SME

Listéria a listerióza

Listerióza je infekčné ochorenie, ktorého pôvodcom je u človeka baktéria listérie.

Baktérie listerie pestované na agare z konskej krvi.Baktérie listerie pestované na agare z konskej krvi. (Zdroj: wikicommons)

Listerióza je infekčné ochorenie vyvolávané baktériami listérie, ktoré sa v prírode často vyskytujú. Listérie sú odolné baktérie, vyskytujú sa v pôde, fekáliách, vo vode, na rastlinách alebo aj v siláži z nich vyrobených. Izolované boli z 37 druhoch cicavcov, 17 druhov vtákov a tiež v rybách, kôrovcoch, mäkkýšoch alebo muchách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možným zdrojom listérií môžu byť potraviny, najmä mliečne výrobky vyrobené zo surového mlieka, šaláty, mäso a pod. Všeobecne ide o nekyslé potraviny.

Listérie sú schopné tvoriť biofilmy, ktoré môžu byť zdrojom kontaminácie v potravinárskom priemysle (najmä v mliekárňach). Niektoré štúdie naznačujú, že až u 10% ľudskej populácie hosťuje v črevách Listeria monocytogenes bez toho, aby sa u hostiteľa prejavili akékoľvek príznaky ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

U zdravých dospelých ľudí prebieha listerióza väčšinou skryte, pre tehotné ženy a pre osoby s oslabenou imunitou však predstavuje isté nebezpečenstvo.

Prenos nastáva živočíšnymi produktami (mlieko, mäso, ryby), priamym kontaktom so zemou, v tehotenstve placentou alebo pri pôrode.

V ťažkých prípadoch dochádza k meningitíde, encefalitíde a sepse s vysokou mierou úmrtnosti. Infekcia plodu vedie k odumretiu alebo k novorodeneckej listerióze, ktorá takisto predstavuje hrozivý obraz choroby. Diagnóza nastáva dôkazom pôvodcu ochorenia v krvi, likvore, stolici alebo vaginálnom sekréte.

Definícia listeriózy

Listerióza je baktériami spôsobované infekčné ochorenie domácich a divých zvierat. Môže sa však prenášať aj na človeka, a patrí teda k zoonózam.

Všeobecné informácie o listerióze

Tak ochorenie ako aj jeho pôvodca sú pomenovaní podľa Josepha Barona Listera (1827 – 1912), britskom chirurgovi. Úspešne previedol výskumy o hojení rán a mohol dokázať, že infekcie rán sú spôsobované pôvodcami zvonka.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Päť parazitov a ochorení, ktoré môžete dostať zo zlého jedla Čítajte 

Listerióza spravidla nie je pre zdravého dospelého človeka nebezpečná. Pre starých ľudí s oslabenou imuntou, ako aj pre tehotné ženy však predstavuje vážne nebezpečenstvo.

Dôsledkom tejto skutočnosti stále dochádza v médiách k opätovným prehnaným reakciám. Medzi novembrom 1999 a februárom 2000 tak vo Francúzsku ochorelo 24 osôb, z ktorých 7 zomrelo. Išlo pritom o 5 starých, zoslabnutých ľudí a 2 novorodencov.

Vo februári 2000 boli v druhu syra „Harzer Roller“, známeho nemeckého výrobcu, dokázané listérie. Preto bolo od výrobcu odvolaných 80 ton týchto výrobkov.

Pôvodca ochorenia - listéria

Listérie predstavujú samostatný rod, ktorý zahŕňa viacero druhov. Listérie sú rozšírené na celom svete. Pôvodcom listeriózy u človeka je listeria monozytogenes. Ide o tyčinkovitú, grampozitívnu baktériu, ktorá je v prírode ďaleko rozšírená. Kontamináciou ľudskými a zvieracími fekáliami sa dostane do vody a do zeme, ako aj na rastliny a krmivo.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa šíri listerióza

Prijatie pôvodcu nastáva požitím surových mliečnych výrobkov, napr. syra, požitím surového mäsa, napr. mletého mäsa, údených alebo marinovaných rýb, ako aj mušlí a lastúr. Obzvlášť musíme spomenúť schopnosť listérií rozmnožovať sa aj pri nízkych teplotách ca. 4°C, napr. v chladničke.

Ďalšia možnosť pozostáva z priameho kontaktu s chorými zvieratami alebo s kontaminovanou zeminou, napr. v poľnohospodárstve. Prenos pôvodcu z človeka na človeka môže nastať pohlavným stykom usadením sa v urogenitálnom trakte. Významnú úlohu zohráva novorodenecká infekcia u tehotných. Pôvodcovia ochorenia môžu byť prenesený buď placentou, t.zn. transplacentárne, alebo počas pôrodu pri prechádzaní dieťaťa vagínou.

Inkubačná doba listerózy

Inkubačná doba vykazuje podľa cesty šírenia infekcie veľkú šírku, a síce medzi 3 dňami a 2 mesiacmi.

SkryťVypnúť reklamu

Symptómy listerózy

U zdravého dospelého človeka sa infekcia listériami vo všeobecnosti vôbec nespozoruje, t.zn. že prebieha inaparentne. Príležitosne sa môžu objaviť symptómy ako pri ľahkej chrípke. Pri nákaze kontaktom s kontaminovanou zeminou alebo so zvieratami sa môžu na kontaktných miestach, väčšinou na rukách, objaviť vyrážkovité zmeny.

U osôb, ktoré majú oslabenú imunitnú ochranu, môže však dôjsť, ako bolo spomínané, k život ohrozujúcemu ochoreniu so sepsou alebo zápalom mozgových blán a zápalom mozgu, čiže k meningitíde a encefalitíde. Títo pacienti sa sťažujú na horúčku, silné bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie. Podľa priebehu ochorenia môže dôjsť k vytvoreniu granulómov a abscesov vo vnútorných orgánoch, k takzvaným listeriómom.

Infekcia u tehotných môže v prvej polovici tehotenstva viesť k potratom alebo k predčasným pôrodom. V poslednej tretine tehotenstva je nebezpečenstvo transplacentárneho prenosu ochorenia na dieťa mimoriadne vysoké. Symptómy sú také isté ako pri novorodeneckej nákaze počas pôrodu. Deti sú apatické a neprejavujú záujem piť, a majú často vyrážky rozložené po celom tele. Môžu sa objaviť záchvaty kŕčov. Najťažšiu formu priebehu predstavuje septická novorodenecká granulomatóza.

SkryťVypnúť reklamu

Diagnóza listerózy

Diagnóza sa stanovuje dôkazom pôvodcu v krvi, v mozgovom moku, v stolici, vo vaginálnom sekréte a eventuálne vo vzorkách tkaniva. Sérologické vyšetrenie, t. zn. vyšetrenie titeru protilátok hrá len podradnú úlohu, pretože nakazenie obyvateľstva je, spomeňme si na všeobecne inaparentnú infekciu, vysoké.

Komplikácie pri listeróze

Obraz choroby so sepsou, meningitídou alebo encefalitídou vždy predstavuje život ohrozujúce komplikáciu. Letalita novorodeneckej listeriózy je až 50%. Pre osoby s oslabenou imunitnou obranou s komlikovane prebiehajúcou listeriózou je letalita s ca. 30% rovnako veľmi vysoká.

Liečba listeriózy

Jednou z možných terapií je podávanie penicilamínov, napr. ampicilínu, kombinovaného s aminoglykozidom. U pacientov s alergiou na penicilín môže byť alternatívne podávaný chloramfenikol.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vyhnúť listerióze

Doteraz jedinou spoľahlivou profylaxiou je starostlivé a odborné zaobchádzanie so živočíšnymi produktami, napr. pasterizácia mlieka. Najmä tehotné by sa mali zriecť spotreby surových živočíšnych potravín a vyhýbať sa kontaktu s podozrivými zvieratami. Pri dokázanom osadení pôrodných ciest môže nasledovať profylaktické podávanie antibiotík.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 503
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 140
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 941
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 016
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 939
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 538
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu