Všeobecné informácieHypotonickú bolesť hlavy už raz väčšina dospelých ľudí zažila. S približne 29 miliónmi postihnutých je najčastejšou variantou bolesti hlavy. Zjavuje sa cez deň v oblasti čela, ale aj na stranách lebky, a nedá sa presne lokalizovať, ale rozdeľuje sa – vychádza väčšinou z tyla – tupo a ťažko celou oblasťou, niekedy celým telom. Bolesti sú zriedkavo tak silné, že postihnutého vyradia z boja; prejavujú sa skôr v pozadí ako zdroj rušenia.
Môžu sa objavovať epizodicky (menej než 180 dní ročne) alebo aj chronicky (viac ako 180 dní ročne). Niekedy (skôr zriedkavo, na rozdiel od migrény) bývajú sprevádzané poruchami spánku, závratom, nevoľnosťou a poruchami videnia. Mnoho pacientov s chronickými hypotonickými bolesťami hlavy trpia aj na depresie.
PríčinyPríčinami hypotonickej bolesti hlavy sú svalové napätia v oblasti šije a ramien ako aj v oblasti očných a tvárových svalov, čím je spôsobený príliš malý prívod krvi do mozgu. Tieto napätia vznikajú napríklad stresom, v oblasti krčných stavcov artrózou, škrípaním zubami, príliš krátkym spánkom, príliš veľkým množstvom nikotínu, chybným držaním tela ako aj preťažovaním očí pri zlom osvetlení pri čítaní alebo ak chýbajú okuliare.
U pacientov s príležitostne sa objavujúcimi bolesťami sú spúšťače (ako stres, zmena počasia) ešte znateľné; u ľudí s chronickými bolesťami nie sú už viac „zodpovedné“ žiadne vonkajšie faktory.
Experti hovoria ešte o ďalšej možnej príčine, a to o poruche v systéme mozgu, ktorý spracováva bolesť, ktorá môže byť vyvolaná aj takými dlhodobými faktormi ako je chybné držanie tela, stres a strach. U pacientov s hypotonickou bolesťou hlavy je pravdepodobne znížená citlivosť na bolesť, takže bolestivé dráždenie cítia neskôr ako zdraví ľudia.
DiagnózaDôležité je, aby sa aj tieto bolesti hlavy – ako aj migréna –jednoznačne vysvetlili, aby sa vylúčil hlavne nádor na mozgu, zranenia alebo aj zápal mozgových blán. V nijakom prípade by sme nemali dlhodobo užívať prípravky proti bolesti bez toho, aby sme to konzultovali s lekárom, aj keď je tieto lieky možné dostať bez receptu. Inak môže dôjsť k vedľajším účinkom ako sú žalúdočno-črevné ťažkosti, vredy, krvácanie, analgetická bolesť hlavy a poškodenie obličiek (analgetická nefropatia).
Čo sa týka diferenciálnej diagnózy, mali by sa hypotonické bolesti hlavy rozlíšiť od iných foriem bolestí hlavy ako sú migréna, kombinovaná bolesť hlavy, analgetická bolesť hlavy alebo Clusterova bolesť hlavy.
Nasledujúce príznaky upozorňujú na hypotonickú bolesť hlavy
Objavilo sa minimálne desať predchádzajúcich epizód bolestí hlavy zodpovedajúcich následne uvedeným podmienkam. Bolesť trvá 30 minút až 7 dní. Zhodujú sa minimálne dve z následne uvedených charakteristík bolesti: Bolesť je tlaková až ťahavá, nie pulzujúca Intenzita bolesti je ľahká až mierna, zvyšné telesné aktivity sú v každom prípade obmedzané, ale nie znemožnené Obojstranná lokalizácia Nijaké zosilnenie pri stúpaní do schodov alebo pri iných podobných telesných aktivitách Zhodujú sa obe následne uvedené podmienky: Žiadna nevoľnosť alebo zvracanie (môže sa vyskytnúť strata chuti do jedla) Chýba fotofóbia a fonofóbia, jedna z nich sa môže vyskytnúť TerapiaMalo by sa začať fyzikálnymi pomocnými prostriedkami. Prekrvenie mozgu sa dá rozprúdiť dráždením chladom na čele alebo striedavými kúpeľmi chodidiel teplou a studenou vodou. Proti napätiam pomáhajú dráždenia teplom na šiji horúcimi obkladmi, teplý kúpeľ celého tela alebo masáž. Ak práve nie je k dispozícii masér na chrbát a šiju, môžeme sa masírovať sami, pričom použijeme ukazováky a prostredníky alebo dlane a minimálne päť minút vykonávame s ľahkým tlakom krúživé pohyby na spánkoch.
Ak fyzikálne pomocné prostriedky neúčinkujú, musíme siahnuť po iných opatreniach.
Epizodická bolesť hlavy hypotonického typu
Pri príležitostne sa objavujúcej hypotonickej bolesti hlavy možno siahnuť po:
analgetikáchPri užívaní analgetík musíme dbať na nasledovné body:
prípravky by sa mali nasadiť len drátkodobo a kontrolovane užívanie môže travť maximálne desať dní v mesiaci nemajú sa používať žiadne iné kombinované preparáty kyselina acetylsalicylová (napr. Acylpirín®) alebo paracetamol (napr. Benuron®) sa užívajú po jednotlivých dávkach 500 – 1000 mg alternatívne sa môžu nasadiť aj nesteroidné antireumatiká ako ibuprofen (napr. Dolgit®) po jednotlivých dávkach 400 – 800 mg miestne aplikovanom mätovom oleji (Oleum menthae piperitae)Chronická bolesť hlavy hypotonického typu
Pri chronickej bolesti hlavy lekár kvôli nebezpečenstvu zneužitia prípravku proti bolesti nepredpíše žiadne analgetiká. Prvou voľbou sú tricyklické antidepresíva, ktorých mechanizmus účinku spočíva v ovplyvňovaní centrálneho prahu bolesti. Nejedná sa teda o antidepresívnu liečbu v užšom slova zmysle. Účinok sa dostavuje zvyčajne 14 dní po začiatku s liečbou, terapia trvá približne šesť mesiacov. Pacient musí byť oboznámený s mechanizmom účinku a s vedľajšími účinkami, pretože vedľajšie účinky sa objavujú rýchlo, terapeutické efekty však pomaly.
Terapeutické metódy bez liekov
Pretože sama farmokoterapia často nie je účinná, mala by dodatočne nasledovať behaviorálna psychoterapia. Ako terapeutické metódy prichádzajú do úvahy psychologické zvládnutie bolesti (kognitívne techniky, progresívne uvoľnenia svalstva a biofeedback), ako aj tréning na zvládnutie stresu. Usmerňovanie a starostlivosť o pacienta sú pri hypotonickej bolesti hlavy jednými z najdôležitejších opatrení. V denníkových záznamoch o bolestiach hlavy by sa mala zachytiť intenzita a trvanie bolesti hlavy, druh a množstvo prípravku proti bolesti, spúšťače a sprievodné symptómy. Pacienti by sa mali naučiť rozpoznávať svoje osobné stresové faktory a cielene im vzdorovať. Ďalej sú účinné:
vedomé rozvrhnutie dňa fyzický vytrvalostný tréning (napr. beh, plávanie, bicyklovanie 3x30 minút týždenne) vyvážená strava správne sedenie na pracovisku pri poruchách spánku zaviesť opatrenia podporujúce spánok liečebná gymnastika a evtl. cvičenia vo vode často sa aplikuje akupunktúra, akupresúra a transkutánna nervová stimulácia (TENS). Mnoho pacientov pritom hovorí o dobrých výsledkoch dosiahnutých pomocou akupunktúry. (chiropraktické metódy sa nepredpisujú)Terapie v stave skúšania: botulinotoxín
V súčasnosti prebiehajú štúdie o efekte botulinotoxínu. Táto látka sa pritom vo veľmi malom množstve vstrekuje do niekoľkých svalov na čele a šiji. Terapia má málo vedajších účinkov, efekt má vydržať minimálne dva mesiace.
Botulinotoxín sa považuje za liek, ktorý extrémne ochabuje svalstvo, na čom sa má o.i. zakladať účinok pri chronickej hypotonickej bolesti so zvýšeným napätím svalstva. Botulinotoxín sa pri rade neurologických ochorení s dobrým výsledkom a malou kvótou vedľajších účinkov nasadzuje už okolo 15 rokov.