Všeobecné informácie Ak sú zuby už raz poškodené, môžu byť už len opravené ale nahradené umelými materiálmi, ktoré nikdy nemôžu byť rovnako hodnotnou náhradou za vlastné skutočné zuby. Preto je dôležité aktívnou samostatnou prevenciou predchádzať vzniku zubných poškodení, namiesto toho, aby sa zasiahlo až vtedy, keď už škody vznikli.
Obidva dôležité druhy poškodenia zubov, ktorým sa má predchádzať, sú parodentóza a karies. Obidve sú spôsobované baktériami, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našej ústnej dutine. Niektoré z baktérií produkujú kyselinu z potravín obsahujúcich cukor, ktoré ako zvyšky jedál ostávajú priľnuté na zuboch. Táto kyselina zase z našej zubnej skloviny rozpúšťa minerály. Čím častejšie sa takéto kyselinové útoky uskutočňujú a čím dlhšie trvajú, o to rýchlejšie ako následok vzniká stará známa “diera v zube”, karies.
Paradentóza naproti tomu vzniká bakteriálnymi povlakmi (=plaky) ako i ich zvápenatenými produktami, zubným kameňom. Oba faktrory dráždia okolo ležiace ďasná až do zápalu, ktorý sa môže rozšíriť a môže viesť k symptómom krvácania z ďasien, k uvoľneniu ďasien a uvoľneniu zubov až k strate zubov.
Aby sme sa vyhli vzniku chorôb ako karies a paradetitída, začíname tam, kde sa ich vznik predpokladá. Profylaxia nie je teda nič iné než včasné pôsobenie na faktory, ktoré podporujú vznik a rozšírenie týchto chorôb.
Profylaxia stojí na týchto “stĺpoch”:
Správna výživa Správna starostlivosť o zuby Fluorizácia Pravidelná návštevy zubného lekára Kto a ako často musí chodíť k zubárovi?
Pre tých, čo majú “naponáhlo” sú v krátkom 10 bodovom pláne stručne zhrnuté najdôležitejšie pravidlá:
“nezabudnúť si čistiť zuby každé ráno, naobed, večer, po každom jedle”: 3 min. si čistiť zuby prinajmenšom po každom hlavnom jedle používať zubné kefky so zaoblenými štetkami a krátkou hlavou zubnú kefku vymieňať každé 2 – 3 mesiace zubná pasta by mala obsahovoať fluorid, ale nemala by obsahovať žiadne príliš veľké brúsne telieska (pozor pri “zmäkkčujúcej” zubnej paste!) čistenie zubov završuje až zubná niť a vyplachovanie úst “ak zuby v ústach silne prežúvajú, vydržia dlhšie a ostanú zdravé”, potrava, ktorú je nutné aktívne prežúvať, ako surová strava a celozrnný chlieb, udržiavajú zuby fit maškrtenie sladkostí medzi hlavnými jedlami je “jedom” pre vznik karies; (pozor: aj produkty ako jogurt alebo müsli môžu obsahovať veľa cukru, rovnako ako sladené nápoje pri sladkostiach treba dávať pozor na logo so „zubným mužíčkom“, poukazuje na sladkosti šetrné k zubom žuvačka bez cukru môže pri 20-minútovom intenzívnom žuvaní „odbremeniť“ zubnú sklovinu, hneď po maškrtení „aby sa zubom dobre vodilo, malo by sme ísť dvakrát za rok k zubárovi“