pohnú svaly v brušnej stene a tým sa zvýši tlak v bruchu. Pri hlbokom dýchaní zasa tlačia na bránicu rozširujúce sa pľúca. Dvojitý tlak, teda tlak brušných svalov zdola a zväčšených pľúc zhora, môže skomplikovať prítok krvi do bránice. Nedostatočné okysličenie vzápätí vyvoláb silné kŕče spojené s bolesťou.
Ako vybabrať s pichaním v boku? Zastavte sa
Keď pocítite bolesť, okamžite sa zastavte. Kŕčovito stiahnuté svaly sa musia uvoľniť.
Stlačte bolestivé miesto
Tromi prstami stlačte miesto, kde vás pichá. Tlak povoľte potom, keď bolesť ustúpi.
Hlboký výdych a hlboké dýchanie
Vo chvíli, keď v bránici narastá kŕč, zhlboka sa nadýchnite, zavrite ústa a potom zhlboka vydýchnite. Masírujte si bolestivé miesto na boku a snažte sa pravidelne zhlboka dýchať.
Masáž bránice
Bránica, podobne ako ostatné svaly, pred nadmernou námahou vyžaduje malú rozcvičku. Kým teda uvoľníte svaly na nohách, venujte sa chvíľu dýchaciemu cvičeniu zameranému na zlepšenie činnosti bránice. Sadnite si na zem, jednu ruku položte na hrudník a druhú na brucho. Ruky by sa mali dvíhať a klesať súčasne s rytmom dýchania. Po takejto rozcvičke sa riziko bolestivých kŕčov bezpochyby zmenší.
Nezadržujte dych
Pri fyzickej námahe nezadržujte dych, lebo zastavujete aj okysličovanie organizmu.
Jedzte ľahko stráviteľnú potravu
Aj keď je pichanie v boku prejavom kŕčov bránice, u mnohých osôb vyvoláva podobné bolesti ako nadúvanie čriev pri pochodovaní alebo počas behu.
Ak vás čaká veľká fyzická námaha, jedzte striedmo a len potraviny s veľkým obsahom vlákniny. Pred cvičením choďte na veľkú potrebu, najmä ak často trpíte na koliku.
Na záver Ak budete správne dýchať, nebudete najedený na prasknutie a z cvičenia budete mať radosť, iste sa pichanie v boku stane minulosťou, na ktorú budete len spomínať.
Lúčim sa s heslom: „V zdravom tele – zdravý duch!“