SME

Tehotenstvo a zuby

Všeobecné informácie. Sotva ktorá žena myslí na problémy so zubami, keď sa dozvie o svojom tehotenstve. Existujú iné veci, ktoré sa javia dôležitejšie, a v prvom momente vyžadujú absolútnu pozornosť. Avšak v priebehu prvých troch mesiacov

Všeobecné informácie Sotva ktorá žena myslí na problémy so zubami, keď sa dozvie o svojom tehotenstve. Existujú iné veci, ktoré sa javia dôležitejšie, a v prvom momente vyžadujú absolútnu pozornosť. Avšak v priebehu prvých troch mesiacov tehotenstva sa zrazu ukážu citeľné zmeny v ústnej dutine, ktoré sa môžu stať naozaj nepríjemnými a návšteva zubného lekára sa stane nevyhnutnou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už staré ľudové múdrosti ako “Každé dieťa stojí matku jeden zub” alebo “Zuby matky ‘mäkknú’aby pokryli potrebu kalcia plodu” naznačujú, že počas tehotenstva sa v ústnej dutine všeličo deje.

SkryťVypnúť reklamu

 

Symptómy Pod vplyvom zvýšenej hladiny estrogénov počas tehotenstva je možný výskyt nasledujúcich chorobných obrazov:

zápal ústnej sliznice – takzvaná tehotenská gingivitída bujnenia ústnej sliznice – takzvané tehotenské epulitídy zvýšené riziko zubného kazu  

Zápal ústnej sliznice

V dôsledku zmeneného hormonálneho hospodárenia dochádza k zvýšenému rastu krvných ciev v oblast zubného aparátu. Preto sa často objavuje krvácanie ďasien a väčšinou v druhej polovici tehotenstva zápal ústnej sliznice, takzvaná tehotenská gingivitída. Okrem sčervenania ďasien môže dôjsť k edémom, tvorbe zápachu a predovšekým k bolestiam.

 

Bujnenia ústnej sliznice

Od tretieho mesiaca tehotenstva sa sčasti objavujú aj bujnenia ďasien. Tieto tehotenské epulitídy sú vyvolávané hormonálnymi faktormi ako aj lokálnym dráždením, ako je zubný kameň a okraje koruniek. Môžu byť skutočne bolieť a silne krvácať.

SkryťVypnúť reklamu

 

Tvorenie zubného kazu

Tehotenstvo nedáva podnet k obave, že sa náhle musí počítať s častejším výskytom zubného kazu. Ústa bez karies ostávajú väčšinou aj naďalej bez zubného kazu. Existuje však zvýšené riziko zubného kazu, ktoré podmieňuje predovšetkým rozšírenie už existujúcich karióznych poškodení. Hormonálnymi zmenami sa menia aj sliny, takže tvorenie karies podmieňuje zvýšené tvorenie a vyšší obsah kyselín.

 

Častosť Tehotenská gingivitída sa objavuje takmer u 100 % všetkých tehotných. Zvýšená citlivosť ďasien žien, ktoré svojim zubom stále venujú optimálnu starostlivosť, sa však ako taká neprejavuje. Až bolestivé formy robia návštevu zubného lekára nevyhnutnou. Prejav tehotenského epulis sa objavuje značne zriedkavejšie. Čísla týkajúce sa častosti v literatúre kolíšu medzi 3 a 10 %.

SkryťVypnúť reklamu

 

Terapia Gingivitída si vyžaduje optimálnu hygienu ústnej dutiny už počas tehotenstva. Každá pacientka si doma musí konzekventne masírovať ďasná a pravidelne čistiť zuby. Nasleduje profesionálna podpora zubným lekárom pomocou lokálnych mechanických ošetrení, aj pomocou ultrazvuku. Chirurgické zákroky nie sú nutné, pretože sliznica sa po skončení tehotenstva opäť normalizuje.

Pri dobrej spolupráci pacientky netreba očakávať žiadne trvalé poškodenia. Aj pokusy o chirurgické odstránenie bujnenia sliznice počas tehotenstva väčšinou zlyhali. Preto by sa po takejto lieče malo siahnuť až po pôrode. Z väčšej časti to však nie je potrebné, pretože po hormonálnej regulácii nastáva spontánne hojenie.

 

Komplikácie Komplikácie v zmysle tehotensky špecifických ochorení ústnej sliznice sa vlastne nevyskytujú. Len návšteva zubného lekára je o niečo komplikovaniejšia. Pri stomatologických ošetreniach žiaľ často vznikajú nebezpečenstvá spojené s röntgénovými lúčmi, liekmi, bolesťami a stresom.

SkryťVypnúť reklamu

Tomuto by sa malo cielene vyhýbať resp. by sa to malo minimalizovať. Profylaktické opatrenia sa môžu prevádzať aj v prvých troch mesiacoch tehotenstva, ale zvyšné rutinné ošetrenia by sa mali opäť vykonávať až od štvrtého mesiaca.

Rozsiahle reštauračné opatrenia, väčšie chirurgické zákroky a odstraňovanie amalgámu by malo byť presunuté až na dobu po pôrode. Aj napriek tomu možno samozrejme bolestivé ošetrenia v nutnom prípade vykonávať v každom čase. Má napr. väčší zmysel zub znecitlivieť, ako pacientku vystaviť neodhadnuteľnej stresovej situácii spôsobenej jej strachom a bolesťami.

Anestetické lieky sa počas tehotenstva môžu do určitého stupňa nasadzovať rovnako ako prípravky proti bolesi a určité antibiotiká. V absolútnom prípade núdze je tolerovateľné aj malé röntgénové zubné snímkovanie s použitím olovennej zástery chrániacej pred lúčmi. Rozptýlené žiarenie v tele ženy je pre nenarodené dieťa zanedbateľne malé.

SkryťVypnúť reklamu

 

Profylaxia Zabránenie zmenám ústnej sliznice je kvôli hormonálnym zmenám sotva možné. Klinické skúsenosti však ukazujú, že ženy s neustále bezchybne ošetrovanými zubami sú dentálnou problematikou zaťažované značne menej, resp. nie sú zaťažované takmer vôbec.

Následne sa skutočne odporúča sanácia chrupu pred začiatkom tehotenstva a znalosť ako aj dodržiavanie správnej ústnej hygieny. Žena sa tak nestará len o vlastné obmedzenie baktérii v ústnej dutine, ale aj o tie nenarodeného dieťaťa. Až bozkávaním sa tieto baktérie môžu do jeho úsť preniesť!

 

Prognóza Aj keď staré múdrosti pri tehotenstve predpovedajú stratu jedného zuba, nemusí to byť pravda! Platí, že hormonálnou zmenou môžu „vzplanúť“ skryté ohniská, a tak môže vzniknúť zvýšené riziko týkajúce sa karies, parodontopatií a poprípade straty zubu.

SkryťVypnúť reklamu

Naproti tomu sa ošetrovaný chrup hneď nedostane do nebezpečenstva, a nevyvinie sa na absolútne pole bolesti. Aj tehotenská gingivitída neprináša so sebou automaticky paradentitídu s trvalými poškodeniami. Rovnako málo sú zuby tehotných oslabované stratou kalcia. Ten sa poprípade odbúrava z kostí a privádza sa plodu. Pri pozitívnom postoji k správnej ústnej hygiene nestojí z pohľadu zubného lekárstva hladkému tehotenstvu nič v ceste!

 

Poznámka k obdobiu dojčenia Dojčiaca matka by sa preventívne mala opatrne stavať k liekom, hoci väčšina látok používaných v zubnom lekárstve sa do materského mlieka nedostáva. Na koniec ešte spomenieme, že vyvŕtavanie amalgámu by sa malo radšej uskutočniť až po skončení doby dojčenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 167
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 748
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 234
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 873
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 824
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 689
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 912
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu