SME

Robert Bárány

Chirurg, ušný lekár Narodil sa: 22. apríla 1876, ViedeňZomrel: 8. apríla 1936, Uppsala   Druhá polovica 19 storočia sa vyznačovala zakladaním špecializovaných medicínskych odborov, ako dermatológia, očné lekárstvo, resp.

Chirurg, ušný lekár Narodil sa: 22. apríla 1876, Viedeň

Zomrel: 8. apríla 1936, Uppsala

Druhá polovica 19 storočia sa vyznačovala zakladaním špecializovaných medicínskych odborov, ako dermatológia, očné lekárstvo, resp. krčné-nosné-ušné lekárstvo. Veľké zásluhy v posledne menovanom odbore - ušnom lekárstve - má práve Robert Bárány, rakúsky lekár maďarského pôvodu, ktorý za svoje dielo „Psychológia a patológia vestibulárneho aparátu“ získal v roku 1914 Nobelovu cenu. Správa o získaní tejto prestížnej ceny ho zastihla vo ruskom pracovnom (vojnovom) tábore, z ktorého ho v roku 1916 po intervencii švédskej vláldy a Červeného kríža prepustili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Robert Bárány, najstaršie dieťa z pomedzi šiestich súrodencov, syn správcu veľkostatku a dcéry pražského vedca Júliusa Hocka, vyrastal v kultivovanom prostredí bez predsudkov. Ako mladý chlapec ochorel Bárány na tuberkulózu kostí v kolennom kĺbe. Táto nepríjemná skúsenosť v ňom vzbudila záujem o medicínu ako takú. Po vyštudovaní medicíny na univerzite vo Viedni v roku 1900 pôsobil vo Frankfurte nad Mohanom u internistu Carl von Noorden-a (1858-1944), následne potom ako asistent lekára u renomovaného psychiatra, Emila Kraepelina (1865-1926) vo Freburgu, Breisgau. Bol to prave Kraemplin, ktorý vzbudil v Báránym záujem o neurologické ochorenia. Po svojom návrate do rodnej Viedne sa stal Bárány žiakom Carla Gussenbauera, chirurga Christiana-Theodora Billrothsa (1829-1894), ktorý ako prvý uverejnil úplnú hrtanovú endoprotézu. Nakoniec dostal v roku 1903 asistentské miesto na ušnej klinike Adama Politzera (1835-1920), vo Viedni, ktorý bol aj spoluzakladateľom prvého ušného časopisu „Archív pre ušné lekárstvo“. Politzerova klinika sa už v tej dobe pokladala za najdôležitejšiu školu v oblasti ušného lekárstva. Tu pracoval, bádal a experimentoval Bárány medzi iným aj o Vzniku kalorického nystagmu, z ktorého vychádza publikácia „Psychológii a patológii polkruhovej chodby vnútorného ucha“ v roku 1907, a za ktorú v roku 1914 Nobelovú cenu.

SkryťVypnúť reklamu

V prvej svetovej vojne aktívne pôsobil Robert Bárány ako chirurg v Rakúskej armáde, ocitol sa v ruskom zajatí, v ktorom mohol svoje ušno-neurologické štúdium sluchového aparátu ďalej dopĺňať. Ako už bolo vyššie spomenuté, bol v roku 1916 zo zajatia prepustený a vrátil sa naspäť do Viedne. Tu bol sklamaný reakciou svojich kolegov, ktorý mu závideli udelenie Nobelovej ceny.

Robert Bárány opustil Viedeň a prijal výzvu Otologického inštitútu v Uppsale vo Švédsku, kde pôsobil do konca svojho života ako úspešný lekár, učiteľ a výskumník. Z jeho školy pochádzalo množstvo vynikajúcich švédskych ušných lekárov. S Bárányho novými diagnostickými a chirurgickými metódami sa ušné lekárstvo vymanilo z oblasti čistej operačnej liečby, ktorá sa vtedy ponúkala ako jediná uspešná liečba ušných ochorení. K tomu prispelo jeho bádanie v oblasti rovnovážneho orgánu vo vnútornom uchu.

SkryťVypnúť reklamu

Celé množstvo obrazov choroby je pomenovaných po Robertovi Báránym. Spomenieme napr. „Bárányho ušné bubienky“ a „Bárányho simulovaná skúška“, ako aj „Bárányho syndróm“, „Bárányho značka“ alebo „Bárányho ukazovací pokus“.

Od roku 1909 bol Robert Bárány ženatý s Idou Felicitas Berger-ovou, s ktorou mali dvoch synov a dcéru. Starší syn bol neskôr profesorom farmácie na univerzite v Uppsale a mladší profesorom medicíny v Caroline inštitúte v Štokholme; dcéra sa vydala za amerického fyzika. Napriek jeho zdravotnému postihnutiu bol Bárány počas svojho života vášnivým hráčom tenisu a horolezcom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu