Čo spravidla spôsobuje problémy Kŕčovité bolesti v podbruší, bolesti hlavy alebo len pocit nevoľnosti sú najčastejšími symptómami každomesačnej menštruácie. Predovšetkým mladé ako aj veľmi štíhle ženy trpia na takzvanú “primárnu dysmenoreu”. Tieto bolesti vznikajú výlučne menštruáciou bez toho, aby existovalo iné ochorenie pohlavných orgánov. Vyskytujú sa počas puberty resp. pred prvým tehotenstvom. Pritom sú krvácania zo začiatku bolestivé a sú spojené s kŕčovitými ťažkosťami.
Inou formou menštruačných bolestí je “sekundárna dysmenorea”. Tieto bolesti sú spojené s organicky podmienenými ochoreniami a z nich vyplývajúcimi menštruačnými bolesťami. Môžu byť následkom mechanických prostriedkov na zabránenie počatia v oblasti krčku maternice (napr. vnútromaternicovým pesarom) alebo môžu byť vyvolané aj gynekologickým ochorením (napr. endometriózou, zápalmi alebo myómami). Spúšťačmi môžu byť aj duševné záťaže ako nevyplnená túžba po dieťati ako aj osobné sklamania alebo sklamania v zamestnaní. Pri sekundárnej dysmenoree musí lekár dodatočne liečiť základné ochorenie.
Počas mesačného krvácania trpia niektoré ženy okrem kŕčovitých bolestí v podbruší napr. aj bolesťami hlavy a bolesťami v chrbte, pocitom plnosti a nevoľnosťou až k zvracaniu alebo hnačke. Výkonnosť je tak celkovo obmedzená. U desiatich percentách všetkých postihnutých sú ťažkosti tak silné, že sú čiastočne práceneschopné a musia ostať v posteli.
Predchádzajúca téma
Menštruácia - história Nasledujúca téma
Menštruácia - terapia