Príčiny Organizmus je napadnutý vírusom, ktorý spôsobuje chrípku. Keďže sa rozlišujú tri základné druhy ochorenia (chrípka A, B a C), vírus má takmer neobmedzenú schopnosť mutovať. Ak sa nakazíte jedným kmeňom, získate imunitu len voči danému druhu, ale jeho mutovaná podoba na vás môže kedykoľvek znovu zaútočiť.
Príznaky Horúčka, bolesť hlavy, bolesť svalov, únava, smrkanie, bolesť v krku, kašeľ.
Ako vybabrať s chrípkou? Očkovanie proti chrípke
Každý rok sa v zdravotníckych laboratóriách pripravuje sérum proti kmeňom, ktoré sa v minulosti objavili najčastejšie. Dôležité je nechať sa zaočkovať na jeseň, alebo veľmi skoro na jar. Netreba čakať na poslednú chvíľu, lebo očkovacia látka začne účinkovať až po dvoch týždňoch.
DÔLEŽITÉ: ak neznášate vaječný bielok, očkovanie u vás neprichádza do úvahz, pretože sérum sa vyrába práve na báze bielka!
Vyhýbajte sa veľkému množstvu ľudí
Nenavštevujte kino, divadlo ani obchodné domy, cestujte v MHD len výnimočne. Vírus má rád chladno a vlhko.
Doma je najlepšie
S chrípkou by ste mali zostať v posteli. Nepreháňajte to s pracovnými povinnosťami a dajte sa vypísať. Najlepšie je, keď sa chorý pokojne lieči. Nevyrušujte ho častými návštevami, nakoľko chrípka je nákazlivá ešte aj potom, čo chorému klesne horúčka.
Veľa tekutín
Pite čo najviac tekutín, najlepšie sú ovocné šťavy a riedke zeleninové polievky.
Prostriedky proti bolesti
Ak máte chrípku, môžete užívať protizápalové prostriedky a lieky proti bolesti. Paralen alebo Ibuprofén znižujú horúčku a zároveň zmierňujú bolesti hlavy a svalov. Na zmiernenie bolesti hrdla sa odporúča kloktať slanú vodu (1 lyžička soli na pol litra teplej vody) alebo cmúľať cukríky. Zvlhčí sa vám krk a organizmus získa aj trochu kalórií.
DÔLEŽITÉ: deťom do 12 rokov nepodávajte acylpirín.
Čerstvý vzduch a diéta
Dôležité je často vetrať, ak vami lomcuje zimnica, dobre sa prikryte dekou. Jesť by ste mali málo korenisté jedlá s vysokým obsahom škrobu – sucháre, tvaroh, varenú ryžu či vločky a zemiaky, či banány.
Nakoniec Odlíšiť obyčajné nachladnutie od chrípky nie je jednoduché. V liečbe medzi týmito dvomi ochoreniami je veľa podobností, hoci ich vyvolávajú odlišné mikroorganizmy. Sledujte príznaky a porozmýšľajte, čo ste robili, s kým ste sa stretli. Ak si nie ste istý, navštívte lekára.