ústnej dutine, známe ako afty.
Príčiny Predpokladá sa, že sklon k aftám je podmienený geneticky, pričom bezprostredne súvisí s nesprávnym spôsobom stravovania, priveľmi ráznym čistením zubov alebo s emočným stresom.
Príznaky Bolestivé vriedky, pľuzgiere na sliznici ústnej dutiny.
Ako vybabrat s aftami? Roztok peroxidu vodíka a glycerínu
Ústa je potrebné vyplachovať týmto roztokom. Kyslík ničí baktérie a jeho pôsobením vznikajúce bublinky prenikajú do najmenších záhybov sliznice. Glycerín zase vytvára na sliznici ochrannú vrstvu.
Ochranné pasty
V lekárňach si môžete kúpiť pastu, ktorá vytvorí na vriedku akoby ochrannä vrstvu. Po vysušení zasiahnutého miesta kúskom vatového tampónu naneste druhým koncom pastu. Uvedený prostriedok však pôsobí len v začiatočnom štádiu vzniku vriedku.
Vyhýbajte sa dráždidlám
Káva, ostré korenie, citrusové plody, orechy, čokoláda a jahody dráždia afty, ba u niektorých jedincov ich dokonca aj vyvolávajú.
Jogurt ako profylaktický prostriedok
Odporúča sa zjesť každý deň 4 polievkové lyžice prírodného jogurtu. Táto dávka pôsobí preventívne a chráni ústnu dutinu pred druhotnou infekciou áft. Baktérie obsiahnuté v jogurte ničia choroboplodné mikróby v ústach.
Vitamíny
Odporúča sa potierať afty obsahom tobolky vitamínu E. Procedúru treba opakovať niekoľkokrát denne, aby postihnuté miesto bolo neustále mastné. Ešte pri prvých príznakoch by ste mali počas troch dní užívať aspoň 500 mg vitamínu C denne.
Nakoniec Každý z nás vie ako sa starať o zuby a ústnu dutinu. Len správnou starostlivosťou sa dá dosiahnuť zmiernenie vzniknutých áft, alebo zníženie možnosti vzniku nových.
[ Späť na hlavné menu ]