SME

Hnačka

Hnačka patrí medzi najúčinnejšie obranné mechanizmy organizmu. Nebráňte jej, telo sa zbavuje škodlivých látok a baktérií.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Fotolia)

Silná hnačka patrí medzi najúčinnejšie obranné mechanizmy organizmu. Telo sa tak zbavuje škodlivých látok a baktérií, ktoré vyvolali zápalový stav slizníc žalúdka a čriev.

Práve očistná úloha hnačky spôsobuje, že lekári namiesto užívania tabliet radia pacientom, aby vydržali nepríjemné, ale spravidla krátkodobé ťažkosti. Je potrebné, aby sa prijímal dostatok tekutín, aby sa v organizme doplnil úbytok vody aj minerálov a predišlo sa tak odvodneniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy kvôli hnačke navštíviť lekára

Bežná hnačka by mala prejsť po jednom alebo dvoch dňoch. Zdravý človek sa po nej cíti iba zoslabnutý, ale pre dojčatá, malé deti, starých ľudí, pacientov s dehydrovaným organizmom v dôsledku inej choroby alebo pre rekonvalescentov môže mať nebezpečné následky. V takýchto prípadoch je potrebná rýchla zdravotná pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

K lekárovi by ste mali ísť aj vtedy, keď hnačka trvá dlhšie ako dva dni a sprevádzaj ju horúčka či silné brušné kŕče. Medzi znepokojujúce príznaky patrí ďalej vyrážka alebo žltačka (pokožka a očné bielka zožltnú), trvalé oslabenie organizmu a výskyt krvi, hnisu alebo slizu v stolici.

Ak žalúdočné a črevné ťažkosti trvajú dlho, prípadne sa nemôžete najesť ani napiť, lebo okamžite začnete dáviť, treba čo najskôr vyhľadať lekára.

Prečítajte si tiež: Pravidelná stolica a hladké vylučovanie. Ako sa starať o svoju črevnú flóru Čítajte 

Hnačka po mliečnych výrobkoch

Medzi najčastejšie príčiny hnačkových ochorení patrí neznášanlivosť laktózy a mliečneho cukru. Prvotným pôvodcom žalúdočných a črevných ťažkostí je bakteriálna alebo vírusová nákaza, pri ktorej sa naruší sliznica čreva obsahujúca enzýmy štiepiace laktózu, čo vzápätí vyvolá neznášanlivosť laktózy.

SkryťVypnúť reklamu

Hnačku bez ohľadu na spôsob jej vzniku zapríčiňujú predovšetkým poruchy trávenia a štiepenia laktózy. Laktózová intolerancia sa môže prejaviť už v dojčenskom veku, ale u mnohých osôb sa po prvý raz objaví až v dospelosti. Vypijete pohár mlieka a zrazu sa dostaví plynatosť, bolesti brucha a hnačka.

V takejto situácii existuje jediná účinná terapia, a síce vylúčenie pokrmov s obsahom laktózy z jedálneho lístka. Ide o o väčšinu mliečnych výrobkov, s výnimkou jogurtov a niektorých dozrievajúcich syrov, napr. čedaru.

Skúška znášanlivosti laktózy

Ak trpíte na časté hnačky, podrobte sa nenáročnému domácemu testu, ktorý vám pomôže zistiť, či vaše ťažkosti spôsobuje laktóza. Na týždeň alebo dva úplne prestaňte konzumovať mliečne výrobky.

Ak počas tejto diéty dôjde k zlepšeniu zdravotného stavu, postupne znovu zaraďujte do jedálnička mliečne produkty. Aj keď existuje riziko, že sa príznaky neznášanlivosti znovu vrátia, už budete vedieť, ako predchádzať silným hnačkám. Stačí, ak sa na prechodné obdobie vrátite k nemliečnej diéte.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Potrebujú dospelí ľudia piť mlieko? Čítajte 

Môžu hnačku vyvolávať lieky?

Spomeňte si aké lieky ste užili, keď sa dostavila hnačka. Žalúdočné a črevné ťažkosti totiž môže zapríčiniť aj antacidum, liek proti páleniu záhy.

Antacidá patria medzi liečivá, ktoré môžu vyvolať hnačku. Obľúbené prípravky proti páleniu záhy, ako sú Malox a Magnosil, totiž obsahujú hydroxid horečnatý, ktorý má rovnaké účinky ako známe preháňadlo laktát horečnatý.

Ak trpíte na pálenie záhy a po užití uvedených preparátov sa u vás objaví hnačka, vyskúšajte iný prostriedok, napr. hydroxid hlinitý, ktoré nemá podobné vedľajšie účinky.

Hnačku môžu spôsobiť aj antibiotiká, chinidín, laktulóza alebo kolchicín. Ak si myslíte, že príčinou vašich problémov je liek, ktorý užívate, poraďte sa s lekárom.

Čo robiť pri hnačke

  • Vhodné a nevhodné jedlá pri hnačke

Pri hnačkovom stave treba konzumovať len číre tekutiny, ako je kurací vývar, rôsoly a pod. Tráviace ústrojenstvo nezaťažujte jedlom, kým hnačka celkom nepominie. Zjedzte len toľko, aby ste potlačili hlad. Vývary z hovädzieho mäsa nie sú vhodné pre dojčatá, mladšie deti a osoby, ktoré majú alergiu na niektoré druhy potravín.

SkryťVypnúť reklamu

Nekonzumujte najmä fazuľu, kapustu a rúžičkový kel. Niektoré potraviny s vysokým obsahom ťažko stráviteľných zložených sacharidov – najmä chlieb, cestoviny a ďalšie produkty zo pšeničnej múky, jablká, hrušky, broskyne a slivky, či ovsené vločky a kukuričné lupienky, zemiaky a otruby – môžu zosilňovať hnačky.

Žalúdočné a črevné ťažkosti môže skomplikovať aj zmrzlina, preto ju radšej nejedzte. Mliečne výrobky môžu organizmu postihnutému hnačkou uškodiť bez ohľadu na to, či je príčinou ťažkostí neznášanlivosť laktózy, alebo bakteriálna či vírusová nákaza.

Prečítajte si tiež: Päť parazitov a ochorení, ktoré môžete dostať zo zlého jedla Čítajte 
  • Dopĺňajte tekutiny

Pite čo najviac, aby sa priebežne dopĺňal úbytok vody v organizme. Na doplnenie úbytku glukózy a minerálnych solí treba podávať predovšetkým nápoje obsahujúce soľ a cukor. Správnu „zavodňovanie techniku“ pripravíte takto: do litra vody nasypte lyžičku cukru a trocha soli.

SkryťVypnúť reklamu

Chutnejší zavodňovací nápoj „namiešate“, keď do pohára ovocnej šťavy pridáte pol lyžičky medu a sirupu, trochu soli a všetko dôkladne zmixujete.

Môžete piť aj hotové neperlivé nápoje, ktoré obsahujú primerané množstvo glukózy alebo sacharózy a elektrolytov. Zvyčajne sú obohatené aj o niektoré vitamíny. Nepite sódu, kolu ani ďalšie nápoje s bublinkami. Plyn, ktorý obsahujú, vám určite neprospeje.

  • Nevstupujte do kuchyne

Ak máte hnačku, nepúšťajte sa do varenia. Dôkladne si umývajte ruky, aby sa infekcia nepreniesla na ďalších členov rodiny. Ak pracujete ako kuchár/kuchárka alebo čašník/servírka, nemôžete chodiť do práce, kým neustúpia všetky príznaky.

  • Lieky iba vo výnimočných prípadoch

Vo výnimočných prípadoch – napr. ak máte dôležitú pracovnú schôdzku – si dajte tabletku proti hnačke. Môžete užiť živočíšne uhlie alebo liek, ktorý vám predpísal lekár. Väčšinou ide o preparáty na upokojenie črevnej peristaltiky, napr. loperamid či difenoxylát. Zmierňujúce účinky majú aj antacidá obsahujúce hydroxid hlinitý.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí si hnačku liečia sami. Medzi najobľúbenejšie domáce prostriedky patrí pektín, tabletky obsahujúce Lactobacillus, svätojánsky chlieb v prášku, jačmenná kaša, banány, švajčiarsky syr, kola a silná káva.

Nesnažte sa však okamžite odstrániť nepríjemné príznaky a zastaviť nadmernú peristaltiku. Týmto spôsobom by ste len predĺžili prítomnosť škodlivých látok v črevách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 391
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 538
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 622
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 568
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 319
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu