SME

Fibromyalgia

Prehľad Pod fibromyalgiou rozumieme ochorenie, ktoré je charakteristické dlhotrvajúcimi bolesťami v oblasti pohybového aparátu (šľachy, svaly). Okrem toho nie sú zriedkavé všeobecné chorobné symptómy, poruchy spánku a depresie. Väčšinou sú

Prehľad

Pod fibromyalgiou rozumieme ochorenie, ktoré je charakteristické dlhotrvajúcimi bolesťami v oblasti pohybového aparátu (šľachy, svaly). Okrem toho nie sú zriedkavé všeobecné chorobné symptómy, poruchy spánku a depresie. Väčšinou sú postihnuté ženy od 35. roku života. Príčina je zatiaľ neznáma, nedochádza však k žiadnej chorobnej zmene vo svaloch alebo šľachách.

O centrálnom vzniku bolesti, t.zn. vychádzajúcom z mozgu, sa diskutuje. Ku diagnóze sa používa chorobopis a fibromyalgické body citlivé na dotyk. Liečba pozostáva z kombinácie psychosomatickej opatery, fyzikálnej terapie a liekov. Úspechy sú tým lepšie, čím skôr sa s tým začne, pretože fibromyalgia má pri dlhšom trvaní skon stať sa chronickou. Odnedávna existujú aj chirurgické zásahy.

 

Definícia

Fibromyalgia je nezápalové, reumatické ochorenie mäkkých tkanív, ktoré je spojené s generalizovanými bolesťami pohybového systému a všeobecnými symptómami, ako únava, ubitosť, depresie, poruchy spánku a mnohé iné, a ktoré je charakteristikcé bolestivými bodmi citlivými na dotyk.

 

Častosť

Na fibromyalgiu trpia ca. 2 % obyvateľstva a z toho prevažne ženy. Pomer žien a mužov je pritom asi 9 : 1. Ochorenie začína väčšinou okolo 35. roku života a vrchol dosahuje v a po klimaktériu. V niektorých rodinách sa vyskytuje častejšie.

 

Vznik

Fibromyalgické body citlivé na dotyk (tender points). Kritériá na fibromyalgiu sú splnené, ak je bolestivých min. 11 bodov citlivých na dotyk, a ak typické symptómy trvajú viac než 3 mesiace.

Pacienti s fibromyalgiou majú väčšinou už v predchorobí chronické bolesti pohybového systému, spôsobené napr. prolapsom medzistavcových platničiek alebo hyperextenzným poranením krčnej chrbtice. K fibromyalgii dochádza vtedy, keď sa bolesť istým spôsobom osamostatní a nie je pociťovaná už len lokálne na pôvodne bolestivých miestach, napr. na krčnej chrbtici, ale na celom tele. V tomto čase už na dosiahnutie zlepšenia nepomôže ani odstránenie pôvodnej príčiny bolesti. Toto sa môže prihodiť aj u pacientov so zápalovými reumatickými ochoreniami, ako napr. u pacientov s reumatickou artritídou, vtedy sa to nazýva sekundárna fibromyalgia. Súčasne vznikajú aj psychické symptómy, ako napr. depresie, a pacient sa cíti vyslovene chorý.

Je známe, že u pacientov s fibromyalgiou dochádza v mozgu k zmenám riadiaceho systému pociťovania bolestí. Niektoré mediátorové látky mozgu, ako napr. serotonín a tryptofán sú “podregulované”, zatiaľ čo iné, ako substancia P – istá transmiterová substancia bolesti – sa nachádza vo väčšom množstve. Napriek týmto “organickým”, t.zn. fyzickým zmenám mozgu, nie je však ešte stále jasné, či je fibromyalgia psychosomatickým ochorením, pri ktorom vznikajú zmeny mediátorových látok mozgu až sekundárne, alebo či sa skutočne istým spôsobom jedná o ochorenie látkovej výmeny mozgu s následkom bolestí a psychosomatických porúch. Je však isté, že bolestivé miesta pohybového systému nie sú ako také zmenené, alebo zapálené, ale až zmenené pociťovanie boesti v mozgu vedie k tomu, že je pociťovaná bolesť pohybového systému. Napriek tomu však ide o pravé a nie snáď vsugerované bolesti.

Neustále sa sleduje vzťah medzi nočným spánkom a fibromyalgiou. Pacienti s fibromyalgiou spávajú väčšinou zle, alebo sa ráno zobúdzajú ako “polámaní”. Naopak možno probandoch fibromyalgiu u probandoch priamo vyvolať zákazom nočného spánku. Ešte zďaleka neprebádaná funkcia spánku pri uvoľnení svalstva a pri psychickom prežívaní bolestí sa preto zdá, že chráni pred fibromyalgiou.

 

Symptómy

V popredí stoja silné bolesti najmä svalstva a úponov šliach. Pritom nie sú postihnuté len končatiny, ale aj trup. Bolesť je často popisovaná ako veľkoplošná a plynulá. Pacienti majú často pocit, že bolestivé mäkké časti sú difúzne napuchnuté a malé hrčky podkožného tukového tkaniva sú pociťované ako bolestivé uzlíky. Bolesti pretrvávajú dlhú dobu, väčšinou roky, a u niektorých pacientov môžu zosilnieť telesnou aktivitou alebo aj liečebnou gymnastikou resp. masážou.

Okrem toho pacienti trpia všeobecnými symptómami ako únava, ubitosť, poruchy spánku a depresie. Pretože je fibromyalgia pre mnohých lekárov ešte stále neznáma, navštívili pacienti kvôli stanoveniu diagnózy často množstvo lekárov, a majú za sebou mnohé rôzne, čiastočne zbytočné diagnostické opatrenia. Toto sa, dúfajme, zmení, keď sa obraz choroby, ktorý sa dá na základe typických symptónov a nálezov z vyšetrení vlastne ľahko diagnostikovať, a keď sa stane viac známy aj u všeobecných lekárov a ortopédov.

 

Diagnóza

Diagnóza sa stanovuje typickým chorobopisom a telesným vyšetrením. Pri ňom sa nájdu charakteristické, veľmi bolestivé fibromyalgické body citlivé na dotyk (tender points), ktoré sa vyskytujú najmä na šľachových úponoch čiže v blízkosti kĺbov a na trupe. Svaly ako také, ako napr. lýtka alebo stehná, nie sú takmer vôbec citlivé na tlak.

Pri fibromyalgii sa nie sú badateľné nijaké typické laboratórne hodnoty alebo zmeny na röntgénovej snímke. Zriedka však môžu fibromyalgiu zosilňovať hormonálne poruchy, ako napr. funkcia štítnej žľazy. Tá môže byť stanovená vyšetrením hormónov štítnej žľazy. Na stanovenie sekundárnej fibromyalgie, čiže fibromyalgie, ktorá sa objavuje sprievodne k iným reumatickým ochoreniam, by mali byť okrem toho prevedené laboratórne vyšetrenia, ako napr. hodnoty zápalu v krvi.

 

Terapia

Prostriedky proti bolesti a antireumatiká sú často úplne neúčinné. Aj liečebná gymnastika a masáž môžu síce niektorým pacientom pomôcť, ale u niekotrých pacientoch môžu chorobný obraz ešte dokonca zhoršiť. Najúspešnejšie sú snáď kombinované terapie s psychosomatickou terapiou, fyzikálnou terapiou a intenzívnym školením pacienta. Preto sa na klinikách špecializovaných na toto ochorenie zachovali stacionárne liečebné opatrenia. Čo sa týka liekov, môžu priniesť zlepšenie antidepresíva, ako napr. amitriptylin 10-50 mg denne. Pritom je užívanie jednorazovej jednej dávky pred spaním najviac účinné a je bez vedľajších následkov, možno zlepšením nočného spánku.

Odnedávna existujú úspechy pri chirurgickom odstránení hrčiek na 18 fibromyalgických bodoch citlivých na bolesť. Táto liečba sa zakladá na predpoklade, že tieto body ciltivé na dotyk sú identické s istými akupunktúrnymi bodmi, a preto pri poškodeniach vysielajú do organizmu bolesti. Pri tomto zákroku sú pomocou ca. 6 cm dlhého rezu tieto hrčky odstránené. Musíme však spomenúť, že odborný zväz reumatológov hovorí o placebo-efekte.

 

Prognóza

Hoci fibromyalgia nikdy nevedie k poškodeniu alebo k obmedzeniu funkcii kĺbov alebo iných štruktúr pohybového systému tak ako iné reumatické ochorenia, nemá, čo sa týka zlepšenia symptómov, dobrú prognózu. Ak sa ochorenie už stalo chronickým, má ešte aj po 10-15 rokoch 2/3 pacientov rovnakú symptomatiku bolestí ako na začiatku. Preto by sa malo pokúsiť chronifikácii hneď na začiatku zabrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 608
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 536
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 817
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 981
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 644
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 324
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu