Stručný prehľad Horúčka dengue je v trópoch ďaleko rozšírená vírusová infekcia s mnohými miliónmi prípadov ochorenia ročne. Prenos vírusov nastáva bodnutiami istých druhov komárov, a síce aedes aegypti a aedes albopticus, takzvaných ázijských moskytov tigrových. Častejšia forma horúčky dengue sa vyznačuje vysokou horúčkou, kožnými vyrážkami ako aj bolesťami hlavy a údov a spravidla odznieva bez komplikácií. U detí pod desať rokov môže dôjsť k hemoragickému priebehu s vnútornými a vonkajšími krvácaniami, pričom úmrtnosť činí až 30%. Pretože (ešte) proti vírusom neexistuje žiadny liek, môže liečba len zmierniť symptómy. Očkovacia látka je zatiaľ ešte vo vývoji. Prevencii slúžia opatrenia na boj proti komárom a na zabránenia bodnutí komármi.
Všeobecné informácie Horúčka dengue je tropická vírusová infekcia, ktorá sa prenáša bodnutiami komárov aedes. Normálna infekcia prebieha podobne ako veľmi ťažká chrípka. Príležitostne dochádza k poruche zrážanlivosti krvi, ktorá je spôsobená vírusom. V takýchto prípadoch hovoríme o hemoragickej horúčke dengue, ktorá vedie k silným vnútorným a vonkajším krvácaniam a u detí sa môže skončiť smrteľne. Táto skutočnosť súvisí s rozdielnou priepustnosťou kapilár, čiže najmenších krvných ciev, detí a dospelých.
Krajiny, v ktorých sa vyskytli prípady horúčky dengue
Zdroj: WHO
Pôvodca ochorenia Pôvodcom ochorenia horúčky dengue je, ako aj pri žltej zimnici a hepatitíde C, flavivírus. Flavivírusy sú relatívne malé a majú jednopovrazcový genóm RNA. Existujú štyri subtypy vírusov horúčky dengue, DEN I-IV, ktoré sa počas jednej epidémie môžu vyskytnúť naraz. Po prekonanom ochorení je človek proti vírusu daného subtypu imúnny. Už raz prekonaná infekcia dengue teda chráni len pred opakovanou infekciou tým istým subtypom, teoreticky teda možno na horúčku dengue ochorieť štyrikrát. Pritom je priebeh infekcie iným subtypom často ťažší než priebeh prvej infekcie.
Výskyt/Častosť 1999 bola horúčka dengue vôbec najčastejším vírusovým ochorením prenášaným komármi. Približne 2,5 miliárd ľudí žije v oblastiach, v ktorých sa vyskytujú epidémie horúčky dengue. WHO odhaduje počet nových infekcií ročne na ca. 20 miliónov, 24 000 prípadov končí smrteľne (to zodpovedá miere úmrtnosti 0,12 %). Asi 500 000 osôb musí byť preto ročne liečených v nemocnici. Prípady hemoragickej horúčky dengue ležia okolo mnohých státisícoch, čo však z roka na rok klesá. Približne 95 % infikovaných sú deti.
Horúčka dengue je rozšíená v trópoch a subtrópoch. Boli známe aj ochorenia v Karibiku, vrátane Puerto Rica a amerických Panenských ostrovov. Súčasné hlavné oblasti výskytu sú Latinská Amerika, centrálna Afrika, India, juhovýchodná Ázia a časti Pacifiku. Juh USA sa taktiež pokladá za rizikovú oblasť, kvôli čulej hraničnej doprave s Mexikom, a pretože komáre aedes aegypti sú tam domorodé.
Cesta šírenia nákazy Vírus sa prenáša bodnutiami druhov komárov aedes aegypti a aedes albopticus.
Inkubačná doba Inkubačná doba väčšinou činí 5-6 dní, môže však ležať a medzi 2 a 14 dňami.
Symptómy Horúčka dengue začína horúčkou až do 41 °C, zimnicou, ťažkými stavmi vyčerpania, ako aj bolesťami hlavy, údov, kĺbov a svalov. V prvých dňoch sa môžu pridať kožné vyrážky na končatinách a červené alebo bledoružové vyrážky na tvári. Od druhého do šiesteho dňa sa vyskytuje závrat a nevoľnosť, ale aj bolesti hrdla, kašeľ a nádcha. Po dvoch až štyroch dňoch sa objavuje ca. jednodňové bezhorúčkovité obdobie, počas ktorého sa pacient cíti relatívne dobre. Potom nasleduje druhé rýchle stúpnutie teploty, ktoré však nie je také vysoké ako prvýkrát. Súčasne sa objavujú makulopapulózne vyrážky, ktoré sa spravidla pri extémnostiach rozšíria po celom tele. Nápadné je stretnutie nasledovných troch symptómov, ktoré sa označujú ako trias dengue.
horúčka vyrážky bolesti hlavy, končatín alebo svalstva
hemoragická forma
Hemoragická horúčka dengue sa väčšinou vyskytuje u detí do asi desiateho roku života, príležitostne však ochorejú aj dospelí. Začína podobne ako „normálna“ horúčka dengue, ale po dvoch až piatich dňoch sa stav pacienta dramaticky zhorší. Krvný obeh sa zrúti, tvár je silne červená a vyskytnú sa krvácania, napr. v oblasti žalúdka a čreva, okrem toho sú pacienti dehydratovaní (strata tekutín). Boli opísané aj zášklby a kóma v dôsledku edémov v mozgu, k mozgovým krvácaniam však dochádza zriedkavo.
Diagnóza Vírus sa dokazuje buď izolovane, kultiváciou a prostredníctvom imunologických vzoriek alebo sa genotyp vírusu znásobí a zafarbí PCR (polymerázovou reťazovou reakciou). Pri hemoragickej forme okrem toho existuje anyhydrémia (hematokrit nad 50 %) ako aj pri viac než 40 % pacientov zvýšenie počtu leukocytov (= bielych krviniek). Okrem toho je narušená zrážanlivosť krvi. Ďalšie kritériá pre diagnózu hemoragickej formy zodpovedajú stanoveniam WHO:
krvácanie z ďasien dávenie krvi čierna stolica zväčšenie pečene trombopénia, to znamená, že počet trombocytov klesol (= krvných doštičiek) pod 100 000 na mikroliter (µl). Normálna hodnota je 180 000 až 300 000 na µl. Trombocyty zohrávajú pri zrážaní krvi dôležitú úlohu. slabý pulz studená pokožka telesný nepokoj petechie, to sú malé, okrúhle krvné výrony na povrchu pokožky vo veľkosti špendlíkovej hlavičky kožné sčervenania
Terapia Horúčka dengue je liečená symptomaticky. To znamená, že nemožno zničiť vírus sám, ale len jeho následky. Pri prípravkoch znižujúcich horúčku a pri liekoch utišujúcich bolesť by sa malo vyhnúť kyseline acetylsalicylovej (aspirín), pretože vedie k zníženému zrážaniu krvi. Choroba sa spravidla po ca. 14 dňoch bez následkov úplne vylieči. Počas akútnej fázy je treba dodržiavať absolútny pokoj na lôžku. Hemoragická horúčka dengue sa dodatočne lieči vyrovnaním straty vody a intravenóznym podaním izotonického roztoku na vzdorovanie stratám tekutín. Eventuálne sa udáva podanie plazmy alebo ľudského séra albumínu (= krvnej bielkoviny). Rovnako je nutný prísny pokoj na lôžku a lekársky dozor. Často sa vyžaduje intenzívne lekárske ošetrenie v nemocnici.
Letalita Letalita horúčky dengue leží takmer pri nule s výnimkou hemoragického priebehu vyskytujúceho sa zväčša u detí, kde sú pozorované letality až do 30 %. Väčšina smrteľne končiacich infekcií pritom postihuje deti vo veku do jedného roku.
Profylaxia Najlepšou ochranou proti horúčke dengue je zabránenie bodnutiam komárov nosením oblečenia s dlhými rukávmi, sieťkami proti moskytom a sprejom odpudzujúcich moskyty. Ochrana zvyčajným oblečením je však otázna, pretože komáre môžu bodnúť aj cez šatstvo. Komár aedes aegypti je aktívny hlavne počas polotmy, teda za skorých ranných a skorých večerných hodín.
Podľa testovacej správy nadácie testovania tovaru z júla 2000 chránili pred bodnutiami komárov najlepšie Autan Active a Autan Family. Účinná látka oboch výrobkov sa nazýva Bayrepel a je syntetickou účinnou lákou z výskumu BAYER. Jej chemický popis znie: 1-kyselina piperdincaboxylová, 2-(2-hydroetyl)-, 1-metylpropylester, to je piperidínový derivát so sumárnym vzorcom C12H23NO3. Autan Family má koncentráciu účinnej látky 10 % Autan Active 20 %. Autan Family chráni pred bodnutiami komárov až štyri hodiny, a je vhodný pre deti od dvoch rokov. Autan Family ponúka účinnú ochranu pred bodnutiami komárov až osem hodín, a až štyri hodiny pred kliešťami.
V USA a Latinskej Amerike bola v 1950-tych a 1960-tych rokoch robená kampaň za rozsiahle vyhubenie komárov prenášajúcich ochorenia a za vyhubenie ich semeníšť. Toto skutočne viedlo k tomu, že horúčka dengue skutočne až na niektoré karibské ostrovy zmizla. Tieto programy však už skončili v roku 1970 a odvtedy komáre a vírus Latinskej Ameriky naspäť ovládli veľké časti Južnej Ameriky.
Očkovanie zatiaľ neexistuje. V Tajsku sa robí mnoho pokusov na používanie koktejlu zo všetkých štyroch zabitých vírusov dengue. Pracuje sa aj na vývoji rekombinantnej očkovacej látky, ale výrobok na voľnom trhu na seba nechá ešte niekoľko rokov čakať.