Všeobecné informácie Pre mnoho ľudí je návšteva zubného lekára nepríjemnosťou, ktorej by veľmi radi išli z cesty. Pritom sa prehliada, že pri pravidelných návštevách zubného lekára možno oveľa skôr “ísť z cesty” nepríjemnej vŕtačke.
Polročná profesionálna profylaxia u zubného lekára nie je bolestivá a veľmi efektívne predchádza ochoreniam zubného kazu, pri ktorých je niekedy nevyhnutné ošetrenie vŕtačkou. A ak aj napriek profylaktickým opateniam karies vznikne: čím skôr sa objaví, tým skôr môže byť ošetrený bezbolestnými alternatívnymi metódami alebo len povrchovým, “nie tak hlbokým” vŕtaním, ktoré je iste oveľa menej bolestivé ako vŕtanie hlbšie umiestneného zubného kazu neskôr. Kto má strach pred bolesťami u zubára, mal by radšej na preventívne prehliadky chodievať čo najčastejšie; najefektívnejším opatrením na vyvarovanie sa bolestivých ošetrení je ešte stále len to, že sa nemajú stať potrebnými.
U zubného lekára môžu byť prevedené nasledovné profylaktické opatrenia s čiastočne veľmi vysokou efektivitou:
Profylaktické poradenstvo Poradenstvo stojí na začiatku každého profylaktického opatrenia. Pomocou slinného testu môže zubár určiť individuálnu náchylnosť na karies pacienta a vysvetliť mu príslušné opatrenia. Aj domáca ústna hygiena pacienta ako je správne čistenie zubov a používanie zubnej nite sa tu najprv preskúšajú, a potom sa prediskutujú resp. sa ich pacient naučí.
Ošetrenie flouridom Aj profylaxia fluoridom sa musí “zladiť” s pacientom resp. sa s ním musí prediskutovať. Fluorizačné opatrenia, ktoré môžu byť prevádzané len pomocou lekára, sú použitie koncentrovaných fluoridových preparátov, ktoré sú dostať len na recept, a nanesenie vysoko účinného fluoridového laku.
Profesionálne čistenie zubov K profesionálnemu čisteniu zubov u zubného lekára patrí na jednej strane bezbolestné odstránenie zubného kameňa ultrazvukom, na druhej strane dôkladná politúra zubov, ktoré sú tak najefektívnejším spôsobom “osobodené” od zubných povlakov a zafarbení.
V tejto súvislosti sa v poslednej dobe presadili takzvané čistenia práškovým prúdom (napr. systém “air-flow): k zmesi vzduchu a vody, ktorá je pod tlakom, sa primieša soľ, ktorá nepoškodzuje zubnú sklovinu. Táto zmes sa za vysokého tlaku “nastrieka” na zuby, čím sa odstránia nepríjemné povlaky aj v tých najmenších kútikoch.
Utesňovanie fisúr Práve u detí a mladistvých, ktorých zuby sú menej “opotrebované”, pozostávajú žuvacie plôšky stoličiek z mnohých malých vyvýšením a jamiek, takzvaných fisúr. Vo fisúrach sa ľahko ukladajú zvyšky jedla, ktoré sa len ťažko dajú odstrániť zubnou kefkou. Ponúkajú tak optimálne podmienky pre vznik karies. Pri utesňovaní fisúr sa tieto malé jamky naplnia plastickou hmotou, čím sa žuvacie plochy zaoblia a “ložiská baktérií” sa eliminujú.
Toto opatrenie však musí byť prevedené včas, čiže pred ochorením zuba. Štúdie ukázali, že utesňovanie fisúr je veľmi účinným profylaktickým opatrením proti karies.