Prehľad
Vírus Norwalk sa vyskytuje na celom svete a je zodpovedný za väčšinu hnačkovitých ochorení nespôsobených baktériami. Obzvlášť ohrození sú obyvatelia ako aj personál spoločenských zariadení. Vírusy sa vylučujú stolicou a prenášajú sa fekálno-orálnou cestou.
Chorobné symptómy sa vytvárajú v priebehu niekoľkých hodín až dní a v prvom rade pozostávajú z náhle sa objavujúcej hnačky a zvracania, ktoré môžu viesť k značným stratácm tekutín. Ochorenie prebieha väčšinou krátko a prudko a po 2-3 dňoch opäť odznieva. Terapia pozostáva z nahradenia straty tekutín. Dodržaním hygienických opatrení možno prenosu pôvodcu zabrániť.
Definícia / všeobecné informácie Infekcia vírusom Norwalk je najčastejšou príčinou náhle sa objavujúcich hnačkovitých ochorení. Vychádza sa z toho, že pri hnačkovitých ochoreniach, nespôsobených baktériami, je podmienených vírusom Norwalk ca. 30 % u detí a ca. 50 % u dospelých.
vírus Norwalk
Vírus Norwalk bol po prvýkrát dokázaný v roku 1972 elektromikroskopickými skúmaniami potom, čo v Norwalku, Ohio (USA), došlo k prepuknutiu hnačkovitých ochorení.
Vírusy Norwalk sa mimoriadne rýchlo šíria v spoločenských zariadeniach, ako napr. v materských škôlkach, kasárňach, domovoch dôchodcov a domovoch sociálnej starostlivosti. Dôsledkom požitia kontaminovaných potravín, najmä plodov mora, dochádza aj v hoteloch, na výletných lodiach alebo medzi účastníkmi spoločenských večierkov k akútne sa objavujúcim hnačkovitým ochoreniam.
Pôvodca Vírus Norwalk patrí do rodu caliciviridea. Toto pomenovanie je odvodené od latinského slova calix, calices = čaša, kalich a súvisí s povrchovou štruktúrou vírusov. K caliciviridea patria dve humanopatogénne, čiže u človeka vyvolávajúce ochorenia, skupiny, a to vírusy podobné Norwalk a vírusy podobné saprofytom, ako aj dve ďalšie zoopatogénne, čiže len u zvierat vyvolávajúce ochorenia, skupiny vírusov.
Dnes je známych ca. 15 rôznych genotypov vírusu Norwalk. Vírus sa vyznačuje výraznou rozmanitosťou genómu.
Výskyt Vírusy Norwalk sa vyskytujú na celom svete.
Prenos Prenos vírusov nastáva prevažne fekálno-oránle potom, čo boli vylúčené so stolicou. Najväčší význam má prenos z človeka na človeka. Podľa doterajších znalostí je človek jediným „rezervoárom pôvodcu“, pri čom boli vírusy Norwalk dokázané už aj u mačiek a ošípaných. Zdá sa, že pri prenose ochorenia nezohrávajú žiadnu úlohu. Pôvodcovia môžu byť prijatí aj kontaminovanými potravinami, hlavne rybami a plodmi mora, alebo nápojmi. Infekciozita, čiže schopnosť prenosu choroby, je veľmi vysoká. Stačí prijatie už 10-100 vírusov, aby sa vyvolalo ochorenie.
Kvôli mimoriadne rýchlemu šíreniu ochorenia v spoločenských zariadeniach uvádzajú niektorí autori okrem fekálno-orálneho prenosu aj o aerogénny prenos pôvodcov (= vzduchom), napr. v dôsledku tvoreniu aerosólov obsahujúcich vírusy počas zvracania.
Postihnutí sú infekční, čiže nákazliví, počas výskytu akútnych chorobných symptómov ako aj ešte minimálne ďalších 48 hodín po odznení symptómov. Pretože sa však vírusy vylučujú ešte týždne potom, možno s nákazou rátať ešte aj neskôr.
Inkubačná doba Inkubačná doba činí 10 hodín až 3 dni.
Častosť Častosť výskytu hnačkovitých ochorení v dôsledku infekcie vírusom Norwalk sa odlišuje v závislosti od veku postihnutých. Ako už bolo spomínané na začiatku, vychádza sa z toho, že pri hnačkovitých ochoreniach, nespôsobených baktériami, je podmienených vírusom Norwalk ca. 30 % u školopovinných detí a ca. 50-65 % u dospelých. U dojčiat a malých detí tvoria vírusy Norwalk po rotavírusoch druhú najčastejšiu príčinu hnačkovitých ochorení. Obzvlášť ohrozené sú osoby všetkých vekových skupín, ktoré sa zdržiavajú v spoločenských zariadeniach, ako napr. v materských škôlkach alebo domovoch dôchodcov a domovoch sociálnej starostlivosti.
V princípe sa hnačkovité ochorenia spôsobené vírusom Norwalk môžu objavovať počas celého roka. Nápadná je však istá sezónna častosť v zimných mesiacoch.
Symptómy Ochorenie začína akútne, väčšinou pri úplnom zdraví, silnými hnačkami a zvracaním. V priebehu niekoľkých hodín tak môže dôjsť k značnej strate tekutín. Postihnutí trpia zjavnými bolesťami brucha, nevoľnosťou a často aj bolesťami hlavy a končatín. Vzniká silný chorobný pocit. Horúčka je však zriedkavá. Teplota však môže byť trochu zvýšená. Symptómy zväčša opäť odznievajú po 12 až 72 hodinách. V závislosti od zdravotného stavu postihnutého pred infekciou sú možné priebehy s len so slabými ba dokonca až chýbajúcimi symptómami.
Diagnóza Diagnóza ochorenia sa stanovuje pomocou anamnézy, teda z odpovedí pacienta na lekárove otázky, ako aj klinickým vyšetrením. Dôkaz vírusov Norwalk je dosiaľ možný len v špeciálnych laboratóriách. Tu nastáva dokazovanie vírusových nukleových kyselín pomocou špeciálnej formy PCR (reťazovou reakciou polymeráz) vo vzorkách stolice. Ďalšou možnosťou dôkazu vírusov je elektoskopia resp. imunoelektroskopia. Kultivácia pôvodcov v bunkových kultúrach nie je možná.
V súčasnosti sa skúša prvý sérologický test na protilátky ELISA (Enzyme-Linded Immuno Sorbent Assay) na dôkaz vírusov.
Terapia Liečba postihnutých nastáva v závislosti od miery chorobných symptómov ambulantne alebo nemocnične. Pretože proti vírusu Norwalk nie je k dispozícii účinný liek, liečba pozostáva z odstránenia straty tekutín a pokoja na lôžku. Antibiotiká nie sú pri vírusových infekciách účinné.
Letalita Aby sa vzdorovalo infekcii ako aj šíreniu vírusov Norwalk, musia byť dodržiavané všeobecné hygienické pravidlá, ako napr. umývanie rúk po návšteve toaliet. Pretože nákaza môže nastať aj kontaminovanými potravinami a nápojmi, musia byť všetky jedlá, najmä ryby a plody mora, dobre tepelne upravené.
V spoločenských zariadeniach sa musia dodržiavať špeciálne hygienické opatrenia, ako nosenie rukavíc a ochranných plášťov, intenzívna dezinfekcia rúk a dodatočné čistenie toaliet. Chorý personál by mal byť uvoľnený z práce a pohyb postihnutých ako aj personálu vo vnútri zariadenia
by mal ostať obmedzený na bezpodmienečne nevyhnutý, napr. vlastné oddelenie.
Postihnuté deti mladšie než 6 rokov nesmú navštevovať spoločenské zariadenia. Pri podozrení na infekciu vírusom Norwalk by mali byť do špeciálnych laboratórií poslané vzorky stolice chorých.
Očkovanie Očkovanie proti vírusu Norwalk neexistuje.