Všeobecný prehľad Pod dýchacími cestami rozumieme anatomické štruktúry, ktoré slúžia na prijímanie, ohrievanie, čistenie a transport vzduchu z okolia, ako aj na vylučovanie oxidu uhličitého (CO2) z tela. Sú to nos a ústa, oblasť nosohltana, hrtan, priedušnica a pľúca. Slúžia na vonkajšie dýchanie.
Vnútorné dýchanie prebieha v celom tele a slúži na výmenu kyslíka a oxidu ulhičitého medzi krvou a bunkami tela.
Ochorenia dýchacích ciest sú spravidla diagnostikované a liečené odbornými pľúcnymi lekármi (pneumológmi), ako i všeobecnými lekármi a internistami. Výnimku tvoria ochorenia oblasti nosohltana ako i hrtana; tu sú potrební najmä lekári pre krčné, nosové a ušné choroby.
Definícia Ochorenia dýchacích ciest vedú k obmedzeniu dýchania, a tým k zníženému zásobovaniu tela kyslíkom. Sú rozmanitého charakteru. Prehľad o možných príčinách je k dispozícií na tomto mieste.
Infekcie Najčastejšími príčinami nejakej poruchy v dýchacom systéme sú infekcie dýchacích ciest, predovšetkým chrípková infekcia a choroby z nachladnutia, začínajúc pri nádche, cez zápal prínosových dutín a angíny, až po akútnu bronchitídu.
Dospelí trpia v priemere 2-5-krát ročne na nejakú infekciu dýchacích ciest, deti dokonca 4-8-krát. V princípe sa jedná o relatívne ľahko liečiteľné obrazy chorôb, problémy však môžu nastať, ak sú tieto choroby „prechodené“ alebo sa vyskytnú u pacientov trpiacich na zníženú obranyschopnosť organizmu. Prechod k vážnym akútnym alebo chronickým ochoreniam je však často pozorovaný pri neodbornej terapii.
Vážne infekcie sú zápal pľúc a tuberkulóza.
Alergie Výskyt alergických ochorení s následkami na dýchacích cestách má rastúcu tendenciu. Typickými príkladmi sú senná nádcha alebo alergická astma.
Obštrukčné ochorenia dýchacích ciest Obštrukčné ochorenia dýchacích ciest (ochorenia zamedzujúce dýchanie), sú obmedzenia ventilácie pľúc v dôsledku zvýšenia odporu pri prúdení v prieduškách. Možné príčiny toho sú:
opuchy sliznice pri zmenách sliznice spôsobených zápalom, ochorenie mukociliárneho systému, vrstvy vo vnútri priedušiek, ktorá je na svojom povrchu vybavená riasinkami (kinocíliami) s vlastným pohybom, chronické kŕčovité stiahnutie bronchiálneho svalstva.
Tieto príčiny vedú k chronickému zúženiu priedušiek a následkom toho k emfyzému pľúc.
Označenie „obštrukčné ochorenia dýchacích ciest“ zahŕňa rôzne obrazy chorôb, ktoré síce vykazujú podobné symptómy, ale vyžadujú si rozličné diagnostické opatrenia a musia byť liečené rozličnými spôsobmi. Preto sú rozelené do troch rôznych skupín:
COPD (chronic obstructiv pulmonal disease) Pod pojem COPD alebo chronicky obštrukčné ochorenie pľúc sú zaradené chronicky obštrukčná bronchitída, ktorá sa môže vyskytovať s alebo bez sprievodného emfyzému pľúc, ako samotný emfyzém pľúc a čiastočne ako bronchiálna astma.
Bronchiálna astma Z časti sa bronchíálna astma vo svojich rôznych formách výskytu sleduje ako samostatný obraz choroby, ale z časti sa priraďuje k COPD.
Chronická bronchitída Jednoduchá chronická bronchitída je zo začiatku samostatnou formou ochorenia, pri ktorom nedochádza k zúženiu dýchacích ciest. Najčastejšou príčinou je fajčenie. Pokročilá chronická bronchitída sa postupne stáva chronicky obštrukčnou bronchitídou so zúžením priedušiek a – hlavne pri záťaži – so skutočnou dýchavičnosťou. Jednoduchá chronická bronchitída sa preto radí do kruhu foriem chronicky obštrukčných ochorení pľúc.
Reštriktívne ochorenia dýchacích ciest Pod reštriktívnymi ochoreniami dýchacích ciest rozumieme obrazy ochorení, pri ktorých je poškodené tkanivo pľúc a väzivové tkanivo pľúcnej konštrukcie je chorobne zmenené uložením kolagénu, istej bielkoviny.
Príčiny reštriktívnych ochorení pľúc, nazývaných aj intersticiálnymi ochoreniami pľúc, sú rôzneho charakteru. V súčasnosti rozlišujeme asi 180 rôznych foriem objasnených a neobjasnených príčin:
Ochorenia zo známych príčin:
pôsobenie anorganických prachov (pneumokonióz), ako napr. silikóza, azbestóza, fibróza tvrdých kovov a. i. pôsobenie organických prachov: napr. pľúca chovateľov vtákov, farmárske pľúca a i. plyny: kyslík, oxid síričitý, chlór dym: zinok, meď, antimón, mangán pary: ortuť, izokyanáty aerosóly: minerálne oleje, olejnaté nosné kvapky určité druhy liekov inonizačné lúče po liečbe ožarovaním alebo po nehodách pri ožiarení mikroorganizmy: baktérie, plesne, mykoplazmy, vírusy, protozoá chronická obštrukcia pľúc
Ochorenia z neznámych príčin
kolagenózy (ochorenia väzivového tkaniva): reumatická artritída, sklerodermia, Lupus erythematodes, polymyozitída, dermatomyozitída, Sjörgrenov syndróm a i. sarkoidóza histocytóza vaskulitídy hemosidernóza pľúc
Tumory Nezhubné a zhubné tumory dýchacieho systému môžu viesť dôsledkom zúženia alebo zanesenia dýchacích ciest k dýchavičnosti.
Nezhubné tumory
Nezhubné tumory ako hamartóm, papilón, fibróm a i. tvoria len asi 2 % všetkých tumorov v dýchacom systéme a sú často objavené len náhodou, pretože sú často bez symptómov. Ak ležia v centrálnych dýchacích cestách, môže dochádzať k dlhotrvajúcemu kašľu alebo aj ku krvavému kašľu (hemoptoa). Aj z tohto dôvodu by mal byť každý kašeľ, trvajúci viac než cca. dva týždne, lekársky objasnený.
Zhubné tumory
Zhubné tumory dýchacích ciest sa môžu vyskytovať vo všetkých orgánoch dýchacieho sytému. Sprievodnými symptómami sú podľa lokalizácie a štádia tumoru:
kašeľ chrlenie krvi dýchavičnosť horúčka bolesti v hrudnom koši takzvané všeobecné symptómy ako úbytok na váhe, strata chuti do jedla a podlomená výkonnosť.
Pri spojení týchto symptómov je preto neodkladne nutná dôkladná lekárska diagnostika.
Ochorenia ciev v dýchacom systéme Pľúcna embólia
Upchatie pľúcnej tepny alebo jej vetiev nečistotami ako krvné zrazeniny, tuk alebo vzduch, vedie k uzavretiu krvnej cievy (pľúcna embólia), a tým k preťaženiu pravej srdcovej komory, ktorá pumpuje neokysličenú krv do pľúc na okysličenie. Zanesenie pľúcnej artérie môže v zlých prípadoch končiť smrťou.
Cor pulmonale
Cor pulmonale je oneskorená komplikácia chronicky obštrukčných ochorení pľúc alebo následok častých pľúcnych embólií. Zvýšeným odporom, ktorý vytvára tok krvi v pľúcnych cievach pri chornických ochoreniach pľúc, dochádza k zvýšenému tlaku krvi v pľúcnej artérii. Znásobená práca, ktorú musí vykonať pravá srdcová komora v dôsledku zvýšeného tlaku v pľúcach, vedie k zväčšeniu srdcového svalu, ktorý však napriek prírastku na veľkosti nie je schopný svoju prácu dostatočne zvládnuť. Preto dochádza ku chronickému preťažovaniu srdca.
Hlavné symptómy Cor pulmonale sú
únava dýchavičnosť pri námahe pocit úzkosti v hrudnom koši záchvaty mdlôb (synkopy) pri záťaži alebo kašli chŕlenie krvi (hemoptoa)
Symdróm apnoe v spánku Syndróm apnoe v spánku je porucha regulácie dýchania, pre ktorú sú príznačné prestávky v dýchaní v spánku, trvajúce minimálne 10 minút s častosťou viac ako 10 dýchacích prestávok pri hodine spania. Muži sú postihnutí dvojnásobne častejšie než ženy, 80 % pacientov má nadváhu. Príčinou môžu byť obštrukcia – čiže zúženie horných dýchacích ciest – alebo chybná funkcia dýchacieho svalstva.