PR Článok, zdroj: Doctors Book of Home Remedies, Parsons/Walton/Press.
Redakcia PRIMAR.sk, redakčne upravené
Dátum uverejnenia článku: 19. jún 2008
Zdroj foto: Propag s.r.o.
Predmetom fóbie môže byť čokoľvek, existuje toľko fóbii, koľko je typov osobností. Rozlišujeme tri základné druhy fóbií: bežné, sociálne a agorafóbie. Osoby trpiace bežnou fóbiou majú strach z určitých predmetov (aulofóbia = strach zo zvuku flauty), miest alebo situácii. Pri sociálnej fóbii sa chorí jedinci vyhýbajú všetkým skupinám ľudí (agorafóbia = strach z voľného priestoru). Agorafóbia predstavuje psychickú poruchu, ktorej podstatou je strach z neznámych miest.
Ako vybabrať so strachom a fóbiami? Premáhajte negatívne myšlienky
Nedovoľte strachu, aby vás celkom opantal. Usilujte sa včas ovládnuť situáciu. Ak máte napr. hrôzu zo psa a uvidíte ho pred sebou, nesmiete si pripustiť myšlienku – ten pes ma pohryzie! Namiesto toho si musíte vraviet – ten pes je na krátkeh vôdzke a nemôže mi ublížiť.
Nebojte sa vlastného strachu
Útek pred obavami nie je dobrým východiskom. Postavte sa zoči-voči vlastnému strachu a snažte sa ho prekonať. Ak máte napr. strach z pavukov, začnite si najprv pozerať ichobrázky. Keď zvládnete túto etapu, zamerajte sa sprvu na mŕtve a potom na živé pavúky. Nakoniec sa možno odhodláte vziať pavúka aj do ruky. Týmto spôsobom si zvyknete na predmet, ktorý vám naháňal hrôzu, a zároveň sa presvedčíte, že vaše obavy vyvolávala iba vaša predstavitosť. Táto terapia sa odborne volá expozičná.
Stupnica strachu
Vytvorte si vlastnú stupnicu strachu v rozsahu od 1 do 10. Ak budete stupnicu používať pri návaloch úzkosti, zistíte, že vaše obavy nie sú stále rovnaké, ale striedavo vzrastajú a ustupujú. Zapisujte si myšlienky alebo činnosti, pri ktorých sa strach zväčšuje, a naopak zmierňuje. Keď budete vedieť, z čoho fóbia pramení, čo ju podporuje a čo potláča, môžete ju postupne ovládnuť a nakoniec sa jej zbaviť.
Myslite na niečo príjemné
Sústreďte sa v mysli na veci, ktoré vo vás vyvolávajú príjemné pocity. Napr. strach z lietadla môžete zmierniť predstavou krásnych prázdnin pri mori, kam máte odletieť.
Nepotláčajte radosť
Tešte sa z každého okamihu, keď sa vám podarilo zvládnuť úzkosť. Nedávajte si nereálne ciele. Viera vo vlastné sily je prvým krokom k úspechu.
Vyhýbajte sa kofeínu
Osoby postihnuté fóbiou regujú veľmi citlivo na kofeín. Ten vyvoláva podobné telesné príznaky ako panický strach.
Spáľte adrenalín, trénujte svaly
Keď vás ochromí strach, začnite napínať a uvoľňovať svaly. Najprv napnite stehenné svaly a potom ich rýchlo uvoľnite. Postupne si precvičte celé telo. Rytmické napínanie a uvoľnovanie svalov spaľuje nadbytok adrenalínu.
Na záver Čo teda označujeme pojmom fóbia? Fóbia je iracionálna, neadekvátna reakcia prejavujúca sa strachom, ktorá človeka zvyčajne núti, aby sa vyhýbal bežným miestam, predmetom alebo situáciam. Je to strach pred vlastným strachom a stratou sebakontroly.