Všeobecné informácie Denná hygiena ústnej dutiny, ku ktorej okrem správneho čistenia zubov patrí aj používanie ďalších pomôcok, ako zubná niť alebo roztoky na vyplachovanie úst, je dôležitým predpokladom na uchovanie zdravých zubov. Výskumy ukazujú, že u obyvateľstva ešte stále existujú značné deficity týkajúce sa správnej hygieny ústnej dutiny.
Mnohí spotrebitelia sa tiež nevyznajú v džungli ponúkaných produktov pre ústnu hygienu. Nevedia, podľa akých kritéríí by sa pri výbere produktov mali riadiť.
Následne by sme chceli podať krátky prehľad o správnej technike čistenia zubov a krátko predstaviť jednotlivé produkty, ktoré sú na hygienu ústnej dutiny k dispozícii.
Správne čistenie zubov Častosť
“ráno, naobed, večer, nezabudnúť si čistiť zuby po každom jedle”; čistiť si zuby prinajmenšom raz ráno po raňajkách a večer pred spaním doba čistenia: tri minúty, a nie menej!V pripade pochybností používať na kontrolu presýpacie hodiny alebo pod. po požití kyslých jedál a nápojov by sa malo s čistením zubov najprv nejaký čas počkať, pretože inak sa kyselinou napadnutý zub poškodí
Postup pri čistení
pred čistením sa najprv ústa raz silne vypláchnu vodou, aby sa odstránili čerstvé zvyšky jedla a zostatky z kyslých nápojov, ako napr. Cola alebo ovocné šťavy kefka sa nesmie pritláčať na zuby príliš silne, pretože inak sa môže poškodiť ďasno a zubné krčky; ohnuté zubné kefky po 1-2-týždennom používaní sú spoľahlivým znakom príliš vysokého tlaku Čistenie by sa malo prevádzať vždy podľa pevnej schémy, ktorou je zabezpečené, že pri čistení sa nezabudne na žiadnu zubnú plochu.
Príklad
Schéma z vonka do vnútra zprava do ľava
najprv sa čistia všetky vonkajšie plochy zubov, a síce začínajúc na hornej čelusti vpravo vzadu potom dopredu a doľava vzadu potom sa rovnako postupuje pri spodnej čelusti podľa rovnakej systematiky sa ako ďalšie čistia vnútorné plochy zubov ako posledné sa podľa hore uvedenej schémy čistia žuvacie plochy zubov
Technika čistenia zubov
Existujú rozličné techniky čistenia zubov, ktoré sa odlišujú v určení zubnej kefky ako aj v smere pohybov. Názory o efektivite príslušnej metódy rozchádzajú. Tu predstavujeme niektoré obvyklé metódy:
Vibračná technika (od 18 rokov)
Štetiny sa na okraj ďasien zubov nasadzujú v 45 stupňovom uhle (obr. 1). Kefka najprv len ľahko vibruje, a pritom sa nepohne z miesta, aby povolil zubný povlak, potom sa povlak “zotrie” od “červeného k bielemu”, čiže preč od zubného ďasna. Potom sa čistí podľa hore uvedenej schémy: najprv vonkajšie plochy (obr. 2), potom vnútorné plochy (obr. 3,4,5), nakoniec žuvacie plochy (obr. 6).
Rotačná technika (12 – 17 rokov)
Vonkašie plochy: čistiť malými krúživými pohybmi na zube, okraji ďasna a medzizubných priestoroch Vnútorné plochy: čistiť kefkou od červeného k bielemu Predné zuby: čistiť jednotl;ivo s priamo položenou hlavou kefky Žuvacie plochy: čistiť malými krúživými pohybmi
Metóda ŽVV
Metóda ŽVV je popísaná pri profylaxii u detí.
Pomôcky na správnu starostlivosť o chrup Krátko budú predstavené nasledovné pomôcky:
zubná kefka elektrická zubná kefka zvuková zubná kefka interdentálna zubná kefka zubná pasta bieliacie pasty zubná niť držiak na zubnú niť ústna sprcha špáradlá žuvačka roztoky na vyplachovanie úst ústna voda
Zubná kefka
Hoci sú požiadavky na zmysluplnú zubnú kefku veľmi jednoduché, mnoho obvyklých zubných kefiek na trhu týmto požiadavkám nezodpovedá. Dobrá zubná kefka by mala mať:
krátku hlavu: Zubné kefky s krátkou hlavou a malým, rovným štetinovým poľom sa najviac hodia na to, aby dosiahli ťažko dostupné kúty. štetiny z umelej hmoty so zaoblenými koncami: Umelé štetiny sa dajú dobre zaoblovať a rýchlo schnú, čim sa zabraňuje osídleniu baktériami. nijaké prírodné štetiny: Sú ideálnou živnou pôdou pre baktérie, pretože ťažko schnú a vnútri sú duté. tvrdosť štetín normálna až tvrdá: v žiadnom prípade nepoužívať príliš tvrdé štetiny, pretože na mäkkom dentíne voľne ležiacich krčkov koreňov môžu ľahko spôsobiť škody.
Ďalšie v obchodoch bežné „nezmysly“ na zubných kefkách sa ako účinné zatiaľ neosvedčili, ba naopak – pri čistení na ťažko dostupných kútoch niekedy pôsobia skôr rušivo!
Hygiena zameraná na zubnú kefku
Aby mohla zubná kefka zuby aj efektívne čistiť, musí byť zabezpečené to, že nebude „osídlená“ nadmerným množstvom choroboplodných zárodkov. To sa dá dosiahnuť týmto:
dôkladné očistenie zubnej kefky po použití: dôkladne opláchnuť vodou uloženie v suchu: hlava kefky musí schnúť, pretože teplé, vlhké prostrenie je ideálnou živnou pôdou pre baktérie; čiže zubnú kefku treba do pohárika / stojana na zubné kefky ukladať hlavou nahor zubnú kefku vymieňať každé dva mesiace: čo sotva niekto robieva, avšak čo je nanajvýš dôležité, pretože už po trojmesačnom používaní klesá účinok čistenia o 30 %. Zo štatistického pohľadu spotrebuje spolkový občan 1,6 zubnej kefky ročne namiesto 6!! po akútnom ochorení ústnej dutiny zubnú kefku ihneď vymeniť: napr. po chrípkových infektoch, ktoré postihujú ústnu dutinu alebo zápale ďasien, herpese atď.
Alternatíny a doplnky
Eektrická zubná kefka
Elektrické zubné kefky síce nečistia lepšie než ručné zubné kefky, ľahšie sa však ovládajú a u malých a veľkých detí môžu vzbudzovať hravosť, a tým lákať k čisteniu. Pre hlavu zubnej kefky platia rovnaké pravidlá ako pre obyčajnú zubnú kefku (pozri hore).
hodnotenie: Dobrá alternatíva obyčajnej zubnej kefky; ľahké ovládanie, preto sú lepšou voľbou práve pre deti, chorých, starých a postihnutých ľudí.
Elektrická zvuková zubná kefka
Je ďalším vývojom elektrickej zubnej kefky. Namiesto jednoduchého elektromotora pracuje so zvukovou energiou v oblasti vysokej frekvencie, čím je ca. stokrát rýchlejšia než obyčajná zubná kefka a ešte stále desaťkrát rýchlejšia než „normálna elektrická“ zubná kefka.
Štúdie ukázali, že účinok pri čistení plakov je veľmi dobrý. Pri počiatočnom používaní sa pociťuje ľahké, tlakom vyvolané „šteklenie“, ktoré však po fáze navykania zmizne.
hodnotenie: Dobrá alternatíva zubnej kefky
Interdentálna zubná kefka (zubná kefka určená pre medzizubné priestory)
Je to kefka s jedným zväzkom štetín, ktorá môže byť veľkou pomocou pre čistenie medzizubných priestorov pri medzerovitom postavení zubov alebo pri pevne uloženej protéze.
hodnotenie: Dobrá ako dopňujúce čistenie u pacientov s čiastočne veľkými medzizubnými priestormi.
Zubná pasta
V súčasnej dobe sú z pohľadu zubného lekárstva takmer všetky zubné pasty bezchybné. Dobrá zubná pasta by mala obsahovať:
fluoridy jemné až normálne brúsne (oškrabujúce) brúsne častice. Odstraňujú zafarbené povlaky, majú vždy však majú za následok aj isté odieranie zuboviny. Predovšetkým zubné pasty, ktoré majú zuby „bieliť a leštiť“, sú spravidla brúsiace. Rôzni výrobcovia prešli preto k tomu, že udávajú stupeň obrusovania svojich zubných pást takzvanou hodnotou RDA (Radioaktive Dentin Abrasion). Hodnota RDA od 35 – 40 je napr. nižšou hodnotou a považuje sa za hodnú odporúčania. Dobrá zubná pasta by z dôvodu obsahu brúsnych častíc nemala „napádať“ ani zubnú sklovinu ani zubovinu alebo umelé látky alebo kovy nachádzajúce sa v ústach. antibakteriálne alebo „zuby vytvrdzujúce“ prísady: napr. chlórhexidín, roztoky fluoridov amínu a zinku tenzidy (penotvorné látky). Látky sa starajú o to, aby sa pri čistení mohli všetky látky všade uložiť. Okrem toho podporujú odstraňovanie plakov. Podiel tenzidov by však nemal prekračovať dve percentá množstva zubnej pasty. príjemná chuť nijaký chloroform: ten napáda umelé výplne
Alternatívy a doplnky
Bieliace pasty
Bieliace pasty sú zubné krémy, ktoré sú v reklamách vychvaľované ako zubné pasty s bieliacim účinkom bez vedľajších následkov. K tomu treba povedať, že prirodzená farba zubov môže byť veľmi odlišná a je daná geneticky, a nemôže byť ovplyvnená zubnou pastou.
Bieliaci účinok bieliacich pást spočíva v odstraňovaní zubného povlaku brúsnymi časticami alebo kyselinami nachádazúcimi sa v paste. Obe látky sú pri dlhodobom používaní pre zub nanajvýš škodlivé! Možno používať iba bieliace pasty s menej silnými brúsnymi časticami, avšak pri dlhodobom používaní sú tiež skôr poškodzujúce.
hodnotenie: Môžu zub poškodiť, preto je lepšie nechať si povlaky radšej pravidelne profesionálne odstraňovať u zubného lekára
Zubná niť
Mnohí už raz od zubára počuli, že by ju mali používať, ale takmer nikto to nerobí pravidelne (len 3 % obyvateľstva). Zubná niť je nenahraditeľnou pomôckou pri čistení medzizubných priestorov, ktoré nie sú pre zubnú kefku dostupné, a ktoré tvoria 30 % zubného povrchu!
Preto je jej používanie pevnou súčasťou pravidelnej ústnej hygieny, ktorá nemôže byť nahradená nijakou inou pomôckou, môže byť len doplnená niečím iným.
Pre používanie zubnej nite platí:
zubná niť by mala byť fluórom napustená a nie „navoskovaná“ každý medzizubný priestor by sa mal čistiť minimálne jedenkrát týždenne, samozrejme najlepšie však každý deň
Pretože dôvodom pre nízke používanie zubnej nite obyvateľstvom je iste komplikovaná, časovo náročná procedúra (človek má nakoniec 30 medzizubných priestorov), krátko predstavujeme jej správne používanie:
1. Odtrhneme ca. 50 cm dlhú zubnú niť a párkrát ju otočíme okolo pravého prostreníka.
2. Druhý koniec otočíme ca. osemkrát okolo ľavého prostredníka.
3. Tak máme medzi rukami ca. 10 cm dlhú niť.
4. Niť natiahneme tak, že oba palce pritlačíme na niť a medzi nimi necháme ca. 2 cm voľné.
5. Zubnú niť opatrne preťahujeme medzi zuby pílkovitým „cik-cak“ pohybom. Pritom nesmieme poraniť ďasná!
6. Niť položíme okolo zuba, pritlačíme proti zunému povrchu, a pohybujeme niťou ca. sedemkrát hore a dolu.
7. Po každom medzizubnom priestore zrolujeme zubnú niť o jedno otočenie okolo prsta.
8. Pre všetky spodné zuby platí: Namiesto oboch palcov niť natiahneme obomi ukazovákmi.
Pokyn: Na začiatku môže ešte v medzizubných priestoroch dochádzať k ľahkým krvácaniam, ktoré by sa však najneskôr po jednom týždni už nemali objavovať.
Alternatívy a doplnky
Držiak na zubnú niť
Aparatúra, v ktorej možno zubnú niť natiahnuť.
hodnotenie: zmysluplný doplnok na lepšiu manipuláciu so zubnou niťou
Ústna sprcha
Aparatúra, ktorá čistiaci účinok docieľuje prúdom vody poháňaného tlakom. Ústna sprcha by sa mala po čistení zubov používať ako doplňujúce opatrenie, v žiadnom prípade nemôže nahrádzať zubnú kefku!
hodnotenie: Zmysluplné doplnenie čistenia zubov, pri protetických a ortodončných ošetreniach (napr. zubné strojčeky) môže uľahčiť čistenie medzizubných priestorov.
Zubné špáradlá
Zubné špáradlo predstavuje cenovo výhodnú a efektívnu pomôcku na rýchle hrubé čistenie zubov, a hlavne môže byť vždy rýchlo po ruke. Kvôli možnému nebezpečenstvu poranenia ďasien by sa vždy mali používať len lekárske špáradlá, ktoré sú dokonca čiastočne obohatené fluoridmi vytvrdzujúcimi zubnú sklovinu.
hodnotenie: Majú zmysel, ale len ako podporujúce opatrenie.
Žuvačka
Výhodou používania žuvačky ako doplnkového ochranného opatrenia pred karies je, že ju môžeme žuvať vždy, keď nemáme práve možnosť vyčistiť si zuby, predovšetkým priamo po hlavných jedlách počas dňa.
Účinok žuvačky spočíva v mechanickom čistiacom pôsobení ako i v podnecovaní slinnatosti, čím sa zabraňuje osídleniu baktériami a dosahuje sa neutralizácia slín ako aj remineralizácia zubného povrchu.
Tento účinok však dosahujú len žuvačky bez cukru, žuvačky obsahujúce cukor zub ešte dodatočne poškodzujú.
hodnotenie: Osvedčený prostriedok ako dodatočná ochrana pred karies; platí to však len pre výrobky bez cukru
Roztoky na vyplachovanie úst
Ani roztoky na vyplachovanie úst nemôžu nikdy nahradiť používanie zubnej kefky, môžu ho však obohatiť správnymi látkami, ktoré dokázateľne podporujú profylaxiu proti karies. Roztoky na vyplachovanie úst, ktoré obsahujú látky usmrcujúce baktérie ako chlórhexidín, chlorid zinku alebo roztoky amínu a zinku, sú správnou voľbou.
hodnotenie: V každom prípade majú zmylsel ako doplňujúce opatrenie, avšak v žiadnom prípade nemôžu nahradiť zubnú kefku.
Alternatívy a doplnky
Ústna voda
Ústne vody sú vysoko koncentrované roztoky, ktoré sa pužívajú na to, aby zlepšili dych a vytvorili v stach pocit sviežosti. Nemajú však profylaktickú účinok! Môžu síce takpovediac ako parfém pre ústa prekryť pach vzniknutý nedostatočnou ústnou hygienou, v žiadnom prípade však nemôžu odstrániť príčinu zápachu.
hodnotenie: Nehodia sa na profylaxiu proti karies resp. na čistenie ústnej dutiny.