SME

Wilhelm Conrad Röntgen

Fyzik Narodil sa: 27. marec 1845 v Remscheid-LennepZomrel: 10. februára 1923 v Mníchove   Po objavení lúčov, ktoré nesú meno po Wilhelm-ovi Conrad-ovi Röntgen-ovi a tiež vyskúšaní ich možného použitia, sa začalo nové obdobie v

Fyzik Narodil sa: 27. marec 1845 v Remscheid-Lennep

Zomrel: 10. februára 1923 v Mníchove

Po objavení lúčov, ktoré nesú meno po Wilhelm-ovi Conrad-ovi Röntgen-ovi a tiež vyskúšaní ich možného použitia, sa začalo nové obdobie v medicíne: viac ako 100 rokov je röntgen cez röntgenové žiarenie a röntgenovú snímku základom skoro každej lekárskej prehliadky. Aj nové lekárske spôsoby ako počítačová tomografia, magnetická rezonancia, sonografia, subtrakčná angiografia sa opierajú o objav röntgenového spracovania obrazovej informácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mladosť a školské roky prežil Röntgen v holandskom Apeldoorne a Utrechte (1848-1865). V rokoch 1865 až 1871 študoval v Zürichu strojárstvo a zaoberal sa experimenálne fyzikou. 1871-1872 bol asistentom u fyzika Augusta A. E. E. Kundt-a, s ktorým išiel na univerzitu vo Würzburgu a Straßburgu, kde sa v roku 1874 habilitoval. V roku 1875 bol zavolaný na poľnohospodársku vysokú školu v Hohenheime, na ktorej vyučoval matematiku a fyziku. O rok neskôr (1876) sa vrátil naspäť do Straßburgu a až do roku 1879 tu vyučoval fyziku. V tom istom roku sa stal vysokoškolským profesorom pre teoretickú fyziku na univerzite v Gießene. Od roku 1888 do 1900 učil ako vysokoškolský profesor experimentálnej fyziky na univerzite vo Würzburgu, na ktorej bol od roku1894 činný ako rektor a kde aj objavil röntgenové lúče. V roku 1900 pracoval ako riaditeľ univerzitného inštitútu pre experimentálnu fyziku v Mníchove, v ktorom vyučoval až do svojej smrti. V Mníchove po dlhom zdravotnom utrpení umrel vo veku 78 rokov na rakovinu čreva.

SkryťVypnúť reklamu

Röntgen obdržal za život 110 domácich i zahraničných pôct, medzitým i prvú Nobelovu cenu za fyziku, ktorú si v 10. decembra 1901 osobne prevzal. Odmietal akúkoľvek publicitu a nikdy nevyužil svoj objav vo svoj prospech – naproti tomu: bez výhrady ho venoval k použitiu širokej verejnosti.

Len málo objavov ovplyvnilo tak medicínu ako vedu a techniku, ako práve objav röntgenových lúčov. Röntgen objavil tieto lúče pri svojom výskume katódových lúčov 8. novembra 1895 a na základe ich neznámych fyzikálnych vlastností pomenoval „X-lúče“. Vo svojej prvej publikácii z 28. decembra 1895 pre fyzikálno-medicínsku spoločnosť na univerzite vo Würzburgu a vo svojej prednáške z 23. januára 1896 dal podnet k medicínskemu využitu týchto nových lúčov. Predstavil tu ako demonštračný objekt svoju ruku aj ruku svojej ženy Anna Bertha (1839-1919) röntgenologicky presvietených.

SkryťVypnúť reklamu

Už o niekoľko týždňov sa stalo používanie týchto lúčov známe a napriek vtedajším nedostatočným technickým prostriedkom sa začlenilo do dennej praxe lekárov. V krátkom čase objavil Röntgen podstatné vlastnosti röntgenových lúčov a výsledky pozorovania uložil do svojich známich „Oznámení“: 1. Oznámenie z 28. decembra 1895 („O novom druhu lúčov, predbežné oznámenie), 2. Oznámenie z 9. marca 1896 („Nový druh lúčov), 3. Oznámenie z 3. mája 1897 („Ďalšie výsledky skúmania vlastností X-lúčov). K svojmu objavu urobil len tieto tri pojednania a vrátil sa späť k svojim skorším témam, predovšetkým k štúdiu fyzikálnych vlastností kryštálov, ktorým počas svojho života venoval zvláštnu pozornosť.

Ďalší výskum röntgenových lúčov prenechal mladším kolegom – o dôvode, prečo nepokračoval sám vo výskume, sa nikdy nezmienil. V 59 odborných publikáciách je zobrazený veľký časový úsek jeho experimentálnej práce s röntgenovými lúčmi, ktoré sa vyznačujú precíznou fyzikálnou úrovňou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Stroje skladajú ako lego. Roboty z Považia menia priemysel
  2. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  3. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  5. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 9 256
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 7 305
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 803
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 2 294
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 140
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 093
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 050
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 902
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruský prezident Vladimir Putin odovzdáva medailu Žanne Gudkovovej, vdove po zástupcovi veliteľa ruskej flotily, generálmajorovi Michailovi Gudkovovi, ktorého spolu s ďalšími jedenástimi dôstojníkmi zabil cielený ukrajinský útok raketami Himars.

Chaos a pokračujúce záhadné úmrtia verchušky naznačujú, že vodca nemá svoje klany pod kontrolou.


29
Ilustračné foto

Prehľad benefitov pre dovolenkárov.


3
Protivzdušná obrana v Tel Avive pri iránskom útoku.

Až budú USA pod ochranným dáždnikom, svet bude nebezpečnejšie miesto.


Carl Bildt 3
Neurológ Matej Škorvánek.

Čoraz viac ochorení je liečiteľných.


8
SkryťZatvoriť reklamu