Všeobecné informácie Úspešná terapia často roky trvajúcej migrény sa nedá dosiahnuť v krátkom čase. Dlhodobo sa dá úspech docieliť najskôr kombináciou medikamentóznych opatrení a opatrení bez liekov. Spôsob liečby sa orientuje podľa rozahu migrény; vyliečenie však nie je možné. Pri terapii napokon ide o zmiernenie symptómov.
Všeobecné opatrenia Pri záchvate migrény pomáhajú studené obklady, ktoré bolesť zmierňujú, ako i utiahnutie sa do tmavej, tichej miestnosti, aby sa čo najviac vylúčili vzruchy. Môže pomôcť aj spánok. Dlhodobo sa možno pokúsiť ovplyvniť spúšťacie faktory. K tomu patrí zrieknutie sa určitých potravín ako sú syr, čokoláda, alkohol a glutamát. Rovnako by sme si mali zvyknúť na pravidelný rytmus spánku a bdenia a natrénovať si určité metódy prekonávania stresu.
Medikamentózna liečba Pri liečbe migrény sa musí rozlišovať medzi terapiou záchvatu migrény a terapiou v takzvanom intervale bez ťažkostí.
Záchvat migrény Samostatná medikácia pri ľahkých až stredne ťažkých bolestiach hlavy
Najprv by sa malo užiť takzvané antiemitikum na zlepšenie vegetatívnych sprievodných symptómov – ako napr. nevoľnosť. Tieto tiež spôsobujú, že analgetiká, čiže vlastné prípravky proti bolesti, môžu byť telom lepšie vstrebávané a môžu lepšie účinkovať. Analgetikum metoclopramid (Paspertin®) sa užíva orálne alebo rektálne, domperidon (Motilium®) orálne.
Analgetiká Po 15 až 20 minútach môžu potom nasledovať analgetiká, a síce
kyselina acetylsalicylová, napr. Acylpirín®, vo forme žuvacej tablety alebo ako šumivý nápoj, paracetamol (ben-u-ron®), orálne alebo - ako čapík – rektálne, ibuprofen (Brufen®).
Dôležité je to, že lieky dávkujete dostatočne a neužívate žiadne kombinované preparáty, ktoré napríklad obsahujú kofeín, pretože tieto môžu viesť k trvalým bolestiam hlavy.
Lieky na recept pri stredne ťažkých až ťažkých bolestiach hlavy
Triptány V posledných rokoch sa pri vývoji špeciálnych účinných látok docielili veľké pokroky, napr. – pokiaľ ide o selektívne účinný serotonín – pri agonistoch. To sú účinné látky, ktoré majú ten istý účinok ako telu vlastný serotonín. Prvým zástupcom tejto skupiny bol sumatriptan. Najnovším vývojom tejto skupiny látok je naratriptan, ktorý je vďaka svojej schopnosti pretlačiť hematoencefalitickú bariéru, ako aj vďaka svojmu dlhému polčasu rozpadu obzvlášť efektívny.
Triptány sú látky s najlepším účinkom pri akútnom záchvate migrény. Pôsobia v každej dobe počas záchvatu a pomôžu aj proti typickým sprievodným úkazom ako je nevoľnosť a zvracanie.
Triptány by sa nemali užívať počas výskytu symptónov aury. Pri dlhotrvajúcich záchvatoch sa môžu – častejšie ako pri ASS alebo ergotamínoch – objavovať bolesti hlavy (takzv. „headache recurrence“); vtedy je potrebná ďalšia dávka.
V súčasnosti sú povolené triptány sumatriptan (Imigran®), zolmitriptan (Asco Top®), naratriptan (Naramig®), rizatriptan (Maxalt®), almotriptan (Almogran®). Výber rôznych triptánov nastáva individuálne podľa dávkovania a aplikačnej formy (tabletka, poťahovaná tabletka, čapík, nosový sprej alebo subkutánna injekcia).
Triptány by sa nemali užívať pri ochorení koronárnych ciev, pri poruchách prekrvenia rúk (Raynaudova choroba) alebo mozgových ciev (obzvlášť pri diabetes, zvýšených hodnotách tuku v krvi, fajčení a nadváhe) ako aj pri obmedzenej funkcii pečene alebo obličiek.
Pozor: Nikdy neužívajte triptány a ergotamíny súčasne. Doba čakania po podaní ergotamínov je 24 hodín.
Triptány môžu vyvolávať vedľajšie účinky ako sú tlak v oblasti hrudníka, triaška, pocit tepla, strach, únavu, pocit slabosti a omámenia. Ak by dlhšie pretrvával prudký pocit úzkosti na hrudi, obráťte sa ihneď na lekára, pretože to poukazuje na zúženie koronárnych ciev. Na dlhšiu dobu triptány vysaďte.
Ergotamíny Ako druhá voľba po triptánoch môžu byť nasadené, ak sa neobjaví nijaké zlepšenie, takzvané námeľové alkaloidy, napr. ergotamín. Môžu byť podávané orálne, teda ústami, alebo ako čapík. V súčasnosti sa námeľové alkaloidy už neodporúčajú, nanajvýš ešte pri veľmi dlhých záchvatoch migrény alebo pri mnohonásobných „recurrences“. Kto bol však nimi doteraz liečený, a dobre ich znášal, nemal by ich vysadiť.
Užívajú sa:
ergotamíntartrat (napr. ergo sanol®) rektálne alebo orálne alebo dihydroerotamín (DHE, Dihydergot®) podávaný intramuskulárne alebo subkutánne.
Ergotamín a DHE by sa mali predpisovať ako monosubstancie a nie – ako je v Nemecku zvykom – ako zmiešané prípravky.
Pozor pri nekontrolovanom užívaní prípravkov proti bolesti! Častejšie sa objavujúce bolesti hlavy si nechajte vyšetriť lekárom. Pre všetky prípravky (analgetiká, triptány, ergotaminy) platí:
Úžívanie nesmie byť častejšie ako desať- až dvanásťkrát v mesiaci, inak vzniká nebezpečenstvo liekmi indukovanej bolesti hlavy.
Ani menované prípravky proti bolesti, ani námeľové alkaloidy sa nehodia na terapiu v intervale bez ťažkostí, pretože dlhodobé užívanie môže viesť k dlhodobej bolesti hlavy ako aj k žalúdočnej neznášanlivosti. Dlhšie užívanie námeľových alkaloidov skrýva okrem toho nebezpečenstvo ergotizmu. Pod tým rozumieme poruchy prekrvenia až uzatvorenie ciev, ktoré môže postihnúť všetky orgány.
Profylaxia
Počas intervalu bez ťažkostí môže mať v niektorých prípadoch zmysel užívanie liekov. Tak je to napríklad v prípade, keď sa záchvaty migrény objavujú častejšie ako trikrát za mesiac a na akútnu liečbu nereagujú dostatočne, alebo keď vedľajšie účinky nie sú pre liečeného pacienta tolerovateľné. Aj záchvaty migrény, ktoré trvajú dlhšie než 48 hodín, by mali byť profylakticky liečené, rovnako ako také, ktoré pacient subjektívne pociťuje ako neznesiteľné. Aj komplikované záchvaty migrény – to sú prejavujúce sa neurologické výpadky, ktoré pretrvávajú dlhšie ako sedem dní – si vyžadujú dodatočnú medikamentóznu prevenciu.
Profylaxia môže zredukovať častosť, vážnosť a trvanie záchvatov migrény – v ideálnom prípade až na 50 %, a predchádzať trvalej bolesti hlavy indukovanej liekmi.
Profylaktikami migrény prvej voľby sú betablokátory metoprolol a propranolol alebo kalciumaltagonist flunarizín. Inak sa odporúča kyselina valproová, nesteroidné antireumatiká, DHE, kyselina acetylsalicylová, magnézium alebo serotonínové antagonistá Lisurid a Pizotifen.
Terapia bez liekov Okrem medikamentóznych terapeutických možností existujú ešte iné účinné možnosti liečby, ktoré vyvolávajú ďaleko menej vedľajších účinkov ako väčšina liekov.
Záchvat migrény
Pri akútnom záchvate migrény sa osvedčili nasledovné metódy:
Tréning ciev (tréning vazokonstrikcie): Pri pacientoch s migrénou bez aury stojí často v popredí pulzujúca bolesť spánkov. Roztiahnuté cievy počas akútneho záchvatu by sa mali vlastnou vôľou ani opäť stiahnuť (vazokonstrikcia = stiahnutie ciev), a tým ovplyvniť bolesť. Fyzické opatrenia: Na zmiernenie bolestí sa môžu aplikovať studené obklady. Mnohí sa stiahnu do ústrania a v tichu nachádzajú uľahčenie.
Intervalová liečba
Behavoriálne medicínske techniky Slúžia k tomu, aby sa isté vzory správania, ktoré sme sa v priebehu nášho života naučili, zmenili v pozitívnom zmysle. Pacienti s migrénou sa majú hlavne naučiť prekonávať také vzory správania, ktoré podporujú spúšťacie faktory.
Ako spoľahlivé metódy platia psychologické ovládnutie bolesti, kognitívne techniky, progresívne uvoľnenie svalstva, biofeedback, tréning na zvádnutie stresu a vytrvalostný šport.
Iné metódy Ďalšou metódou je autogénny tréning, akupunktúra, homeopatia alebo hypnóza, ktorej účinnosť je však (zatiaľ) otázna.
Denné záznamy bolesti hlavy Sebapozorovanie na jednej strane uľahčuje diagnózu. Na druhej strane sa môžu určiť súvislosti medzi každodennými situáciami a výskytom bolestí hlavy. Čím lepšie poznáme vyvolávacie faktory, tým skôr sa im môžeme vyhnúť.
Do kalendára sa počas viacerých týždňov vpisujú nasledovné údaje:
stupeň ťažkostí, doba a lokalizácia bolesti hlavy sprievodné symptómy (napr. mihanie pred očami, nevoľnosť) osobitné javy, ktoré nie sú na dennom poriadku (napr. stres, vzrušenie, diéta, zmeny času spánku) požitie určitých potravín: syra, alkoholu, čokolády, jedál obsahujúcich glutamát, párkov, druh a množstvo užitých liekov, resp. iných použitých opatrení.