SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Legionárska choroba, legionelóza

Prehľad Legionely Legionelóza, hovorovo označovaná ako legionárska choroba, je ťažkou formou zápalu pľúc spôsobovanou baktériami – legionelami, ktorá u starších ľudí a u ľudí s oslabenou imunitou môže skončiť smrteľne. Baktérie

Prehľad

Legionely

Legionelóza, hovorovo označovaná ako legionárska choroba, je ťažkou formou zápalu pľúc spôsobovanou baktériami – legionelami, ktorá u starších ľudí a u ľudí s oslabenou imunitou môže skončiť smrteľne. Baktérie legionely sa vyskytujú, aj keď vo veľmi nízkej koncentrácii niekoľkých zárodkov na liter, v sladkovodných vodách. Tu sa rozmnožujú vo vnútri améb. Mimoriadne silne sa však rozmnožujú pri teplotách medzi 30°C a 45°C. Pri teplotách nad 60°C pomaly hynú a pri teplotách nad 70°C hynú veľmi rýchlo. Penicilín ako terapeutikum nepomáha, vhodným prostriedkom je napr. antibiotikum erytromycín.

 

Všeobecné informácie

Legionelóza (legionárska choroba) je ťažkým ochorením pľúc, ktoré je spôsobované baktériou s odborným názvom legionella pneumophila. Bez liečenia účinným antibiotikom vedie ochorenie najmä u starších ľudí a u ľudí s oslabenou imunitou v približne 20 % prípadov k smrti. Baktérie legionelózy sa šíria a rozmnožujú predovšetkým v teplých vodách s teplotami medzi 30°C a 45°C, a to hlavne v potrubiach s teplou vodou napr. hotelov, plavární, škôl alebo obytných domov. Ako zdroj nákazy však môžu prísť do úvahy aj zvlhčovače vzduchu na pracoviskách alebo v obytných priestoroch, alebo dokonca inhalátory v lekárstve.

 

Pontiacka horúčka

Ďalším infekčným ochorením zapríčineným legiolami je takzvaná pontiacka horúčka, pomenovaná po meste Pontiac v spolkovej krajine USA, v Michigane. Táto pontiacka horúčka je porovnateľná s chrípkou a nevedie k zápalu pľúc. Smrteľný priebeh je u pontiackej horúčky zriedkavou výnimkou. Toto ochorenie prebieha značne miernejšie ako legionárska choroba.

 

Z histórie

Pomenovanie legionárska choroba pochádza zo stretnutia veteránov amerických vojsk v roku 1976 vo veľkom hoteli vo Philadelphii v spolkovej krajine Pennsylvania. Vtedy na ťažkú infekciu s kašľom, dýchacími ťažkosťami a vysokou horúčkou ochorelo 221 zo starších mužov, ktorí sa tam zišli. Lekári diagnostikovali zápal pľúc, a podľa toho ho liečili penicilínom. Avšak liečba ostala bez úspechu, takže 34 chorých zomrelo. Až o asi pol roka neskôr, v roku 1977, bol pôvodca tohto, zo začiatku mysteriózneho ochorenia rozpoznaný Mc Dadeom a inými. Bola to baktéria s dnešným menom legionella pneumophia.

V Berlíne bola januári/februári 2001 za veľkého záujmu médií zatvorená rada plavární kvôli napadnutiu legiolami. Ľudia sa našťastie vďaka včasnej reakcii úradov pritom nenakazili.

V júli 2001 došlo v španielskom meste Murcia k prepuknutiu choroby. 600 osôb ochorelo, dve na legionelózu zomreli.

V severo-západnom meste v Anglicku Barrow-in-Furness prepuklo ochorenie začiatkom augusta 2002 s okolo 60 postihnutými. Jedna osoba na infekciu zomrela. Za ohnisko infekcie bolo označené klimatizačné zariadnie miestneho mešťanského centra s relatívne silným verejným ruchom.

Začiatkom júla 2003 zomreli na legionelózu podľa oficiálnych údajov dvaja pacienti v klinike vo Frankfurte nad Odrou (stav: júl 2003). Po pôvode zárodkov sa dnes ešte pátra. Ako príčina sa berie do úvahy vodný zásobobací systém.

 

Pôvodca

Pôvodca je relatívne ťažko dokázateľný, preto bol aj identifikovaný až v roku 1977 v USA Mc Daedom a inými. Ide o legionely, teda tyčinkovité baktérie. Špeciálnym pôvodcom legionárskej choroby je baktéria legionella pneumophila. V pľúcach človeka sa legionely rozmnožujú v monocytoch, čiže v istom druhu leukocytov. Táto baktéria je gramnegatívnou tyčinkovitou baktériou. Gramnegatívny znamená, že sa podľa metódy farbenia lekára Hansa C. Grama (1853 – 1938) dá zafarbiť na červeno

 

Častosť

Legionárska choroba sa ešte dnes ako taká často nespozná, a podľa toho sa lieči neskoro. Podľa odhadov Inštitútu Roberta Kocha (RKI) v Berlíne, v Spolkovej Republike Nemecko ochorie na túto bakteriálnu infekčnú chorobu ročne asi 6 000 – 10 000 ľudí. U asi 1 – 5 % zápaloch pľúc liečených v nemocniciach sa vraj jedná o legionelózu.

 

Cesta šírenia nákazy

Baktérie legionárskej choroby sa do bronchiálneho systému prenášajú oblasťou nosa, úst a hltana rozstriekanou vodou alebo ako aerosóly, teda pri sprchovaní alebo klimatizačnými zariadeniami, Whirpoolmi a i. Ako zdroj nákazy však môžu prísť do úvahy aj zvlhčovače vzduchu na pracoviskách alebo v obytných priestoroch, alebo dokonca inhalátory v lekárstve. Prenos z človeka na človeka sa naproti tomu považuje skôr za nepravdepodobný. Pod aerosólom rozumieme jemné rozptýlenie pevnej alebo kvapalnej látky, čiže tu vody, v nejakom plyne. Typickými aerosólmi sú napr. hmla alebo dym.

 

Inkubačná doba

Inkubačná doba, čiže doba medzi infikovaním a prepuknutím ochorenia, sa pohybuje medzi 2 a 10 dňami.

 

Symptómy

Symptómi sú také ako pri ťažkom zápale pľúc s čiastočne vysokou horúčkou, kašľom, dýchacími ťažkosťami a celkovou slabosťou.

 

Diagnóza

Prvá podozrivá diagnóza vyplýva z existujúcich symptómov. Jednoznačná istota sa však dá získať až dôkazom pôvodcu. Na to sa robí dôkaz protilátok v moči alebo sa prevedie mikroskopický dôkaz zo vzoriek, resp. kultivácia pôvodcu z dýchacích orgánov.

 

Terapia

Liečba nastáva pomocou antibiotík. Jenou z možností je o.i. pritom erytromycin. Penicilín je naproti tomu proti pôvodcovi ochorenia neúčinný. Popri príčinnom (kauzálnom) boji s pôvodcom môže byť zmysluplná aj dodatočná liečba symptómov.

 

Letalita

Pri všasnej správnej diagnóze môže byť toto pľúcne ochorenie dobre liečené, takže smrteľný koniec je v súčasnosti relatívne zriedkavý. Bez správnej liečby je však smrteľný koniec možný hlavne u starších ľudí a u ľudí s oslabeným imunitným systémom až v okolo 20 = prípadov.

 

Profylaxia

Pôvodca začína hynúť pri teplotách nad 60°C pomaly, pri teplotách nad 70°C rýchlo. Preto by mali byť teplovodné zabezpečovacie systémy zahrievané v pravidelných odstupoch na teploty nad 70°C. Existujú však údaje, že baktérie dokážu takéto zahrievania dočasne prežiť v relatívne veľkých jednobunkových amébach. Skutočne spoľahlivú ochranu by preto ponúkali len vhodné filtračné zariadenia s veľkosťou pórov pod 0,2 µm.

Zabudovanie takýchto filtrov však často stroskotá na zvýšených nákladoch, ktoré sú s tým spojené. V každom prípade sa musí pri výskyte symptómov typických pre takéto ochorenie myslieť aj na túto chorobu a urobiť zodpovedajúcu diagnostiku. Čím skôr potom nasleduje efektívna liečba, o to lepšie sú šance na vyliečenie.

Ako prevenčné opatrenie možno pri prvom použití sprchy v teplej krajine, ktorá dlhší čas nebola používaná, nastaviť túto sprchu čo možno na najhorúcejšie, pritom vydýchnuť, opustiť miestnosť a nechať sprchu tiecť niekoľko minút. Týmto spôsobom sa eventuálne možno vyhnúť prvej pare, ktorá obsahuje väčšinu baktérií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
  4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  2. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  3. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  4. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
  5. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
  6. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
  7. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
  8. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 394
  2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 747
  3. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 182
  4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 9 126
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 805
  6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 490
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 914
  8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 552
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu