Buďte šťastný, že nemusíte odstraňovať muchu, ktorá vám vletela do zvukovodu. Aj takéto prípady sa totiž stávajú, aj keď našťastie pomerne zriedkavo. Zato rozšíreným problémom je ušný maz, ktorý vytvorí tvrdú, kompaktnú zátku v blízkosti bubienka.
Buďte šťastný, že nemusíte odstraňovať muchu, ktorá vám vletela do zvukovodu. Aj takéto prípady sa totiž stávajú, aj keď našťastie pomerne zriedkavo.
Zato rozšíreným problémom je ušný maz, ktorý vytvorí tvrdú, kompaktnú zátku v blízkosti bubienka. V takej sitácii si už sami neporadíte a musíte požiadať o pomoc ušného lekára.
Ako správne odstrániť ušný maz? Do ucha nič nezasúvajte
Tvrdé predmety môžu poškodiť bubienok. Mimoriadne nebezpečné sú špendlíky, ceruzky a iné ostré predmety. Nečistite si vnútorný zvukovod tampónom ani prstom. Takýmto spôsobom sa ušný maz dostáva hlbšie a môže upchať bubienok.
Ušný maz najlepšie odstránite, ak nakvapkáte do ucha zmäkčujúce kvapky. Na to, aby ušný maz zmäkol, obyčajne stačí niekoľko kvapiek peroxidu vodíka, minerálneho oleja alebo glycerínu. V lekárni si môžete kúpiť špeciálne kvapky do uší, ktoré majú podobný účinok.
Do každého ucha kvapnite dve kvapky. Tekutina prenikne k ušnému mazu a zmäkčí ho. Zákrok môžete opakovať niekoľko dní. Keď ušný maz zmäkne, vypláchnite si ucho. Použite na to výplachovú nádobku a vodu s teplotou ľudského tela. Vodu nalievajte do ucha veľmi opatrne.
Sušič na vlasy
Uši nevytierajte. Radšej ich vysušte fénom, prípadne do každého ucha kvapnite alkohol, ktorý urýchli vysúšanie. Na túto radu pamätajte nielen pri vyplachovaní ušného mazu, ale aj pro každom sprchovaní.
Ušný maz by ste mali odstraňovať pravidelne, priemerne raz za mesiac. Nerobte to však príliš často. Ušný maz totiž poskytuje uchu prirodzenú ochranu, ktorý by sa častejšími výplachmi mohla odstrániť.
Na záver Čisté uši sú vizitkou čistotného človeka. Ale nie na úkor zdravia.