SME

Alois Alzheimer

Neurológ, Psychiater, Mozgový patológ Narodil sa: 14. júna 1864 v Marktbreite Zomrel: 1915 v Breslau   Začiatok je sotva postrehnuteľný: Ľahká zábudlivosť, degresívna (oslabujúca) schopnosť posudzovať veci a okolie, problémy s orientáciou a

Neurológ, Psychiater, Mozgový patológ Narodil sa: 14. júna 1864 v Marktbreite

Zomrel: 1915 v Breslau

Začiatok je sotva postrehnuteľný: Ľahká zábudlivosť, degresívna (oslabujúca) schopnosť posudzovať veci a okolie, problémy s orientáciou a častejšia duchaneprítomnosť dávajú tušiť, že s postihnutými niečo nie je v poriadku. Je to začiatok, prvé štádium choroby, kedy to začína ísť s mozgom dole kopcom. A cíti to i samotný postihnutý: je nepokojný, tuší, čo sa s ním deje, má strach a začína byť agresívny. V druhom štádiu nasleduje „odlúčenie od seba“, vlastnej osoby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Postihnutý nespoznáva ani svoje okolie, ako svojho partnera, má problémy s orientáciou, s hygienou, nedokáže dokonca ani sám jesť. Duševný a telesný prepad je okamžite postrehnuteľný. A potom prichádza tretie štádium. Môže trvať roky, ale i päť, šesť, osem rokov. V tomto štádiu je inteligencia postihnutého na úrovni novorodenca a až smrť zbaví postihnutého stratenej svojprávnosti a stratenej osobnosti.

Tento proces neustáleho oslabovania schopnosti mozgu, resp. duševnému rozvratu sa nazýva Alzheimerova choroba = Morbus Alzheimer, Demencia Alzheimerovho typu alebo jednoducho Alzheimer. Choroba je prostredníctvom diagnostických metód ťažko rozoznateľná (nápomocné môžu byť napr. testy k zachyteniu kognitívnych deficitov a tomografické vyšetrenia poskytujúce obraz o aktivite mozgu) a v súčasnosti ako i v blízkej budúcnosti nezastaviteľná a už vôbec nie liečiteľná. Špeciálnou terapiou je však možné odsunúť nezvratný koniec a mnohí pacienti prežívajú s chorobou až 15 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Známy psychiater Emil Kraemlin (1856 – 1926) pokrstil chorobu po svojom žiakovi Aloisovi Alzheimerovi, ktorý zomrel v relatívne skorom veku. O Alzheimerovom živote vieme v súčasnosti len veľmi málo. Údajne malo ísť o zmyselného, vtipného a tolerantného muža, ktorého najväčšou snahou ako lekára bolo pomáhať. Z času na čas ho zaraďujú medzi konzervatívnych obhájcov tzv. rasovej hygieny, ktorá sa neskôr stala v Nemecku doktrínou. Avšak tieto tvrdenia odporujú jeho životnému štýlu, pretože bol ženatý s bohatou židovkou. Jeho deti prežili len vďaka tomu, že neboli “plnokrvnými židmi”. Vďaka majetku svojej ženy sa mohol Alzhemier svojím vedeckým výskumom, ktoré boli odmenené ponukou vyučovať psychiatriu v Breslau. Alzheimer zomrel na infekciu, ktorá by sa o štvrťstoročie neskôr dala vyliečiť prostredníctvom penicilínu.

SkryťVypnúť reklamu

V mestskom ústave pre mentálne postinutých Alzheimer ošetroval 51 ročnú pacientku menom Auguste Deter, ktorá sem bola umiestnená 20. novembra 1901 a ktorá si okrem spomienky na vlastné meno veľa nepamätala. “Ako sa voláte?” spýtal sa jej. “Auguste”, vyjachtala zo seba po dlhšom váhaní. “Priezvisko?” “Auguste”. “Ako sa volá Váš manžel?” “Myslím, že Auguste”. Slovo po slove, niekoľko dní spovedal Alzheimer svoju zmätenú pacientku. Starostlivo kontroloval intelektuálne a rečové schopnosti a funkcie, reflexy a funkcie orgánov. Nepodarilo sa mu stanoviť diagnózu, bol bezradný presne ako jeho kolegovia, ktorých si prizval. O päť rokov postihnutá zomrela a Alzhemier si svedomito zaznamenal: “Všeobecná demencia” a “totálna apatia”. Nasledovala pitva a analýza mozgu, pri ktorej objavil “jedinečné a pozoruhodné chorobné procesy”: značné časti mozgovej kôry, umožňujúce pamäť, orientáciu a citový život boli silno pozmenené. Naproti tomu našiel bielkovinové usadeniny (o niekoľko desiatok rokov diagnostikované ako “anomálny” protein – amyloid), splstený zväzok vlákien, mŕtve nervové bunky – len pár výbežkov nervových buniek sa vyhlo rozpadu. Zvláštnosťou choroby bol ale fakt, že jej zavinením nastala demencia, hoci v mozgu neboli stopy arteriosklerózy. V roku 1906 uverejnil Alzhemier svoju vzorovú prípadovú štúdiu “Zvláštna choroba mozgovej kôry”. Bola archivovaná a – zabudnutá. Sotva sa našiel nejaký kolega – odborník, ktorý by mal záujem zaoberať sa skúmaním na pohľad bezvýznamnou chorobou, ktorá ešte k tomu nesľubovala príliš veľa reputácie, predovšetkým v odborných kruhoch. A dokonca aj po trištvrte storočia sa považovala za exotickú, zriedkavo sa vyskytujúca starecká demencia, odbitú v účebniciach pár riadkami, hoci len napr. v Nemecku ňou už trpeli státisíce ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa názoru Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa stane Alzhemierova choroba jedným z najväčších medicínskych problémov budúcnosti. Len v Európe žijú milióny postihnutých ľudí a keďže priemerný vek sa mierne predlžuje, toto číslo neustále narastá. Verejnosť si túto skutočnosť len málo uvedomuje, pretože priebeh choroby sa odohráva buď v privátnych kruhoch rodiny alebo v špeciálnych ústavoch. Iróniou je, že práve stale častejší výskyt tejto choroby u prominentných ľudí pozdvihol všeobecné vedomie o tejto chorobe a podnietil vedcou k jej intenzívnejšiemu skúmaniu. V roku 1996 bolo vo Frankfurte nad Mohanom otvorené centrum pre výskum Alzheimerovej choroby. Cieľom je samozrejme nájsť východiskové body k včasnému diagnostikovaniu a možnej terapii tejto zákernej choroby. Priekopníkom práve v tejto oblasti bol Alzheimer.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu