SME

Mikrospória, trichofýcia

Prehľad Pri mikrospórii a trichofýcii sa jedná o dermatofytózy, čiže o plesňové kožné ochorenia, ktoré sú vyvolávané rôznymi rodmi vláknitých plesní obľubujúcich zrohovatelé prostredia kože, takzv. dermatofytmi. Plesne sa v prvom rade prenášajú na

Prehľad

Pri mikrospórii a trichofýcii sa jedná o dermatofytózy, čiže o plesňové kožné ochorenia, ktoré sú vyvolávané rôznymi rodmi vláknitých plesní obľubujúcich zrohovatelé prostredia kože, takzv. dermatofytmi. Plesne sa v prvom rade prenášajú na človeka zvieratami, okrem toho môže infekcia nastať aj prenosom z človeka na človeka alebo kontaminovanými predmetmi.

Postihnutá je zrohovatelá vrstva kože a vlasy, kde sa môžu do kruhu rozširovať a do máp spájať malé sčervenalé, svrbiace miesta s tmavším okrajom. Na ochlpenej koži vedie plesňová infekcia okrem toho k vypadávaniu vlasov a k vzniku neochlpených oblastí. Diagnóza sa stanovuje pomocou špeciálnej lampy („Woodova lampa“) a plesňovou kultúrou. Ochorenie si vyžaduje zásadnú vonkajšiu ako aj vnútornú liečbu prípravkami proti plesniam (antimykotikami); ak sa plesne nevyhubia úplne, často dochádza k recidívam.

Po liečbe sa tieto kožné prejavy väčšinou zahoja bez zanechania stôp, rovnako väčšinou úplne narastú aj vypadané vlasy. Výnimkou je flavus. Tento chorobný obraz, vyvolávaný hubou trichophython schoenleinii, často spôsobuje trvalú stratu vlasov.

 

Všeobecné informácie

Vo väčšine prípadov mikrospórie a trichofýcie sú príčinou kožné plesne prenášané zo zvieraťa, takzv. zoofilné dermatofyty. Primánymi zdrojmi nákazy mikrospórie sú v tejto krajine psi a mačky.

Takéto ochorenia prenášané zo zvierat sa nazývajú zoonózy. Zvieratami prenášané, čiže zoofilné, dermatofyty stoja oproti antropofilným druhom, čiže takým, ktoré sa prenášajú iba z človeka na človeka.

 

Ale aj mnoho antropofilných druhov húb býva zavlečených z iných krajín. Títo pôvodcovia, v prvom rade druhy trichophytov, pochádzajú prevažne z iných západoeurópskych krajín, ale aj z Afriky alebo z USA. Kvôli značne menšej agresivite týchto pôvodcov nejavia „importéri“ často žiadnu alebo len malú symptomatiku, infekcia sa často roky prehliada. Kým sa zoofilné druhy usádzajú na vlase, a tým v ohraničenej oblasti vyvolávajú náležite jasnú symptomatiku, sa väčšina antropofilných dermatofytov umiestňuje vo vnútri vlasu. To podporuje zavlečenie nositeľmi, ktorí sú úplne bez symptómov.

 

Kožná pleseň u zvieraťa

Častými pôvodcami kožných plesňových ochorení u malých zvierat ako pes a mačka, ale aj u väčších domácich zvierat ako kone, sú: microsporum canis, microsporum gypseum a trichophyton mentagrophytes. Okrem priameho kontaktu zo zvieraťa na zviera sa infekcia prenáša aj nepriamo kontaminovanými predmetmi (klietky, kefy, hrebene, deky) alebo parazitmi ako blchy a roztoče. Kožné plesne sú v zrohovateľom prostredí životaschopné niekoľko dní až týždňov. Zákerným spôsobom nejavia infikované zvieratá, najmä mačky, často nijaké symptómy, avšak napriek tomu predstavujú pre človeka zdroj nákazy.

 

Definícia

Mikrospória a trychofýcia sú dermatofytózy (plesňové kožné ochorenia), ktoré sú vyvolávané infekciou spôsobenou dermatofytmi rodu microsporum (m. audouinii, m. canis, m. gypseum) resp. trichophytmi. Pri trychofýcii sa rozlišuje povrchová forma, ktorá sa môže objaviť všade na tele vo forme v kruhu sa rozširujúcich zápalových ložísk, od vnútornej formy, ktorá v prvom rade postihuje ovlasenú časť hlavy a oblasť brady a vedie k uzlíkom a abscesom.

 

Príčiny

Pôvodcovia mikrospórie a trchofýcie patria k takzv. dermatofytom. Dermatofyty sú vláknité plesne, ktoré sú okrem kvasinkových plesní zodpovedné za rozhodne najväčšiu časť ľudských kožných plesňových ochorení. Sú keratinofilné (obľubujúce zrohovatelé prostredie), t.zn. že napádajú zrohovatelé časti kože, nechty a vlasy.

Nadradený pojem pre nimi spôsobované plesňové infekcie je tinea, doplnený označením danej napadnutej časti tela, napr. tinea capitis pre napadnutie hlavy, tinea barbae pre napadnutie brady alebo tinea corporis pre napadnutie trupu. Dermatofyty spravidla nepodmieňujú nijaké systémové infekcie, na rozdiel od kvasiniek nenapádajú ani sliznice.

Primerane ich označeniu, je mikrospória spôsobovaná dermatofytmi rodu microsporum, trichofýcia trichofytmi todu trichophyton.

 

Častosť

Plesňové kožné ochorenia spôsobené dermatofytmi sú naozaj časté.

Symptómy

Pri kontakte s kožou napáda pleseň mŕtve zhrohovatelé šupiny a zrohovatelé vrstvy kože. V ochlpených oblastiach sa pleseň v priebehu asi dvoch týždňov dostáva do chlpových vačkov na korene chlpov (vlasov), kde potom s chlpmi (vlasmi) rastie. V oblasti vlasového koreňa sa utvára zápalový opuch, vlasy strácajú svoju mechanickú stabilitu a ulomia sa na povrchu kože. Napádané bývajú iba živé, rastúce vlasy, mŕtve vlasy nemôžu byť infikované. Ku kompletnému vypadnaniu vlasov môže potom dôjst bakteriálnou sekundárnou infekciou vlasových vačkov (folikulitída).

Napadnuté oblasti vlasov javia typický klinický obraz „kruhovitého lyšaje“, malé, sčervenené, svrbiace miesta, ktoré sa rozširujú do kruhu. Sú viac alebo menej okrúhle a sú ostro ohraničené tmavším okrajom. Na ovlasenej koži sú postihnuté miesta ešte aj málo ovlasené až bezvlasé, resp. javia typický obraz vlasov ulomených v rovnakej výške, obraz ktorý sa označuje aj ako „pokosená lúka“. Spojením viacerých ložísk môže vzniknúť mapovitý obraz.

Vo vnútri ložiska možno pozorovať rôzne zóny. Červený okraj vzniká zápalovou reakciou kože na produkty lýtkovej výmeny plesne. Táto oblasť je infekčná. V strede ložiska sa nachádza zóna, ktorá je zahrnutá do hojenie. Vykazuje silnú pigmentáciu a olupovanie, v ovlasených oblastiach často aj už dokázateľné vlasy.

 

Mikrospória

Častou plesňou prenášanou kožušinovými zvieratami na deti je microsporum canis, najbežnejšia kožná pleseň mačiek. Ňou spôsobovaná mikrospória sa ešte dnes vyskytuje v malých epidémiách. Na koži postihnutých sa zjavuje typická kruhovitá štruktúra. Pri napadnutí vlasu na hlave sa zjavujú ložiská s rovnomerne ulomenými vlasmi v jednej výške. Koža hlavy preto kvôli jemnému šúpaniu pôsobí ako poprášená. Z aktuálne odhadovaných 10 000 prípadov mikrospórie ročne je asi každá 50. infekcia sprevádzaná tineaou capitis.

Kožné prejavy sa v prvom rade objavujú typicky na miestach, na ktorých bol priamy kontakt so zvieraťom. Často je postihnutých viacero detí, pretože často mali všetky kontakt s tým istým zvieraťom. Vtedy treba starostlivo preskúmať, ktoré zviera predstavuje zdroj infekcie.

 

Leukonychia trichophytica

Pritom sa jedná o plesňové ochorenie nechtovej platničky (onychomykóza), ktorá je vyvolávaná väčšinou trichofytmi, len zriedkavo druhmi mikrospór. Symptomatika je charakteristická belavým až žltým sfarbenín nechtového lôžka. Nejaví nijakú uzdravovaciu tendenciu a neliečená vedie k pomalému poškodeniu nechtovej platničky.

 

Favus

Osobitnou formou trychofýcie je favus, plesňová infekcia obmedzená väčšinou na ovlasenú kožu hlavy, ktorá je vyvolávaná trichophytonom schoenleinii. Pojem favus pochádza z latinčiny a znamená medový plást, čo opisuje charakteristické povlaky na hlave. Táto choroba často vedie k trvalej plešatosti. Medzi ľuďmi je známa aj pod menom dedičný svrab.

 

Diagnóza

Kožný lekár stanovuje diagnózu pomocou špeciálnej lampy, takzv. Woodovej lampy. V jej svetle vykazujú mikrospóry typicky zelenkastú fluorescenciu. Vďaka tomu sa pôvodca dá pozorovať pod mikroskopom. Spóry plesne pripojené na napadnuté vlasy ponúkajú pritom obraz „zrniek piesku na sklennej tyči“. Presnejšie určenie druhu pôvodcu môže nastať prostredníctvom plesňovej kultúry. Microsporum canis sa na vhodnom živnom médiu dá rozoznať už po piatich dňoch, iné druhy plesní potrebujú dlhšiu dobu.

 

Terapia

Liečba nastáva vhodnými antimykotikami, súčasne vnútorne aj povrchovo. Nezriedka liečba trvá niekoľko týždňov, ukončená je až keď nie sú dokázateľné žiadne plesne, ani mikroskopicky ani na základe kultúry.

 

Komplikácie

Pri nákaze človeka spôsobujú dermatofyty väčšinou „iba“ hore uvedenú kožnú symptomatiku. U osôb s oslabenou imunitou a u detí môže však aj dôjsť – ako u zvierat samých – k napadnutiu orgánov.

 

Profylaxia

Plesňové kožné ochorenia prenášané zvieratami musia byť liečené konzekventne, až kým nie sú celkom vyliečené, pretože inak môže zo zvyškových ložisiek znovu dôjsť k opätovnému splanutiu ochorenia. Prenosy a reinfekcie šatstvom a predmetmi sú síce zriedkavé, ale prevenčne by sa šaty, čiapky, povlečenia na vankúše alebo aj podložky pre infikované zvieratá predsa mali oprať pri 90° alebo, ak nie sú možné nijaké vysoké teploty, použiť vhodný dezinfekčný prostriedok na prádlo. Predmety ako hrebene a kefy alebo nábytok môžu byť postriekané dezinfekčným prostriedkom na ničenie plesní, pričom by sa mala na nenápadnom mieste skontrolovať znášanlivosť materiálu najmä pri textíliách.

Aby sa zabránilo reinfekcii, musí byť samozrejme aj zviera, z ktorého infekcia vzišla, vyšetrené zverolekárom a ošetrené antimykotikami. To platí aj pre zvieratá, ktoré nevykazujú nijaké klinické symptómy. V súčasnosti je aj pre psov, mačky a kone k dispozícii vysoko účinné –avšak aj nie celkom lacné – očkovanie, ktoré možno nasadiť proti bežným dermatofytom nielen v prípade liečby ale aj ako prevenčné opatrenie. Jedná sa o aktívnu imunizáciu. Psi môu byť očkované od 7. týždňa života, mačky od 5. týždňa, pričom tak pre profylaxiu, ako aj pre terapiu sú spravidla potrebné dve injekcie v odstupe dvoch týždňov. Ochrana očkovaním trvá 12 mesiacov.

 

Prognóza

Po úspešnej liečbe sa ložiská zvyčajne zahoja bez stopy, aj vlasy spravidla opäť narastú úplne. Ináč sa to deje pri favus. Ten má často za následok trvalú stratu vlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 829
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 226
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 536
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 976
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 843
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu