Všeobecné informácie Na základe objavujúcich symptómov sa môžu rozlišovať rôzne formy migrény. Internacionálna klasifikácia rozlišuje o.i.nasledovné formy migrény: migrénu bez resp. s aurou, oftalmoplégickú migrénu a retinálnu migrénu ako aj periodické symptómy v detstve ako predchodcu migrény.
Migréna bez aury Migréna bez aury, ktorá sa kedysi označovala aj ako “jednoduchá” migréna, je najčastejšie sa vyskytujúcou formou migrény. Je charakteristická pomaly sa stupňujúcimi, väčšinou jednostrannými bolesťami hlavy, ktoré väčšinou trvajú 4 až 72 hodín. Bolesti hlavy sú sprevádzané buď nevoľnosťou alebo sú pacienti citliví na hluk a svetlo a zdržiavajú sa prednostne v tichých, zatemnených miestnostiach.
Diagnostické kritéria migrény bez aury
trvanie záchvatov bolestí hlavy 4-72 hod. minimálne 2 z nasedovných 4 kritérií: jednostranná bolesť (zmena strán počas a medzi záchvatmi je možná) bodavá, pulzujúca bolesť stredná až vysoká intenzita bolesti závislosť od záťaže dodatočne minimálne jeden vegetatívny symptóm: nevoľnosť, zvracanie citlivosť na svetlo a hluk
Migréna s aurou Pri tejto forme migrény, ktorá sa označuje aj ako “klasická” migréna alebo “migraine accompagné”, sa dodatočne k už opísaným symptómom objavujú ešte neuologické symptómy, ktoré sa zhrňujú pod pojem aura. Môžu to byť tieto:
Poruchy videnia: Pacienti najčastejšie opisujú svetelné úkazy vo forme hrotov (fibliračný skotóm), ktoré sa premiestňujú zo stredu zorného poľa smerom von, a na niekoľko minút sú nasledované maloplošným až úplným výpadkom zorného poľa. Výpadok takéhoto druhu môže prebiehať bez ďalších symptómov a môže trvať 15 až 30 minút. Poruchy reči Ochrnutia alebo poruchy vnímania: Vyskytujú sa typicky jednostranne – na strane ležiacej oproti bolesti hlavy. Ako symptóm sa prejavuje ľahká svalová slabosť ruky alebo zriedkavejšie nohy alebo chodidla.
Jednotlivé symptómy netrvajú dlhšie než 60 minút. Môžu sa však objavovať aj dlhšie (prolongčne), teda dlhšie než jednu hodinu. Mimoriadnym prípadom by v tejto súvislosti bol výskyt aury bez bolesti hlavy.
U mladých žien sa pozoruje osobitná forma migrény s aurou, migréna basilaris. Dodatočne k bolestiam hlavy v tyle ako aj k poruchám videnia trpia pacientky neistotou chôdze, šumením v ušiach, závratom a poruchami vnímania v rukách a na tvári.
Oftalmoplégická migréna Oftalmoplégická migréna sa taktiež prejavuje na oku, postihuje však sietnicu, a tým vnímanie vizuálnych vzruchov. Okrem typických migrénnych symptómov sa prejavuje opakovanými záchvatmi výpadkov zorného poľa na jednom oku, ktoré trvajú dlhšie ako 1 hodinu.
Status migraenosus Možnými komplikáciami v priebehu migrény sú status migraenosus a migrenózny infarkt. O statuse migraenosus hovoríme, keď napriek intenzívnej terapii prejde záchvat migrény do ďalšieho záchvatu a trvá dlhšie než 72 hodín. Kvôli pretrvávajúcemu zvracaniu sú pacienti často dehydrovaní, t.zn., že im chýbajú tekutiny, a kolabujú. Títo pacienti musia byť ošetrovaní nemocnične. Migrenózny infarkt je charakteristický symptómami aury, ktoré sa v priebehu siedmych dní celkom nestrácajú a/alebo sú sprevádzané ischemickým záchvatom, čiže mozgovou porážkou. V tejto súvislosti sa predtým hovorilo o „komplikovanej“ migréne.
Migréna u detí Podľa odhadov Nemeckej spoločnosti bolestí hlavy a migrény má migrénu už asi sedem percent detí vo veku od 7 a 15 rokov. Symptomaticky sa záchvaty podobajú záchvatom u dospelých. Na rozdiel od nich sa bolesti hlavy častejšie objavujú obojstranne, sprevádzané tupou intenzívnou bolesťou na čele. Menej silne sa prejavujú sprievodné symptómy a dĺžka záchvatu, s vekom však rastú. Záchvaty sú kratšie než u dospelých, trvajú však minimálne jednu hodinu. Typickou je aj nevoľnosť, bolesti brucha a zvracanie. Tieto symptómy sa v zriedkavých prípadoch môžu objavovať aj bez bolestí hlavy. U niektorých detí sa migréna prejavuje vo forme záchvatov závratu s nevoľnosťou a zvracaním. Pred záchvatom môže dochádzať aj k neurologickým výpadkom. Často opisujú „fantastické obrazy“ (syndróm Alice v Krajine zázrakov).
Bolesti hlavy sa u detí prejavujú zmenou správania. Obvyklé činnosti sa zastavujú, deti sa uťahujú do ústrania a vyhľadávajú ticho.