Všeobecné informácie V súvislosti s ústnou hygienou často zabúdame na zápach z úst, pretože pre mnohých je to nepríjemná a tabuizovaná téma. Zápach z úst sa sám o sebe nedá charakterizovať ako obraz choroby, avšak je často dôležitou prvou indíciou pre rad možných ochorení.
Musí sa rozlišvať medzi krátkodobo sa vyskytujúcim zápachom z úst v dôsledku požitia silne páchnucich jedál, ako sú cibuľa, cesnak a pod., a trvalým ústnym zápachom. Tento zápach z úst sa pre postihnutých a ich okolie môže rozvinúť na silne zaťažujúci rušivý faktor.
Príčina Za príčinu zlého dychu sa často pokladá ochorenie žalúdočno-črevného traktu. Zápach z úst môžu samozrejme podmieňovať celkové ochorenia pľúc, žalúdka, pečene alebo močového mechúra, poruchy látkovej výmeny, ako diabetes mellitus, veľké stavy hladu alebo infekčné ochorenia. Príčina je väčšinou skrytá v nosovej, hltanovej alebo prinosovej dutine resp. až do 90 % všetkých prípadov v ústnej dutine.
Zubný kaz sám o sebe často neindukuje nijaký nepríjemný zápach, ale spôsobujú to zvyšky jedál nahromadené v zubných defektoch. Aj medzizubné priestory, len dopoly zlomené zuby a predovšetkým paradentózne ďasnové choboty poskytujú výborné miesta na osídlenie mikroorganizmami.
Tieto produkujú lákty obsahujúce síru, ktoré tvoria vlastnú príčinu nepríjemného ústneho zápachu. Ich vývoj ďalej podporuje zvýšené ukladanie plaku, stúpajúca hodnota pH a znížené slinenie. Z toho vyplýva, že symptomatické dýchanie ústami a nočná problematika chrápania, ktoré podmieňujú sucho v ústach, môžu tiež byť spúšťacími faktormi zlého dychu.
V noci je produkcia slín vždy silne znížená, kvôli čomu je predovšetkým ráno po zobudení pozorovateľný nepríjemný zápach a chuť. K symptómom produkujúcim zápach môžu rovnako viesť zmeny povrchu jazyka s nasledovnými usadeninami vo forme povlakov. Psychický stres, určité lieky a predovšetkým konzumácia nikotínu zlý dych dodatočne zintenzívňujú.
Terapia – profylaxia Ak sa príčina zápachu z úst nájde v určitom ochorení, musí sa toto ochorenie liečiť v jeho základnej forme. Ak je spúšťacím faktorom zvýšený počet baktérií v ústnej dutine, je ako prvé potrebné zníženie tvorby vhodných priestorov v ústach. Základnú štruktúru pritom tvorí nutná rozsiahla dezinfekcia zubov vrátane liečby paradentopatie.
Zvýšená produkcia slín nepríjemný zápach znižuje, takže by sa zvýšené slinenie malo podmieňovať pomocou intenzívnych žuvacích pohybov. Pritom sa ponúkajú žuvačky bez cukru alebo zmena výživy. Intenzívna osveta zameraná na opatrenia ústnej hygieny, ktoré je treba uplatňovať, predstavuje dôležité ťažisko liečby.
Čistenie tak zubov ako aj medzizubných priestorov, napr. zubnou niťou, doma je v kombinácii s profesionálnym čistením zubov každých 3 – 6 mesiacov prognosticky veľmi dobrým konceptom na efektívne odstránenie zápachu z úst. Aj vyplachovanie roztokom peroxidu vodíka resp. chlórhexidínu alebo čistenia jazyka mäkkou kefkou (zubnou kefkou), alebo ešte lepšie špeciálnymi škrabkami na jazyk, môžu spôsobiť naozaj dobrú nápravu. Nato by sa mal jazyk pravidelne ošetrovať pred a po čistení zubov.
Prognóza Ak sa príčina nepríjemného zápachu z úst našla a nie je podmienená koplexným všeobecnomedicínskym obrazom choroby, vyplýva pri spolupráci jednotlivého pacienta vyslovene dobrá prognóza. Vedomou pravidelnou ústnou hygienou je toto rušivé pole predovšetkým medziľudskej komunikácie po istej dobe odstránené.
Pozor: ústne vody, pastilky alebo žuvačky bez cukru môžu síce nepríjemný zápach na krátku dobu prekryť, avšak neodstránia príčinu ústneho zápachu. Preto sa v žiadnom prípade nehodia na trvalé zlepšenie tohto problému.