obohatené tekutinou umožňujúcou väčšiu pohyblivosť. V prostate sa zlučuje močová rúra (urethra) a semenovod a vedú cez penis do vonkajšej časti tela. Únik semena nastáva spravidla ako následok sexuálneho vzrušenia pri orgazme a zriedkavo nevedome v noci počas spánku. Pri výrone semena sa vylúči cca. 3 – 5 mililitrov tekutiny.
Anatómia a fyziológia
Penis
Penis sa skladá z troch dutinkatých telies, z dvoch vedľa seba ležiacich Corpora cavernosa a z Corpus spongiosum s močovou rúrou (urethra). Corpora cavernosa sú obklopené hrubým obalom, Tunica albuginea, ktorá je zasa obalená Fascia penis. Corpora cavernosa obsahujú erektilné, špongiovité tkanivo. Systém trabekúl, ktorý pozostáva z hladkej svaloviny, väzivového tkaniva a nervov, ohraničuje kaverny. Najdôležitejšou cievou privádzajúcou krv je Arteria profunda penis. Vychádza z Arterie penis a je zásobovaná Arteriou pudenda interna a Arteriou iliaca interna z veľkej panvovej tepny Arterie iliaca communis.
Venózny odtok z penisu nastáva viditeľnými povrchovými žily, hlboko uloženými dorzálnymi žilami a hlboko uloženými žilami, ktoré odvádzajú krv z Corpora.
V ochabnutom stave je arteriálny prítok krvi k erektilným (dutinkatým) telesám cez stiahnuté artérie obmedzený na minimum. Kaverny majú kvôli kontrakcii svalstva v trabekulách malý objem a žily kaverien sa voľne vyprázdňujú cez Venae emissariae do troch opísaných odvádzajúcich žilových systémov. Prostredníctvom neuronálnych transportných látok (neurotransmiterov), ktoré sa vylučujú na základe nervových impulzov z miechy, dochádza pri erekcii k ochabnutiu hladkej svaloviny trabekúl a malých artérií v erektilných telieskach. Sínusoidy sa s rastúcim napĺňaním krvou vo vnútri hrubej Tunica albuginea rozťahujú a komprimujú tam tak odvádzajúce Venae emissariae ako aj malé žily medzi sínusoidami. Objem erektilných telies rasie na troj- až štvornásobok.
Ochabnutie hladkej svaloviny je sprostredkované transmiterom oxidom dusičnatým (NO). Ten sa uvoľňuje pri sexuálnej stimulácii a v hladkej svalovine stimuluje tvorenie druhého transmitera (second messenger). NO aktivuje enzým guanylacykláza, ktorý premieňa guanozíntrifosfát (GTP) na cyklický guanozínmonofosfát (cGMP). Ten na základe dosiaľ neznámeho mechanizmu podmieňuje ochabnutie hladkej svaloviny. cGMP sa v dutinkovom telese rozkladá enzýmom fosfodiesteráza typu 5 na guanozínmonofosfát. Po fosforylácii sa z neho znovu tvorí GTP, čím sa kolobeh uzatvorí.