Na dosiahnutie vytýčených cieľov liečby tumorov sa musia dodržiavať dva mimoriadne dôležité predpoklady:
Podávanie liekov má byť jednoduché a bezbolestné. Osvedčili sa orálne a transdermálne aplikačné formy, čiže tabletky resp. kapsule a kožné náplaste, ktoré odovzdávanjú farmakum cez kožu. Ďalšia dávka musí nasledovať už pred opätovným výskytom bolestí. Tým sa nezredukujú len bolesti ale aj strach pred bolesťami a zabráni sa psychickej závislosti.
Nesteroidné antireumatiká, NSAID Tieto ďaleko rozšírené “bežné” prípravky proti bolesti často účinkujú veľmi dobre aj pri nádorových bolestiach. Okrem toho sa osvedčili v kombinácii s nízko a vysoko účinnými opiátmi. NSAID pôsobia o.i. periférne v oblasti receptorov bolesti tým, že zvyšujú prah dráždivosti na vnímanie bolestí. Najdôležitejšími zástupcami sú ibuprofen, diclofenac, paracetamol a metamizol. Podávanie by malo nasledovať podľa preparátu dva- až trikrát denne.
V provm rade sa musí dbať na vedľajšie účinky v oblasti žalúdočno-črevného traktu, ktoré môžu siahať až ku krvácaniu sliznice a vzniku vredov. Pri dlhodobom užívaní by mala nasledovať prevencia medikamentóznou “ochranou žalúdka”. Ďalšími zriedkavými vedľajšiími účinkami sú alergické reakcie, obmedzenie funkcie pečene alebo obličiek ako aj zmeny krvotvorby.
Nízko účinné opiáty Podávanie, spôsob účinku a vedľajšie účinky nízko a vysoko účinných opiátov sú v princípe rovnaké. Pri prvých však od určitej intenzity bolesti nemôže viac nasledovať rast účinku zvyšovaním dávok. Od tohto času rastú len vedľajšie účinky a liečba by preto mala prejsť na vysoko účinné opiáty.
K zástupcom tejto skupiny patrí kodeín, dihydrokodeín, tramadol a tilidín N.
Vysoko účinné opiáty Liečba vysoko účinnými opiátmi sa musí začať včas a v dostatočne vysokom dávkovaní.
Spôsob účinku
Opiáty na rozdiel od NSAID pôsobia na bolesti centrálne, t.zn. v mozgu a mieche. Odtiaľ sa viažu na takzv. opiátové receptory a potláčajú tak prenos vzruchov v systéme vedúcom vzruchy. Kombináciou opiátov a NSAID nasleduje teda zabránenie bolestiam na rôznych miestach v tele. To vedie k nízkej spotrebe dávok oboch liekov, a tým k redukcii vedľajších účinkov.
Trvanie účinku opiátov
Rozlišujú sa rýchlo účinkujúce preparáty, ktorých účinok nastáva v priebehu asi 30 minút, avšak trvá len niekoľko hodín, a pomaly pôsobiace takzv. depotné prípravky. Prvé sú prípravkami voľby na liečbu akútnych stavov bolesti, napr. po operáciách alebo pri prepuknutiach bolestí počas dlhodobej terapie depotnými prípravkami. Tie posledné sa naproti tomu optimálne hodia na kontinuitnú liečbu. Veľmi obľúbená je aj aplikácia “náplastí proti bolesti”, ktoré veľmi pomaly uvoľňujú účinnú látku fentanyl. Náplasť sa musí vymieňať každý tretí deň.
Dávkovanie
Dávkovanie opiátov nasleduje individuálne podľa daných smerodatných dávok s cieľom bezbolestnosti. Podľa doby objavujúcich sa bolestí sa teda musí buď zvýšiť dávka alebo sa musí zvoliť dlhšie pôsobiaci prípravok. To znamená, že podľa dnes platných smerodatných dávok neexistuje pádny dôvod na šetrenie s dávkovaním opiátov! Pacient s rakovinou potrebuje svoj prípravok proti bolesti ako diabetik svoj inzulín.
Stanovenie optimálnej dávky
Bolesť nie je merateľná! Kontrola účinku je možná len výpoveďami pacienta. Pri tom sa osvedčilo hodnotenie bolestí pomocou stupnice napr. od 1-5 alebo od 1-100. Pomocou záznamov bolestí s pravidelnými záznamami sa môže efektivita terapie dobre preskúmať a dávka sa eventuálne môže prispôsobiť.
Vedľajšie účinky
Pri dlhodobej terapii opiátmi sa takmer bezpodmienečne objavujú vedľajšie účinky, ktoré sa musia liečiť. K tomu patrí obstipácia (= zápcha), nevoľnosť a zvracanie, svrbenie a únava. Pri predávkovaní dochádza k útlmu dýchania. Väčšina vedľajších účinkov, odhliadnuc od obstipácie, prebieha v rámci liečenia efektom navykania.
Ďalšie lieky Pri nádorovej terapii proti bolestiam sa dodatočne nasadzujú početné lieky.
Psychofarmaká
Antidepresíva, antiepileptiká a neuroleptiká majú sčasti bolesti brzdiaci účinok, sčasti sa dobre hodia na kombinovanú liečbu.
Kortizoidné prípravky
Tieto pôsobia hlavne pri kostných a mozgových metastázach, kvôli ich vedľajším účinkom sa však podávajú len krátkodobo.
Bisfosfonáty a kalcitonín
Tieto podporujúco pôsobia na látkovú výmenu kostí a predstavujú prostriedok voľby pri bolestivých kostných metastázach.