Ožarovanie, chemoterapia, chirurgia Ožarovanín alebo chemoterapiou možno v mnohých prípadoch zabrániť rastu tumorov alebo dosiahnuť úplnú involúciu tumoru. Tým sa zredukuje aj bolesť. Ten istý efekt sa dosiahne chirurgickým zmenšením nádoru. Aká liečba sa zvolí, musí samozrejme v jednotlivom prípade určiť lekár. Ožarovanie má napr. zmysel pri metastázach kostí alebo mäkkých častí, ako aj pri napínaní puzdra pečene alebo sleziny.
Blokády nervov, neurochirurgické metódy Ide o invazívne metódy, ktoré sú spojené s istými rizikami a vyžadujú prísny indikovaný postoj. V jednotlivom prípade však môžu byť veľmi účinné. Presné opísanie týchto metód na tomto mieste by prekročilo rámec, preto uvádzame len niektoré príklady: blokáda spúšťacieho bodu, blokáda plexu, blokáda sympatika, stimulačné metódy v blízkosti miechy, na mozgovom kmeni alebo na talame.
Akupunktúra, elektrostimulačné metódy, fyzioterapia Tieto metódy spravidla proti nádorovým bolestiam nepomáhajú. Sú však často dobre účinné pri dodatočných bolestiach ako napr. napätiach.
Liečenie psychických bolestí Psychické bolesti vznikajú u pacientov s rakovinou z rôznych príčin. Najdôležitejšími sú šok pri diagnóze, záťaž spôsobená nutnými operáciami a terapiami, neistotou budúcnosti ako aj zmenami v kontaktoch a vzťahoch k blížnym. Všeobecne možno len odporučiť, aby sme si takéto bolesti citlivo všímali, snažili sa o nich hovoriť a nájsť vhodnú individuálnu formu liečby. Možný spôsob, ktorý je pacientami s rakovinou spravidla dobre prijímaný, je prístup k psyché prostredníctvom umenia. Na mnohých klinikách majú dobré skúsenosti s terapiou zameranou na maľovanie. Týmto spôsobom sa pocity často môžu lepšie spracovať a vyjadrovať než napr. pri terapii rozhovorom.
Pumpy proti bolesti Ak orálne alebo transdermálne podávanie liekov nie je možné, dostatočne účinné alebo ak ich pacient odmieta, je nutná parenterálna aplikácia. Okrem obvyklých injekcií alebo infúzií sa zriadili takzv. pumpy proti bolesti. Cez istú skrinku, ktorá obsahuje depo s istým prípravkom proti bolesti, sa cez intravenóznu kanylu postupne podáva určitá dávka. V prípade potreby môže “bolus” uvoľniť pacient sám, aby zabránil prepuknutiam bolestí. Lekár (alebo evt. lekárnik) musí samozrejme depo v pravidelných odstupoch napĺňať. V zriedkavých prípadoch môže byť potrebné zaviesť pumpu proti bolesti katéterom do kanálu miechy, čiže aplikovať prípravok proti bolesti epidurálne alebo intratekálne.