Všeobecné informácie Pacienti s migrénou trpia na túto chorobu často dlhé roky. Bežný deň býva vo veľkej miere ovplyvňovaný symptómami. Postihnutí sa nie náhodou vo svojich aktivitách cítia obmedzovaní starosťami a obavami spojenými s chorobou. Už len strach z ďalšieho záchvatu migrény drasticky znižuje ich kvalitu života. Vyhýbajú sa alebo rušia rôzne aktivity, aby sa vyhli vyvolávajúcim momentom.
Aj deti musia brať ohľad na záchvaty migrény svojich matiek; čo u matiek naopak vedie k latentnému zlému svedomiu. K tomu prichádzajú sprievodné symptómy ako sú citlivosť na svetlo a hluk alebo nevoľnosť. Najväčším problémom pacientov s migrénou nakoniec je udržať si svoje každodenné vzťahy a povinnosti v poriadku. A to často s predstavou, že sa na tom v najbližších rokoch nič nezmení.
Čo môžeme robiť sami? Pacienti s migrénou sa spravidla pokúšajú vyhýbať sa situáciám, ktoré su im známe ako “vyvolávače” (spúšťacie faktory) – či sa jedná o určité podnety, alebo ide o zrieknutie sa rôznych potravín, vyhýbanie sa stresu a pod. To mimochodom vedie k nesprávnej predstave priameho okolia, predovšetkým čo sa týka ich osobnosti. Pacienti s migrénou bývajú kvôli ich vyhýbavým stratégiám často považovaní za vynútených a neflexibilných.
Nepripúšťajte si tieto predsudky! Mnoho ľudí trpí migrénou. Je to choroba a nie sociálny nedostatok. Pomocou kontrolného zoznamu k migréne sa naučte spoznať a vyvarovať sa Vašim osobným spúšťačom.
Ďalšie užitočné opatrenia na prevenciu
pravidelný rytmus spánku a bdenia vyhýbanie sa silným výkyvom teplôt (napr. sauna) vytrvalostné športy, prispievajú k uvoľneniu nijaká záťaž vlastnej osobnosti, vyhýbajte sa tlaku a stresu užívajte si života podľa Vášho rytmu