri arteriálnych tromboembóliách pri recidivujúcich, t. zn. vracajúcich sa embóliách nasadenie „kavalnej bariéry“ používanie podporných pančúch pred operáciami alebo po pôrodoch všeobecne sa vyhýbať rizikovým faktorom dostatočný príjem tekutín pri dlhších letoch alebo cestách autom vstať a poprechádzať sa - podľa možnosti raz za hodinu
Prognóza Každý pacient, ktorý prekonal embóliu, je ohrozený ďalšou embóliou (recidívou). Pri existencii rizikových faktorov treba v týchto prípadoch dbať na konzekventnú profylaxiu proti embólii.