Prehľad Mumps je kvapôčkovou infekciou prenášané vírusové ochorenie, ktoré sa kvôli veľkej infekčnosti vyskytuje hlavne v detskom veku a zanecháva celoživotnú imunitu. V prvom rade dochádza, okrem všeobecných chorobných symptómov, k zápalu príušnice, čím vznikajú typické škrečkovské líca. Obávanými komplikáciami je účasť iných orgánov (napr. podžalúdkovej žľazy; účasť semenníkov môže viesť k postpubertálnej neplodnosti). V detskom veku je priebeh spravidla dobrý. Ako profylaxia je k dispozícii očkovanie.
Definícia Mumps (parotitis epidemica, zápal príušníc) je akútne, generalizované vírusové ochorenie, ktoré je charakteristické väčšinou bolestivým opuchom slinných žliaz, niekedy účasťou centrálneho nervového systému (CNS), pankreasu a pohlavných žliaz, alebo zriedkavo aj iných orgánov.
Prenos Vírusy sa prenášajú kvapôčkovou infekciou, čiže kýchaním, kašľaním, riadom, príborom alebo bezprostredným kontaktom, ako napr. bozkávaním. Bez systematickej aktívnej imunizácie nasleduje infekcia, najčastejšie medzi 5. a 9. rokom života. Až do 15. roku života je dosiahnutá nákaza približne 90 %.
Inkubačná doba Od infikácie až po prepuknutie choroby to v priemere trvá 17 až 21 dní.
Symptómy Po prodromálnej fáze so stúpnutím horúčky, bolesťami hlavy a končatín následne dochádza k bolestivému opuchnutiu príušníc a vzniknú typické „škrečkovské líca“ s odklonením ušných lalôčikov. Nie sú zriedkavé jednostranné priebehy (ca. 20 %). Opuch sa na druhej strane často objaví po 1-3 dňoch. Popritom je charakteristický zápal sliznice ústnej dutiny, pričom vyčnieva ústie vývodu príušníc. Ochorenie trvá bez komplikácií 5-8 dní a zanecháva celoživotnú imunitu.
Komplikácie účasť iných žliaz (napr. podžalúdkovej žľazy) zápal semenníkov s možnou neplodnosťou poškodenie sluchového nervu zápal mozgových blán ( v promilovom rozsahu)
Diagnóza typická klinická forma prejavu izolovanie vírusu a dôkaz sérológia
Terapia a profylaxia Špecifická terapia, čiže zneškodnenie vírusu liekmi, nie je možná, avšak symptomatické zákroky sú nutné a účinné. Terapia pri zápale semenníkov sa mnohonásobne skúšala konzervatívne, napr. kortikosteroidmi, a chirurgicky, avšak bez jasných úspechov.
Na očkovanie je k dispozícii živá očkovacia látka (aktívne očkovanie). Podávanie protilátok proti vírusu, čiže pasívne očkovanie nie je, inak než pri osýpkach, možné.
Čo môžu robiť rodičia doma: Izolujte svoje dieťa, aby nenakazilo iných, až do konca prvého týždňa po odpuchnutí žliaz, Pri horúčke a zápale semenníkov by Vaše dieťa malo ostať v posteli, Pri horúčke je dôležité veľa piť, Eventuálne podávajte lieky na zníženie horúčky alebo ľahké prípravky proti bolesti, je lepšie, ak toto konzultujete s lekárom, Príušné žľazy sa ochladzujú, Pretože je táto oblasť pre dieťa bolestivá, dávajte mu kašovitú stravu, vyhýbajte sa kyslým tekutinách, pretože inak musia slinné žľazy viac pracovať, Dôležitá je aj ústna hygiena: čistenie zubov, kloktanie dezinfekčnými prípravkami.