Klastrové (alebo clusterové) bolesti sú jednými z najnepríjemnejších bolestí hlavy.
Našťastie sú medzi ľuďmi veľmi zriedkavé. No ak už niekto klastrové bolesti hlavy má, trápia ho aj niekoľko rokov.
Svoj názov tieto intenzívne bolesti hlavy získali pre to, že sa objavujú v záchvatových zhlukoch (klastroch) aj niekoľkokrát do dňa.
Príznaky klastrovej bolesti hlavy
Clusterové bolesti hlavy sú prudké a prichádzajú náhle bez náznakov. Často sa objavujú v záchvatoch, väčšinou v rovnakej dobe a často v noci. Záchvat môže trvať 15 minút až viac ako hodinu. Periódy bolesti však môžu trvať týždne, mesiace alebo roky.
Typické symptómy klastrovej bolesti hlavy sú:
- bolesť väčšinou lokalizovaná za okom alebo okolo koreňa nosa,
- záchvaty bolesti aj viackrát denne po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov,
- nočný výskyt v počiatkoch ochorenia a budenie zo spánku na bolesť,
- sčervenenie očných spojoviek,
- slzenie,
- opuch a poklesnutie viečka,
- zúženie zrenice,
- a “tečenie” z nosa.
Rozlišujú sa epizodické clusterové bolesti hlavy, ktoré sú charakteristické striedaním periód so záchvatmi bolesti a fáz bez ťažkostí, a chronické klastrové bolesti hlavy, pri ktorých sú bezbolestné intervaly vždy kratšie ako dva týždne.
Klastrová bolesť alebo migréna?
Oba typy bolesti hlavy sa líšia v dobe trvania, častosti výskytu a tiež v oblasti hlavy, ktorú postihujú.
- Miesto: Kým migrénu zvyčajne cítiť na celej polovici hlavy alebo na celej hlave, klastrova bolesť sa prevažne sústredí za okom.
- Trvanie: Kým záchvat klastrovej bolesti hlavy zvykne trvať okolo hodiny, no objavuje sa viackrát v priebehu dňa, migréna zvyčajne bolí v kuse celý deň či dlhšie s tým, že jej intenzita môže kolísať.
- Sprievodné príznaky: Pri migréne majú ľudia citlivosť na svetlo a zvuky a pociťujú nevoľnosť až zvracanie. Pri klastrovej bolesti k zvracaniu a nevoľnosti nedochádza, pacientovi však môže sčervenať a opuchnúť zasiahnuté oko.
- Správanie: Kým pri migréne postihnutí vyhľadávajú ticho a tmu, pri klastrovej bolesti hlavy môžu byť pacienti nepokojní.

Spúšťače clusterovej bolesti hlavy
Najčastejším spúšťačom sú alkohol a nikotín. Mnohí ľudia s klastrovými bolesťami sú fajčiari, no vysadenie nikotínu bolesti nevylieči.
U niektorých ľudí môžu k bolestiam hlavy viesť aj zmeny v počasí a niektoré liečivá.
Klastrove bolesti sú veľmi zriedkavé, no najčastejšie postihujú mužov medzi 20 a 50 rokom života. Ak má klastrove bolesti váš rodič alebo súrodenec, máte vyššie riziko ich vzniku.
Liečba klastrovej bolesti
Liečba pozostáva zo zmierňovania príznakov a predchádzania záchvatov. Na clusterovú chorobu ako takú však neexistuje liečba.
Kyslík
Pri akútnom záchvate môže pomôcť zmierniť bolesť vdychovanie 100 percentného kyslíka. Zmiernenie príznakov sa dostavuje už po 15 minútach.
Triptány
Na ošetrenie akútneho záchvatu sa osvedčila aj injekcia sumatriptánu, ktorý je iba na predpis. Používa sa tiež pri liečbe migrény. Príznaky týchto dvoch druhov bolestí hlavy môžu byť spôsobené prechodným rozšírením ciev v mozgu. Predpokladá sa, že sumatriptán tieto cievy zužuje a poskytuje tak úľavu od bolesti.
Prevencia pred bolesťou
Na prevenciu pred ďalšími záchvatmi môžu byť pri epizodických priebehoch podávané niektoré liečivá ako
- verapamiliumchlorid, ktorý môže mať vedľajšie účinky ako zápchu, nevoľnosť a nepravidelný srdcový tep,
- kortikosteroidy ako napríklad prednizón môžu rýchlo odstrániť prebiehajúci záchvat, majú však veľa vedľajších účinkov a tak sa zvyčajne používajú len dočasne,
- lítium sa môže používať ako prevencia pred vznikom dlhotrvajúcej a chronickej klastrovej bolesti hlavy. Počas liečby lítiom je potrebné pravidelne robiť krvný obraz, aby sa predišlo závažným vedľajším účinkom.
Domáca liečba
Záchvatom môžete predísť, ak dodržiavate pravidelný spánkový režim. Počas záchvatového obdobia chodievajte spať a vstávajte vždy v rovnakú dobu.
Vyhýbajte sa tiež alkoholu. Záchvaty môžu spúšťať všetky druhy alkoholu vrátane piva, vína a tvrdého alkoholu.
Bežné lieky proti bolesti nezaberú
Clusterové bolesti nereagujú, alebo reagujú len málo, na bežné lieky proti bolesti hlavy. Taktiež na ne nezaberajú relaxačné cvičenia a iné doplnkové liečby ako cvičenie a výskumy nedokazujú ani účinnosť akupunktúry, ktorá naopak funguje proti migrénam a tenznej bolesti hlavy.
Alternatívna liečba clusterovej bolesti hlavy
Pred začatím akejkoľvek alternatívnej liečby sa najskôr poraďte s lekárom.
- Záchvaty klastrovej bolesti môže zmierniť hormón melatonín, ktorý ovplyvňuje biologické hodiny tela. Výskumy ukazujú, že účinná dávka je desať miligarmov.
- Kapsaicín - látka získavaná z čili papričiek, môže zmierniť častosť aj silu klastrových záchvatov. Výskumy naznačujú, že podanie kapsaicínu do nosa môže zmierniť silu bolestí hlavy zhruba osem dní po začatí podávania.