Hmyz – užitočný, dotieravý alebo dokonca nebezpečný?
Odpor voči „hávedi“ pociťuje takmer každý. Hmyz patrí k článkonožcom (artropoda) a môže človeka pohrýzť a bodnúť, čo môže byť nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné. Lebo hmyz môže prenášať
Hmyz – užitočný, dotieravý alebo dokonca nebezpečný?
Odpor voči „hávedi“ pociťuje takmer každý. Hmyz patrí k článkonožcom (artropoda) a môže človeka pohrýzť a bodnúť, čo môže byť nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné. Lebo hmyz môže prenášať nielen mnohé choroby, ale môže vyvolávať aj alergie. Okrem toho ničia niektoré druhy hmyzu potraviny, oblečenie, čalúnené výrobky alebo nábytok. Na ochranu pred zdravotnými poškodeniami a vecnými škodami je teda dôležité, určité druhy hmyzu odháňať alebo ničiť.
Naopak však platí: Hmyz tvorí dôležitú časť kolobehu v prírode. Najmä pavúky, z ktorých majú mnohí ľudia strach, sú napr. vyslovene užitočné. Iný hmyz sa naproti tomu ľuďom páči svojou krásou – ako napr. motýle. Svet bez hmyzu by bol teda aj pre život človeka menej hodnotný. O to dôležitejšie je, presne sa o „neželaných hosťoch informovať. Ktorý hmyz je len dotieravý, ktorý spôsobuje škody a ako sa dá proti nemu zmysluplne bojovať?
Rozdelenie hmyzu na základe druhu spôsobenej škody
Biológovia do teraz poznajú asi 1,75 miliónov druhov zvierat. Najväčšou skupinou z nich je hmyz s 950 000 druhmi. V druhej najväčšej skupine rýb je známych len 25 000 druhov a cicavce sa rozdeľujú len na 4 630 druhov.
ploštica posteľná
Hmyz sa najprv rozdeľuje podľa toho, či lieta alebo lezie (čiže lozí, plazí sa alebo skáče). Pre úspešný boj proti lietajúcemu hmyzu musíme najprv poznať rozličné druhy.
Podľa druhu škody, ktorú určitý hmyz spôsobuje, sa rozdeľuje do štyroch skupín: dotieravý hmyz, škodcovia potravinových zásob, materiálni škodcovia a škodcovia zdravia. Hranice medzi skupinami sú však flexibilné, mnohí škodcovia potravinových zásob alebo materiálov tak súčasne môžu byť aj škodcami zdravia.
Všeobecné rady na predchádzanie hmyzu
Nasledovné tipy sťažujú hmyzu život v dome resp. sa postarajú o to, aby sa necítil dobre a nerozširoval sa:
Zabrániť alebo sťažiť priletenie a prilezenie hmyzu pomocou sieťok proti muchám na oknách. Skrine zatvárať.
Upchať diery: Hmyz tak nenájde žiadne nerušené skrýše. Ak je to monžne – upchať a utesniť dutiny, štrbiny a pukliny v stenách atď.
Čistota: Pravidelné vysávanie a čistenie podlahy, čistenie kobercov, čalúneného nábytku a spacích lôžok.
Možnosť na obranu pred materiálnymi škodcami: Pri kúpe textílií, najmä textílií do domácnosti dbať na to, aby boli odolné voči moľom a chrobákom. Toto vybavenie poskytuje permanentnú ochranu. Textílie odolné proti hmyzu majú spravidla k tomu príslušný údaj.
Textílie a oblečenie oprať alebo vyčistiť ešte pred tým, ako ich uložíme/uskladníme; podľa možnosti ich uzavrieme vo vreciach na šaty a uchovávame v chlade. Vložiť vrecká proti moľom, ktorých pach mole šatové odstrašuje. Levanduľa a cédrové drevo môžu mole tiež odháňať, nepomáhajú však proti larvám molí.
Veľa škodcom má najradšej teplé, zatuchnuté, dusné alebo tmavé prostredie. Vetranie ich vyženie! Aj vlhkosti v byte alebo pivnici by sa malo zabraňovať pravidelným vetraním (krátky „prievan“).
Voľne stojace otvorené potraviny hmyz priťahujú. Potraviny a aj krmivo pre zvieratá je preto treba vždy uchovávať vo vzduchotesných, pevne uzavretých dózach alebo nádobách a špajze, skrine alebo regály na potraviny je nutné udržiavať čisté. Smetné koše alebo vrecká so smeťami je treba odstraňovať čo najčastejšie – hlavne počas teplých ročných období.
Lôžka domácich zvierat čistiť rovnako dôkladne; mačkám a psom dať obojky proti hmyzu alebo ich nechať pravidelne „odblšiť“ u zverolekára.
Sladkastý zápach hnijúcich zvyškov ovocia a zeleniny láka najmä pri teplých teplotách všetok možný lezúci a lietajúci hmyz. Pomôže trochu pilín, piesku alebo prášku do kontajnerov na biologický odpad na zakrytie a vysatie vlhkosti v bio-odpade.
Tipy pre záhradkárov
Komáre ukladajú svoje vajíčka do vody. Preto by sa nádoby na dažďovú vodu mali až na dno pravidelne, najlepšie každých desať dní, čistiť alebo dobre zakryť. Ryby sa živia larvami komárov a v lete pomáhajú – nasadené do rybníka – redukovať roje komárov.